Nedidele persvara laimėjusi Brazilijos rinkimus D. Rousseff ragina laikytis vienybės Pereiti į pagrindinį turinį

Nedidele persvara laimėjusi Brazilijos rinkimus D. Rousseff ragina laikytis vienybės

2014-10-27 07:30
AFP-BNS inf.
Nedidele persvara laimėjusi Brazilijos rinkimus D. Rousseff ragina laikytis vienybės
Nedidele persvara laimėjusi Brazilijos rinkimus D. Rousseff ragina laikytis vienybės / Reuters nuotr.

Brazilijos kairiųjų prezidentė Dilma Rousseff (Dilma Rusef) sekmadienį nedidele persvara buvo perrinkta antrai kadencijai ir po labiausiai skaldančios rinkimų kovos nuo šalies grįžimo prie demokratijos 1985-aisiais paragino laikytis vienybės.

D.Rousseff, pirmoji septintos pagal dydį pasaulio ekonomikos prezidentė moteris, gavo 51,64 proc. balsų, o jos varžovas, verslo favoritas Aecio Nevesas (Aesiju Nevesas) – 48,36 proc. balsų, paskelbė rinkimų pareigūnai, suskaičiavę daugiau kaip 99 proc. atiduotų balsų.

Po tulžingos rinkimų kampanijos, kuri suskaldė šalį į neturtingą šiaurę ir turtingesnius pietus, D.Rousseff pelnė pakankamai itin svarbių vidurinės klasės balsų industrializuotuose šalies pietryčiuose, kurių pakako jos Darbininkų partijos (PT) ketvirtai iš eilės pergalei.

66 metų buvusi kairiųjų partizanė, kuri 1964-1985 metų diktatūros laikais buvo kalinta ir kankinta, paragino laikytis vienybės ir pažadėjo dialogą, kad Brazilija sulauktų pokyčių, kurių, pasak jos, nori rinkėjai.

„Ši prezidentė yra atvira dialogui. Tai pagrindinis mano antros kadencijos prioritetas“, – sakė ji šalininkams sostinėje Brazilijoje, vilkėdama baltai ir stovėdama šalia dvi kadencijas dirbusio savo pirmtako Luizo Inacio Lulos da Silvos (Luiso Inasiju Lulos da Silvos).

Po ketverius metus trukusio vangaus ekonomikos augimo ir šiemet prasidėjusios recesijos prezidentė pripažino, kad jos pačios pažangumo pažymėjimą reikia gerinti, ir pažadėjo kovoti su korupcija.

„Noriu būti daug geresnė prezidentė, nei buvau iki šiol“, – sakė ji, paskelbusi „raginimą dėl taikos ir vienybės“.

54 metų senatorius A.Nevesas sakė paskambinęs D.Rousseff jos pasveikinti.

„Pasakiau jai, kad prioritetas turėtų būti suvienyti Braziliją“, – sakė jis nusivylusiems šalininkams Belo Orizontėje, kur dvi kadencijas dirbo kaip Minas Žeraiso valstijos gubernatoriumi.

Ir D.Rousseff, ir A.Nevesas yra kilę iš šios pietrytinės valstijos, kurioje prezidentė gavo 52,4 proc. balsų, o jos varžovas – 47,6 proc. balsų.

Brazilijos politikai turi posakį, kad kas laimi Minas Žeraisą, tas laimi Braziliją.

Dideli iššūkiai

Šie rinkimai daugelio buvo laikomi referendumu dėl PT vyriausybės 12 metų darbo – rinkėjai lygina į akis krintančius šios partijos socialinius pasiekimus ir A.Neveso pažadą atgaivinti ekonomiką rinkai draugiška politika.

PT patiko masėms socialinėmis programomis, kurios 40 mln. brazilų ištraukė iš skurdo, padidino algas ir iki rekordiškai žemo lygio – 4,9 proc. – sumažino nedarbą.

Tačiau šis vaizdas užtemo po D.Rousseff pergalės rinkimuose 2010 metais, kai ekonomikos metinis augimas buvo pasiekęs piką – 7,5 procento.

Jai vadovaujant didėjo infliacija, prasidėjo recesija, vyko protestai prieš korupciją, rekordines išlaidas pasaulio futbolo čempionatui ir dėl prastų viešųjų paslaugų.

Analitikai sakė, kad ji ateinančius ketverius metus susidurs su virtine didelių iššūkių.

„Nedidele persvara pasiekta Dilmos pergalė sukelia didelį iššūkį: ji turi suvienyti Braziliją, kurią į dvi dalis suskaldė didžiulis priešiškumas“, – sakė politikos analitikas Danielis Barcelosas Vargasas (Danielis Barselosas Vargasas) iš „Getulio Vargas Foundation“.

„Brazilai daugiau netoleruos korupcijos ir nori daugiau viešųjų paslaugų bei ekonomikos augimo. Kad tai užtikrintų, ji turės dalyvauti dialoge su labai susiskaldžiusiu Kongresu, kuris yra konservatyvesnis nei anksčiau, ir tai akcentuos skirtumus tarp vykdomosios valdžios ir įstatymų leidžiamojo organo“, – sakė jis.

D.Rousseff smogė korupcijos skandalai, ypač – daugelio milijardų dolerių grobstymo schema valstybinėje naftos kompanijoje „Petrobras“, metusi įtarimų šešėlį ant dešimčių politikų, daugiausia – prezidentės sąjungininkų.

Įnirtingai kampanijai pasibaigus, konservatyvus naujienų žurnalas „Veja“ citavo vieną įtariamąjį toje byloje, kuris sakė, kad D.Rousseff ir L.I.Lula da Silva asmeniškai žinojo apie tą schemą, bet pati prezidentė tai kategoriškai neigia.

Tačiau šis klausimas persekios ją, sakė nepriklausomas konsultantas Andre Cesaras (Andrė Sesaras).

„Jei šie įtarimai bus patvirtinti, tai gali įžiebti politinę krizę“, – sakė jis AFP.
Rinkimų kampanija buvo įnirtinga kova prezidentei, kuri garsėja tvirtumu ir geležine net menkiausių politikos detalių kontrole.

Pirmajame rate ji turėjo atremti piktą iššūkį, mestą populiarios aplinkosaugininkės Marinos Silvos, kuri vienu metu atrodė galinti tesėti savo pažadą tapti pirmąja Brazilijos „neturtinga, juodaode“ prezidente.

D.Rousseff sugebėjo laimėti pirmąjį ratą spalio 5 dieną, bet, kaip rodė apklausos, populiarumu atsiliko nuo A.Neveso, kurį parėmė L.I.Lula da Silva.

Įpykusi D.Rousseff atakavo: apkaltino A.Nevesą nepotizmu Minas Žeraise ir akcentavo pranešimą, kad jis kartą viešumoje smogė savo tuometinei draugei.

A.Nevesas, pirmojo po diktatūros išrinkto Brazilijos prezidento vaikaitis, atsakė apkaltindamas D.Rousseff melu ir „slaptu susitarimu“ dėl „Petrobras“ „dėkingumo mokesčių“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų