Atrodo, kad šis žmogus nedaro klaidų. Per krizę jis sugebėjo dar labiau pralobti, o dabar ketina žengti į dar neatrastą žemę – Ameriką. Užkariauti žemyną Michailas Prochorovas pradeda nuo savo mėgstamo sporto, rašo Bloomberg.com.
Perka krepšinio klubą
M.Prochorovas išlipo iš savo verslo klasės lėktuvo "Gulfstream V" šaltame ir sniegu nuklotame Krasnojarske, kad apsilankytų savo aukso kasykloje. Jis tai daro bent keletą kartų per metus. Nors buvo jau po vidurnakčio, verslininkas dar nenorėjo grįžti į viešbutį. Šis žmogus yra tipiška pelėda.
Jis sėdo į automobilį "Mercedes" ir lydimas švyturėlių nuvyko į sporto klubą, kuriame mėgsta pabėgioti ir pakilnoti svarmenis.
Net būdamas Sibiro gilumoje M.Prochorovas mintyse negali ištrūkti iš Bruklino, kur jo laukia stambus sandoris. Jungtinėse Valstijose iki šiol mažai žinomas rusų verslininkas ketina už 200 mln. dolerių (apie 514 mln. litų) nusipirkti Niu Džersio krepšinio klubą "Nets". Ir jam nesvarbu, kad šis sezonas klubui buvo vienas prasčiausių per visą jo istoriją.
"Yra tik vienas kelias – į viršų, – pareiškė M.Prochorovas, kilnodamas 50 kg štangą Krasnojarsko sporto klube. – Aš mėgstu rasti pigių pirkinių, kurie turi problemų. Tai suteikia man jėgų."
Krizė nė motais
Daugiau nei dviejų metrų ūgio M.Prochorovas visa galva lenkia kitus Rusijos turtuolius. Ir ne tik ūgiu. Tuo metu, kai daugumą oligarchų prismaugusios skolos privertė kreiptis Kremliaus malonės, M.Prochorovas toliau lobo.
Rusijos ekonomika 2009 m. susitraukė 8 proc., o jis tik dar daugiau investavo į aukso ir aliuminio pramonę, padidino savo turimą bendrovės "Polius Zoloto" akcijų paketą. Verslininko pasirinkta strategija pasiteisino: nuo 2008 m. lapkričio iki 2009 m. pabaigos aukso kaina pakilo 50 proc.
Svarbus įvaizdis
Turėdamas daug laisvų pinigų M.Prochorovas dabar plečia savo verslą į tokias sritis kaip skolų restruktūrizavimas ir hibridinių automobilių pramonė. Jis ieško naujų partnerių užsienyje, ir Jungtinės Valstijos, Rusijos milijardierių iki šiol beveik nepaliesta žemė, užima svarbią vietą jo pasaulinėje strategijoje. Komanda "Nets" turtuoliui svarbi ne vien dėl krepšinio.
"Aš bandau atrasti naujų verslo galimybių Jungtinėse Valstijose, – atskleidė savo kortas M.Prochorovas, gurkšnodamas arbatą Krasnojarsko viešbutyje. – Jeigu pradėsiu ką nors, žmonės neklaus: "Kas jis toks?" Jie sakys: "Tai "Nets" savininkas."
M.Prochorovas bus pirmas JAV nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) klubo savininkas, kilęs ne iš Šiaurės Amerikos. Iki šiol užsieniečiai nebuvo linkę kištis į šios šalies sportą.
"Būsiu pirmas NBA klubo savininkas, gebantis įdėti kamuolį iš viršaus", – gyrėsi verslininkas, žaidęs krepšinį universitete. Savo biuro koridoriuje jis įrengė krepšį ir toliau treniruojasi.
Ateidamas į JAV krepšinį M.Prochorovas nori sukurti savo svajonių komandą. Jis ekipą ketina papildyti naujais talentais. Verslininko akiratyje atsidūrė Chrisas Boshas iš Toronto "Raptors", Lebronas Jamesas iš Klivlando "Cavaliers" ir Dwyane'as Wade'as iš Majamio "Heat".
Rusijos elito atstovas
Draugai pasakoja, kad M.Prochorovas pasiekė Rusijos verslo piramidės viršūnę, nes ilgai ir kruopščiai kūrė savo ilgalaikę investavimo strategiją.
"Jis dešimt kartų apskaičiuoja riziką ir tik tuomet investuoja", – sakė Aleksandras Chloponinas, buvęs M.Prochorovo verslo partneris ir Krasnojarsko regiono gubernatorius. Būtent šiame krašte yra dauguma "Polius Zoloto" aukso kasyklų.
