PPO vadovė: prekybos netikrumas gali turėti rimtų neigiamų pasekmių Pereiti į pagrindinį turinį

PPO vadovė: prekybos netikrumas gali turėti rimtų neigiamų pasekmių

2025-04-16 15:56
Emilija Ferdmanaitė (ELTA)

Šiemet po prezidento Donaldo Trumpo pradėtos tarifų atakos pasaulinė prekyba turėtų smarkiai smukti, o tai kursto netikrumą, kuris grasina „rimtomis neigiamomis pasekmėmis“ pasauliui, trečiadienį perspėjo Pasaulio prekybos organizacija (PPO).

PPO vadovė: prekybos netikrumas gali turėti rimtų neigiamų pasekmių
PPO vadovė: prekybos netikrumas gali turėti rimtų neigiamų pasekmių / Scanpix nuotr.

Sugrįžęs į postą D. Trumpas įvedė 10 proc. tarifą importuojamoms prekėms iš viso pasaulio, taip pat 25 proc. muito mokesčius plienui, aliuminiui ir automobiliams.

Nors vėliau D. Trumpas nuomonę pakeitė, sustabdydamas griežtesnius tarifus dešimtims šalių, jis suintensyvino prekybos karą su Kinija, įvesdamas 145 proc. muitą kiniškoms prekėms. Pekinas atsakė 125 proc. muitu amerikietiškam importui.

„Esu labai susirūpinusi dėl netikrumo, susijusio su prekybos politika, ypač dėl JAV ir Kinijos konfrontacijos“, – pareiškime teigė PPO vadovė Ngozi Okonjo-Iweala.

„Pastarasis tarifų įtampos atoslūgis laikinai palengvino spaudimą pasaulinei prekybai, – pridūrė ji. – Tačiau  išliekantis netikrumas gali kliudyti pasaulio ekonomikos augimui, o tai turėtų rimtų neigiamų pasekmių, ypač pažeidžiamiausioms ekonomikoms.“

Metų pradžioje PPO tikėjosi, kad 2025 ir 2026 m. pasaulinė prekyba plėsis. Prognozuota, kad prekyba prekėmis augs kartu su pasaulio BVP, o prekyba paslaugomis – dar sparčiau.

Tačiau trečiadienį paskelbtoje PPO metinėje pasaulinės prekybos perspektyvoje numatoma, kad pasaulinė prekyba prekėmis šiemet sumažės 0,2 proc.

Šis rodiklis, apskaičiuotas atsižvelgiant į balandžio 14 d. tarifų situaciją, jau dabar yra beveik trimis procentiniais punktais mažesnis, nei būtų buvęs tuo atveju, jei D. Trumpas nebūtų paskelbęs muitų pasaulio šalims.

„Rimtos neigiamos rizikos“

PPO įspėjo, kad „rimtos neigiamos rizikos“ gali lemti „tolesnį prekybos nuosmukį – iki 1,5 proc. 2025 m., jei situacija blogės“.

Organizacija taip pat perspėjo, kad paslaugų sektorius, nors ir tiesiogiai nepaveiktas tarifų, „taip pat nukentės“. Prognozuojama, kad pasaulinė komercinių paslaugų apimtis augs 4 proc. – maždaug vienu procentiniu punktu mažiau, nei tikėtasi.

Pasak PPO, šiais metais tarifų poveikis įvairiuose regionuose bus jaučiamas gana skirtingai.

„Susiklosčius dabartinei politinei situacijai, Šiaurės Amerikos eksportas turėtų susitraukti 12,6 proc., o importas – 9,6 proc.“, – teigė organizacija.

„Regiono rezultatai iš pasaulinės prekybos prekėmis augimo 2025 m. atimtų 1,7 proc., taigi bendras skaičius taptų neigiamas“, – nurodė ji.

Tuo tarpu Azijoje prognozuojamas „kuklus augimas“, nes tiek eksportas, tiek importas turėtų padidėti 1,6 proc.

Europos eksportas turėtų padidėti 1 proc., importas – 1,9 proc.

„Atsiskyrimas“

N. Okonjo-Iweala žurnalistams sakė esanti ypač susirūpinusi dėl „prognozuojamo staigaus JAV ir Kinijos dvišalės prekybos nuosmukio“, kuris turėtų sudaryti net 81 proc.

„Toks JAV ir Kinijos prekybos nuosmukis, apie kokį dabar kalbame, iš esmės gali reikšti šių dviejų ekonomikų atsiskyrimą“, – teigė ji.

Nors JAV ir Kinijos prekyba sudaro tik apie tris procentus pasaulinės prekybos, N. Okonjo-Iweala įspėjo, kad jų atsiskyrimas „gali turėti toli siekiančių pasekmių“.

Ji išreiškė susirūpinimą, kad tai „paskatintų platesnę pasaulio ekonomikos fragmentaciją pagal geopolitines linijas į du izoliuotus blokus“.

Tokiu atveju, „mūsų skaičiavimais, pasaulio BVP ilgainiui sumažėtų beveik septyniais procentais“, pridūrė ji.

„Tai būtų išties reikšmingas ir rimtas nuosmukis.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų