38 metų G. Simionas – didelis JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) gerbėjas – pirmajame rate gegužės 4-ąją pasirodė geriau nei tikėtasi ir gavo 40,9 proc. balsų.
Antrajame rate šį sekmadienį jis turėtų gauti apie 55 proc. balsų, rodo kol kas vienintelė apklausa.
Bukarešto meras centristas Nicusoras Danas (Nikušoras Danas) nuo jo labai atsilieka.
55 metų N. Danas tikisi, kad dar neapsisprendę rinkėjai balsuos už jį ir užkirs kelią į valdžią euroskeptikui, pagalbos Ukrainai priešininkui G. Simionui.
Po to, kai 19 mln. gyventojų turinti šalis žengė retą žingsnį ir anuliavo lapkritį įvykusio balsavimo rezultatus, rinkimus atidžiai stebi tarptautinė bendrija.
„Simionas aiškiai yra favoritas“, – naujienų agentūrai AFP sakė visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „INSCOP Research“ direktorius Remusas Stefureacas (Remusas Štefuriakas).
Pasak jo, G. Simionas pirmajame rate užsitikrino dvigubai daugiau balsų nei jo varžovas, iš dalies dėl savo populiarumo tarp rinkėjų išeivijoje.
G. Simionui tikriausiai bus naudinga ir tai, kad N. Danas neturi aiškios proeuropietiškos stovyklos paramos – ši rinkėjų grupė rėmė kitą kandidatą.
Tačiau tarp rinkėjų jaučiamas susirūpinimas galimomis politinėmis ir ekonominėmis kraštutinių dešiniųjų pergalės pasekmėmis galėtų veikti N. Dano naudai.
Dideli statymai
Netikėtas ministro pirmininko Marcelio Ciolacu (Marčelio Čolaku) atsistatydinimas ir proeuropietiškos koalicinės vyriausybės žlugimas padidino šių rinkimų statymus ir pakurstė emocijas, sakė R. Stefureacas.
Pasak jo, naujasis prezidentas turės įgaliojimus paskirti naują ministrą pirmininką, o tai paveiks derybas dėl naujos parlamentinės daugumos.
G. Simionas yra pažadėjęs, kad jei taps prezidentu, atves į valdžią buvusį kraštutinių dešiniųjų kandidatą į prezidentus Caliną Georgescu (Keliną Džordžesku), galbūt į ministro pirmininko postą, o G. Simiono nacionalistų partija AUR galėtų patekti į vyriausybę.
Dėl rinkimų sumaišties Rumunijos valiuta lėja pastarosiomis dienomis smuko ir tai padidino ekonominį netikrumą labiausiai įsiskolinusioje, su didele infliacija kovojančioje ES šalyje.
R. Stefureaco teigimu, šie nuogąstavimai galėtų padidinti rinkėjų aktyvumą, kuris pirmajame rate buvo 53 procentai. Jis turėtų padidėti iki 65 proc., kad centristų kandidatas turėtų galimybę pakreipti rinkimus savo naudai.
G. Simionas ir N. Danas kampanijos metu žada pokyčius po kelių dešimtmečių, kai Rumunijoje dominavo tos pačios ir, abiejų kandidatų teigimu, korumpuotos partijos.
Vis dėlto abu kandidatai yra labai skirtingi.
Visiškai priešingi
Per sunkius ir ilgus ketvirtadienio debatus N. Danas elgėsi kovingiau ir bandė atremti kritiką, kad jam trūksta ryžtingumo.
Matematikas N. Danas tvirtino, kad reikia toliau siųsti pagalbą Ukrainai.
„Be paramos Kyjivui negali būti teisingos taikos“, – sakė jis ir atkreipė dėmesį į „nacionalinio saugumo rizikas, kurias Rusijos agresija kelia visai Europai“.
Svarbi NATO narė Rumunija atidarė apmokymo centrą ukrainiečių naikintuvų pilotams ir padovanojo Kyjivui oro gynybos sistemą „Patriot“.
Rumunija taip pat teikia reikšmingą logistinę paramą ukrainietiškų grūdų eksportui per jos Konstancos uostą prie Juodosios jūros.
G. Simionas, priešingai, gina „neutralumą, neeskalavimą ginklais“.
Jis užsiminė, kad galėtų blokuoti Europos sprendimus dėl pagalbos teikimo, nes Rumunijai ES ir NATO susitikimuose atstovauja bei Bendrijos sprendimus gali vetuoti valstybės vadovas.
Regis, sekdamas D. Trumpu jis taip pat žadėjo pareikalauti „kompensacijos už ligšiolinį Rumunijos dalyvavimą karo pastangose“.
G. Simionas gyrė Vengrijos nacionalistų ministrą pirmininką Viktorą Orbaną ir žadėjo Rumunijoje priimti „daugelį jo pozicijų“. Tokia perspektyva reikštų naujus iššūkius Europos Sąjungai.
C. Georgescu, taip pat kraštutinių dešiniųjų politikas, per lapkričio 24-osios rinkimus po didžiulės kampanijos platformoje „TikTok“ netikėtai surinko daugiausiai balsų.
Tie rinkimai buvo atšaukti dėl Rusijos kišimosi.
Dešimtys tūkstančių žmonių penktadienį per mitingus Rumunijoje reikalavo, kad vyriausybė išlaikytų proeuropietišką šalies kursą.
Naujausi komentarai