M.Prochorovas priklauso Rusijos elitui. Per iškilmingą vakarą Maskvos teatre gruodį jis šnekučiavosi su finansų ministru Aleksejumi Kudrinu ir buvusiu SSRS lyderiu Michailu Gorbačiovu. Pernai jis į Rusijos biudžetą sumokėjo 11 mlrd. rublių (beveik 1 mlrd. litų), todėl šalies valdžia jį vertina.
Su Rusijos premjeru Vladimiru Putinu verslininkas susipažino dar 1994 m., kai atidarė banką Sankt Peterburge. V.Putinas, tuo metu ėjęs mero pavaduotojo pareigas, dalyvavo šventinėje atidarymo ceremonijoje.
"Aš nesu oligarchas"
M.Prochorovas turi visus tipiško Rusijos turtuolio atributus: verslo klasės lėktuvą "Gulfstream", jachtą "Solemar", kurią prieš penkerius metus įsigijo už 45 mln. dolerių (dabartiniu kursu 115,7 mln. litų), prašmatnų namą Maskvos priemiestyje. Bet jis nemėgsta, kai jį vadina oligarchu.
"Oligarchas yra turtingas ir turi politinės galios, – paaiškino jis. – O aš esu verslininkas. Kiekvienas verslininkas turi ryšių su vyriausybe."
Pasak M.Prochorovo, buvusio "Jukos" vadovo Michailo Chodorkovskio istorija yra visiškai kitokia: "Jis mėgino kištis į politiką. Aš to nedarau."
M.Prochorovas dažnai rengiasi kaip paauglys – tiesiog apsirengia laisvus marškinėlius ir apsimauna džinsus. Tačiau tam tikrais atžvilgiais verslininkas yra labai senamadiškas. Jis nesinešioja mobiliojo telefono ir sako, kad internetu yra naudojęsis tik tris kartus. Ant jo darbo stalo nėra kompiuterio, tik šūsnys popierių ir indas su vaisiais. Dienos darbus verslininkas surašo dideliame juodame dienoraštyje, o atliktus išbraukia.
Energijos šaltinis – moterys
Dar viena M.Prochorovo aistra, be krepšinio, yra Rusijos modeliai. Verslininką galima pamatyti prabangiuose Maskvos naktiniuose klubuose su draugais ir ilgaplaukėmis lieknomis merginomis, avinčiomis aukštakulnius. Jis dosniai vaišina savo kompaniją alkoholiniais kokteiliais, bet pats dažniausiai geria tik mineralinį vandenį. Nors nevengia vakarėlių, M.Prochorovas niekada nėra ragavęs degtinės.
Švelniai padėjęs rankas merginoms ant juosmens, verslininkas pasakoja joms linksmas istorijas.
"Štai kur yra energija", – sako jis rodydamas į merginas.
Pažintis su kapitalizmu
M.Prochorovas sako, kad viską pasiekė savo rankomis. Jis užaugo paprastoje sovietinėje šeimoje. Ankstyvoje jaunystėje vaikas su šeima gyveno komunaliniame bute. 1975 m. jie persikėlė į dviejų kambarių butą, o tai tuo metu buvo laikoma prabanga.
M.Prochorovo tėvas dirbo SSRS sporto komitete ir kartais išvažiuodavo į užsienį. Jis grįždavo su dovanomis ir įdomiomis istorijomis apie vakarietišką gyvenimą. Šitaip M.Prochorovas pirmą kartą susipažino su kapitalizmu.
"Tai neįtikima! – sušuko jis traukdamas iš spintos savo sename kambaryje radijo imtuvą. – Jis buvo pakankamai stiprus, kad pagautų "Amerikos balsą"."
Vaikystės bute, kurį vėliau nusipirko, M.Prochorovas laiko ir senas muzikines juostas, tėvo atvežtas iš užsienio. Jose įrašyti grupių "Abba", "Bee Gees", "Deep Purple" ir "Rainbow" kūriniai.
Verslą pradėjo nuo džinsų
M.Prochorovo tėvas nesutiko dirbti KGB, todėl neteko aukšto posto Sporto komitete ir buvo priverstas imtis paprastesnio darbo. Sūnus, dvejus metus ištarnavęs Sovietų armijoje, pradėjo naktimis krauti vagonus.
M.Prochorovas įstojo mokytis į Maskvos finansų institutą. Čia jis susipažino su kitais gabiais jaunuoliais, kurie vėliau tapo jo partneriais.
