Prancūzija ir Vokietija ragina tartis dėl naujų „šnipinėjimo žaidimo“ taisyklių

  • Teksto dydis:

Prancūzija ir Vokietija penktadienį paragino Vašingtoną priimti tam tikras žvalgybos veiksmų taisykles, kai buvo paviešinta tarpvalstybiniams santykiams pakenkusių pranešimų, jog Jungtinės valstijos šnipinėjo Vokietijos kanclerės Angelos Merkel mobilųjį pranešimą, nurodė Europos Sąjunga (ES).

Lyderiai „atsižvelgė į Prancūzijos ir Vokietijos ketinimą siekti dvišalių derybų su JAV“, ES prezidentas Hermanas Van Rompuy (Hermanas Van Rompėjus) sakė per spaudos konferenciją po Briuselyje vykstančios Bendrijos viršūnių susitikimo pirmosios dienos.

H.Van Rompuy sakė, kad kitos šalys galėtų prisidėti prie Berlyno ir Paryžiaus pastangų, jeigu jos nori „iki šių metų pabaigos“ pasiekti pasitikėjimu grindžiamą „supratimą“ su Jungtinėmis Valstijomis žvalgybos informacijos rinkimo srityje.

Pranešime, kuris buvo paskelbtas penktadienį paryčiais, 28 ES šalių lyderiai „pabrėžė glaudžius santykius tarp Europos ir JAV bei tos partnerystės vertę“.

Jie „išreiškė įsitikinimą, jog ši partnerystė privalo būti grindžiama pagarba ir pasitikėjimu, įskaitant slaptųjų tarnybų darbo ir bendradarbiavimo reikalus“.

Didžioji Britanija seniai bendradarbiauja su JAV žvalgybos srityje, tačiau paklaustas apie Londono vaidmenį H.Van Rompuy pažymėjo, kad visi lyderiai pritarė minėtam memorandumui.
Britanija „be abejo, palaiko ypatingą ryšį (su Jungtinėmis Valstijomis) ... tačiau jie visiškai palaiko šį tekstą“, pridūrė jis.

Britanijos premjeras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) nepateikė jokių komentarų jo laukusiems žurnalistams – nei eidamas į susitikimą, nei išeidamas jam pasibaigus.

Prieš atvykdama į dviejų dienų susitikimą Briuselyje, A.Merkel pareiškė: „Šnipinėjimas tarp draugų – taip tiesiog nesielgiama“, komentuodama žiniasklaidos pranešimus, jog JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) pasiklausydavo jos pokalbių mobiliuoju telefonu.

„Mums reikalingas pasitikėjimas tarp partnerių, ir toks pasitikėjimas turi būti atkurtas“, – pridūrė ji.

Nors planuota, kad šio viršūnių susitikimo tema bus pastangos kurti darbo vietas ir plėtoti skaitmeninę ekonomiką, tačiau ją greitai nustelbė besiplečiantis skandalas, supriešinęs JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administraciją su svarbiais sąjungininkais – pradedant Prancūzija ir Vokietija, baigiant Brazilija ir Meksika.

Vašingtonas gali atsidurti dar nepatogesnėje padėtyje, Didžiosios Britanijos dienraščiui „The Guardian“ paskelbus, kad JAV slaptosios tarnybos pasiklausė 35 pasaulio lyderių pokalbių telefonu, remdamasis buvusio NSA kontraktininko Edwardo Snowdeno (Edvardo Snoudeno) nutekintais įslaptintais dokumentais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Alfredas

Alfredas portretas
Įdomūs dalykai dedasi.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių