„Visa šalis, visuomenė ir žmonės palaiko specialiosios karinės operacijos dalyvius“, – sakė V. Putinas pavartodamas Kremliaus terminą karui Ukrainoje pavadinti.
„Mes didžiuojamės jų drąsa ir ryžtu, tvirtybe, kuri mums visada atnešdavo tik pergalę“, – tęsė jis.
V. Putinas penktadienį taip pat sakė, kad jo šalis visada kovos su nacizmu ir rusofobija.
„Rusija buvo ir liks nesunaikinama užtvara prieš nacizmą, rusofobiją ir antisemitizmą“, – sakė V. Putinas, pakartodamas formuluotes, nuolat naudojamas teisinant Rusijos puolimą Ukrainoje.
Kasmetiniame parade, kuris yra ketvirtasis nuo invazijos į Ukrainą 2022-aisiais, šiemet dalyvauja daugiau kaip 20 užsienio šalių aukštų pareigūnų, įskaitant Kinijos lyderį Xi Jinpingą (Si Dzinpingą) ir Slovakijos premjerą Robertą Fico .
Pareigūnai žada, kad šių metų minėjimai – 80-osios sovietų pergalės prieš nacistinę Vokietiją metinės – bus didžiausi per visą istoriją, o V. Putinas nurodė per šventę sudaryti, anot jo, humanitarines paliaubas su Ukraina.
Ukraina, kuri paliaubas atmetė kaip farsą, renginius Rusijoje pavadino „cinizmo paradu“ ir perspėjo, kad negali užtikrinti juose dalyvausiančių pasaulio lyderių saugumo.
Nuo tada, kai pasiuntė karius į Ukrainą, V. Putinas dažnai lygina šiuolaikinę Rusijos kariuomenę su sovietų kariais, kovojusiais su nacistine Vokietija.
Antrasis pasaulinis karas Rusijoje oficialiai minimas kaip „Didysis Tėvynės karas“, prasidėjęs netikėta Vokietijos invazija į Sovietų Sąjungą 1941-aisiais ir pasibaigęs Vokietijos kapituliacija 1945-aisiais.
1939–1941 metų laikotarpis, kai Sovietų Sąjunga buvo sudariusi nepuolimo paktą su nacistine Vokietija, oficialiuose istorijos vadovėliuose nutylimas.
Karas turėjo pragaištingų padarinių Sovietų Sąjungai – žuvo daugiau kaip 20 mln. civilių ir karių.
Visą ketvirtį amžiaus būdamas valdžioje V. Putinas rėmėsi šia nacionaline trauma, paskelbdamas gegužės 9-ąją svarbiausia Rusijos valstybine švente ir šlovindamas savo kariuomenę kaip gynėją nuo fašizmo.
Praėjus kelioms savaitėms po puolimo Ukrainoje pradžios valdžia uždraudė kritikuoti kariuomenę ir nuo to laiko iškėlė bylas prieš tūkstančius žmonių, vykdydama didžiausius vidaus represinius veiksmus Rusijos posovietinėje istorijoje.