1988 m. jaunasis verslininkas pradėjo gaminti džinsus. Prasidėjus perestroikai SSRS gyventojai tiesiog troško vakarietiškų prekių. Pelnas buvo milžiniškas – kiekvienas investuotas rublis atnešdavo keturiolika. Netrukus jaunuolis nusipirko savo pirmą automobilį "Žiguli".
Sėkminga partnerystė
Baigęs mokslus M.Prochorovas pradėjo dirbti Tarptautiniame ekonominio bendradarbiavimo banke ir greitai pasiekė valiutos departamento vadovo postą. Čia jis susipažino su klientu Vladimiru Potaninu. Jie tapo gerais draugais ir verslo partneriais.
Griūvant SSRS finansų sistemai vyrai ryžosi atidaryti savo banką MFK. Ekonomiką ištiko hiperinfliacija, ir verslininkai protingai mainydami valiutą gerai iš to pasipelnė.
Partneriai suprato, kad puikiai papildo vienas kitą. V.Potaninas buvo viešas asmuo, kuris mokėjo bendrauti su valdžios pareigūnais ir vesti verslo derybas. M.Prochorovas buvo puikus bankininkas, vadybininkas ir kvalifikuotų kadrų ieškotojas.
"Kai esame kartu, vienas plius vienas tampa daugiau ne du", – taip stiprią partnerystę apibūdino M.Prochorovas.
Po metų partneriai prisidėjo prie dar vieno banko steigimo. Praėjusio dešimtmečio viduryje Boriso Jelcino vyriausybė pradėjo daug skolintis iš bankų, mainais siūlydama valstybinių bendrovių akcijų. Šitaip verslininkai įsigijo dalį metalurgijos milžino "Norilskij Nikel" ir nuostolingą sovietinio stiliaus bendrovę pavertė šiuolaikiška ir pelninga.
Paklaustas, ar kada nors mokėjo kyšius, M.Prochorovas atsakė: "Tai buvo prieš 15 metų. Turiu būti atviras."
2002 m. verslininkas atėjo į tauriųjų metalų pramonę įsigijęs "Polius Zoloto" ir kelis mažesnius aukso gamintojus, iš jų vieną Jungtinėse Valstijose.
Keturios dienos kalėjime
Atrodė, kad M.Prochorovas nedaro jokių klaidų. Tačiau 2007 m. sausį su draugais ir aštuoniomis jaunomis moterimis jis sėdo į lėktuvą ir išskrido į Prancūzijos kalnų kurortą Kurševelį, kur jo laukė nemalonus nuotykis.
Vieną rytą penkių žvaigždučių viešbutyje "Byblos" jį pažadino beldimas į duris. Už jų stovėjo Prancūzijos policininkai ir rankose laikė orderį suimti M.Prochorovą už vadovavimą prostitucijos tinklui.
Įtariamasis keturias dienas praleido Liono kalėjime ir buvo paleistas į laisvę nepateikus jokių kaltinimų. Jis tikino, kad minėtos aštuonios moterys nebuvo prostitutės ir joms nebuvo mokama.
"Tai buvo tiesiog nesusipratimas", – tikino M.Prochorovas.
Partnerystė iširo
Po Kurševelio istorijos verslininko santykiai su V.Potaninu smarkiai pašlijo. M.Prochorovas tikino, kad jų "skyrybos" brendo ilgą laiką, nes partneriai ėmė nesutarti dėl ilgalaikės verslo strategijos.
"Mano tikslas yra kurti vertę, o jis labiau linksta į politinę pusę. Kurševelis buvo tik postūmis", – paaiškino M.Prochorovas.
Partneriai pradėjo turto dalybas, kurios baigėsi 2009 m., kai V.Potaninas pardavė savo "Polius Zoloto" dalį Rusijos milijardieriui Suleimanui Kerimovui.
Rusijos palikti neketina
"Polius Zoloto" dabar užima dešimtą vietą pasaulyje pagal aukso gamybą, o pagal tauriojo metalo atsargas yra penktas. M.Prochorovas tikisi ateityje išsiveržti į pasaulio lyderius.
Nors M.Prochorovas tvirtai pasiryžęs žengti į pasaulio rinką, jis neketina palikti Rusijos, kaip daro dauguma jo turtingų tautiečių. Verslininkas teigia stebėsiąs kai kurias "Nets" varžybas komandos arenoje, bet didžiąją dalį laiko praleisiąs gimtinėje.
Naujausi komentarai