- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kitą savaitę ruošiantis paskelbti Nobelio premijų laureatus bus pažymėta daugybė svarbių pasiekimų, tačiau visame pasaulyje siaučiant konfliktams, ekspertai, paklausti apie galimus Taikos premijos laureatus, gūžčioja pečiais.
Taikos premijos laureatas turi būti paskelbtas spalio 6 dieną Osle, ir tai bus viena svarbiausių spalio 2–9 dienomis vyksiančios nugalėtojų paskelbimo savaitės akimirkų.
Ekspertai teigia, kad dėl jau antrus metus trunkančio karo Ukrainoje, didėjančios įtampos tarp didžiųjų valstybių ir daugybės pastaraisiais metais įvykdytų perversmų Afrikoje padėtis pasaulyje yra tikrai niūri.
Tokią padėtį atspindi ir tai, kad po piktų protestų neseniai buvo atšauktas kvietimas Rusijos ambasadoriui į gruodį Stokholme rengiamą Nobelio premijos banketą.
„Daugeliu atžvilgių būtų tikslinga, kad komitetas šiemet neįteiktų jokios premijos“, – naujienų agentūrai AFP sakė švedų tarptautinių santykių profesorius Peteris Wallensteenas (Peteris Valenstinas).
„Tai būtų geras būdas pažymėti pasaulio padėties rimtumą“, – pabrėžė jis.
Pastarąjį kartą tai įvyko prieš pusę amžiaus, 1972-aisiais, Vietnamo karo metu.
Tačiau šiais laikais nesugebėjimas rasti nė vieno verto kandidato gali būti palaikytas nesėkme.
„Labai sunku pagalvoti, kad tai galėtų būti toks rezultatas, tačiau nesakysiu, kad tai neįmanoma“, – AFP teigė Norvegijos Nobelio komiteto sekretorius Olavas Njolstadas (Olavas Niolstadas).
„Pasauliui tikrai reikia kažko, kas galėtų parodyti gerą kryptį. Nobelio taikos premija turi būti įteikta net šiais metais“, – mano jis.
Kandidatų sąrašas yra slaptas, tačiau žinoma, kad jame yra 351 asmuo ar organizacija.
Iranietės, Ukraina ar klimato aktyvistai?
Kai kurie Nobelio premijų stebėtojai atkreipia dėmesį į Irano moteris, protestuojančias po to, kai prieš metus mirė kurdų kilmės iranietė Mahsa Amini. Ji buvo suimta už tai, kad, kaip teigiama, pažeidė griežtą Irano moterims taikomą aprangos kodą.
Aktyvistės Masih Alinejad (Masih Alinedžad) ir Narges Mohammadi (Narges Mohamadi) arba Aljansas už demokratiją ir laisvę Irane laikomi potencialiais laureatais.
Pastaraisiais metais vis labiau suvokiama, kad negalima likti eurocentrinėje perspektyvoje, turi būti daugiau lygybės, o premija turi atspindėti laikmetį.
Taip pat tarp potencialių laimėtojų minimos organizacijos, fiksuojančios karo nusikaltimus Ukrainoje, arba Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT), kuris vieną dieną gali būti paprašytas už šiuos nusikaltimus teisti.
Po karščiausios per visą istoriją vasaros ir stebimų ekstremalių orų, keliančių grėsmę žmonijai, tarp galimų laureatų paminėti ir klimato aktyvistai.
„Manau, kad klimato kaita yra tikrai geras šių metų Taikos premijos akcentas“, – AFP sakė Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto vadovas Danas Smithas (Denas Smitas).
Jis paminėjo švedų aktyvistės Gretos Thunberg (Gretos Tunberg) pradėtą judėjimą „Penktadieniai už ateitį“ ir iškilų Brazilijos indėnų vadą Raoni Metuktire'ą (Raonį Metuktirą), kuris vykdo kampaniją prieš miškų kirtimą ir kovoja už čiabuvių teises.
Praėjusiais metais prestižinį apdovanojimą pasidalijo Rusijos žmogaus teisių grupė „Memorial“, Ukrainos pilietinių laisvių centras ir įkalintas Baltarusijos teisių gynėjas Alesis Bialiackis.
„Premija turi atspindėti laikmetį“
Pirmadienį Nobelio premijų sezoną pradės premijos medicinos srityje laureato paskelbimas. Tarp galimų laimėtojų minimi mokslininkai, užsiimantys žmogaus mikrobiomo, narkolepsijos ir su vėžiu kovojančios ląstelių terapijos tyrimais.
Antradienį bus paskelbtas Fizikos premijos laureatas, o trečiadienį paaiškės, kam bus įteikta Chemijos premija. Tuo tarpu spalio 5 dieną Švedijos akademija Stokholme paskelbs savo pasirinktą Literatūros premijos laureatą.
Literatūriniuose sluoksniuose kalbama apie rusų rašytoją ir atvirą Vladimiro Putino kritikę Liudmilą Ulickają, kinų avangardinę rašytoją Can Xue (Can Siue), britų rašytoją Salmaną Rushdie (Salmaną Rušdį), Karibų Amerikos rašytoją Jamaicą Kincaid (Džamaiką Kinkeid) ir norvegų dramaturgą Joną Fosse (Joną Fosę).
Švedijos akademija dažnai atkreipia dėmesį į mažai žinomus autorius, nors praėjusiais metais ji apdovanojo prancūzų feminizmo ikoną Annie Ernaux (Ani Erno). Ji tapo vos 17-ąja moterimi, laimėjusia šią premiją nuo 1901-ųjų, kai ji buvo įteikta pirmą kartą.
Po 2018 metais nuskambėjusio „MeToo“ skandalo Akademija ėmėsi didelių reformų, žadėdama, kad literatūros premija bus globalesnė ir lyčių požiūriu lygesnė.
„Pastaraisiais metais vis labiau suvokiama, kad negalima likti eurocentrinėje perspektyvoje, turi būti daugiau lygybės, o premija turi atspindėti laikmetį“, – AFP sakė Stokholmo universiteto literatūros profesorė Carin Franzen (Karin Franzen).
Po skandalo premija apdovanotos trys moterys – A. Ernaux, JAV poetė Louise Gluck (Luiz Gliuk) ir lenkė Olga Tokarczuk (Olga Tokarčuk) – ir du vyrai: austras Peteris Handke (Pėteris Handkė) ir Tanzanijos prozininkas Abdulrazakas Gurnah (Abdulrazakas Gurna).
Ekonomikos premijos – vienintelės, kuri nebuvo įsteigta 1895 metais švedų išradėjo Alfredo Nobelio testamentu, – laimėtojas bus paskelbtas spalio 9 dieną.
Premijos už pasiekimus mokslo srityse taip pat buvo kritikuojamos dėl nepakankamos lyčių ir geografinės įvairovės, tačiau premijas skiriantys komitetai tvirtina, kad šią problemą sprendžia.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija2
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje6
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...