O kas bus po žaidynių? Pereiti į pagrindinį turinį

O kas bus po žaidynių?

Rio de Žaneiro gyventojai džiūgauja, kad olimpinės žaidynės – tikras atokvėpis nuo nusikaltimų, kurių pastebimai sumažėjo. Kita vertus, kas bus, kai olimpiada baigsis?

O kas bus po žaidynių?
O kas bus po žaidynių? / Scanpix nuotr.

Brazilijos valdžia saugoti žaidynes įpareigojo dvigubai daugiau saugumo pareigūnų nei 2012 m. Didžiosios Britanijos vyriausybė, kai olimpiada vyko Londone.

Didmiestyje dieną ir naktį patruliuoja gausios policijos pajėgos – pareigūnai dirba žemėje, vandenyje ir ore. Jiems talkina kariškiai. Iš viso žaidynių saugumą garantuoja net 85 tūkst. pareigūnų, iš jų – 23 tūkst. Brazilijos kariuomenės atstovų.

Olimpinių žaidynių metu Brazilijos pareigūnai nevengė vykdyti reidų Rio de Žaneiro lūšnynuose – favelose. Įvyko kelios policijos operacijos, kurių metu suimti keliolika asmenų. Deja, gyvybių neteko ir du pareigūnai. Nepaisant to, tai tik lašas jūroje, palyginti su tuo, kas mieste vyko iki žaidynių.

"Manau, kad miestas anksčiau niekada nebuvo toks saugus", – pripažino Rio gyvenantis Gilbertas Diasas.

Pasak vyro, jis stebėjosi, kaip profesionaliai neuniformuoti pareigūnai gatvėje netoli žymiojo Kopakabanos paplūdimio sučiupo vieną įtariamąjį.

"Žinokite, to dar nesu matęs... Pareigūnai atsirado tarsi iš niekur", – pridūrė 50 metų brazilas, gatvėje prekiaujantis sumuštiniais.

Prieš pat žaidynes Rio de Žaneiro valdžia skambino pavojaus varpais – mieste sparčiai augo nusikalstamumo lygis. Netgi įsiplieskė kruvini gaujų karai, kurių miestas jau seniai nematė.

Pavojaus skambutis suveikė – žaidynės bent jau kol kas yra ganėtinai ramios.

Rio de Žaneiro gyventojai sako, kad norėtų, jog pareigūnai ir kariai liktų mieste ir po sporto šventės. Nenuostabu. Palyginti su gegužės mėnesiu, užpuolimų, sužalojimų ir vagysčių skaičius Rio sumažėjo daugiau nei 42 proc. Vien gegužę tokių nusikaltimų buvo užregistruota net 10 tūkst.

Kalbant apie nužudymus, iki olimpinių žaidynių jų skaičius laipsniškai augo: nuo šių metų pradžios mieste buvo nužudyta 1,5 tūkst. žmonių. Tai yra net 7 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį.

"Amerikiečių atletės užpuolimas – Rio kasdienybė", – sakė mieste gyvenantis 51 metų architektas Marcello Brito. Anot jo, daugelis brazilų, kitaip nei vakariečiai, per žaidynes labiau bijo ne teroristų, o vagių.

Deja, situacija po olimpiados vargu ar pasitaisys, ko norėtų miestiečiai.

Rio de Žaneiras skęsta skolose. Prieš pat žaidynes miesto administracija net kreipėsi į federalinę Brazilijos valdžią finansinės pagalbos. Nepakanka pinigų policijos ir kitų saugumo struktūrų darbuotojų atlyginimams išmokėti, tad iki žaidynių pareigūnai ėjo į gatves protestuoti. Būtent dėl to į Rio gatves buvo pasiųsti kariai.

Valstybė skyrė Rio de Žaneirui finansinę paramą – 850 mln. JAV dolerių. Liūto dalis atiteko saugumui užtikrinti, po žaidynių pinigų vėl trūks.

Pagaliau miestas turės padengti skolas. O jeigu naftos kainos pasaulinėje rinkoje toliau bus žemos, miestą gali ištikti finansinis krachas.

Rio de Žaneiro biudžetas smarkiai priklauso nuo energetinių išteklių kainų: stambiausia miesto darbdavė yra į skandalus įsipainiojusi Brazilijos energetikos milžinė kompanija "Petrobras".

"Man patinka, kad kariai patruliuoja mieste. Saugumo iš tiesų daugiau", – džiaugėsi laikinu situacijos pagerėjimu Rio gyventoja Cassius Almada.

39 metų moteris pripažino, kad jeigu ne sustiprintos saugumo pajėgos, situacija būtų gerokai blogesnė.

Bet iš sostinės Brazilijos į Rio de Žaneirą atvykusi 54 metų Maria do Rosário Silva Santos teigė, kad jai saugu mieste nepasirodė. Pasak jos, ji net matė kelis jaunuolius, viešai besinešančius ginklus netoli miesto centro.

"Buvau šokiruota. Prisipažinsiu. Jie nebuvo policijos pareigūnai. Bet nešėsi ginklus ir juos demonstravo. Kol kas vargiai galiu pasakyti, kad kažkas pasikeitė", – sakė sostinės gyventoja.

Saugumo ekspertai sako, kad ypatingą nerimą kelia mieste esantys lūšnynai.

Daugelis favelų gyventojų skursta, tad čia klesti nusikalstamumas. O miestas negali užtikrinti tinkamo pareigūnų skaičiaus kontroliuoti prastą reputaciją turinčius miesto kvartalus.

"Valdžia užima naivią poziciją, teigdama, esą olimpiada atneš taiką į miestą, kuris pastaruoju metu gyveno draskomas smurto, – pažymėjo Julita Lemgruber, saugumo ekspertė iš Rio de Žaneiro. – Negerai, kad atletai mieste turi vaikščioti lydimi kariškių. Juk turėtų būti saugu be to. Pagaliau policijos pareigūnai vykdo vieną reidą po kito favelose. Jų metu žudomi žmonės. Manote, kad tai gali padėti sustabdyti smurtą."

Hederis Martinsas de Oliveira, Brazilijos nacionalinės policijos asociacijos viceprezidentas, pažymėjo, kad dviejų pareigūnų žūtis Rio praėjusią savaitę rodo, kad kriminogeninė situacija išlieka sudėtinga, nepaisant sustiprintų saugumo pajėgų.

Kita vertus, anot jo, incidentų pastebimai sumenko.

"Supraskite, kad dabar Rio yra po didinamuoju stiklu. Mieste vyksta žaidynės. Vis dėlto nusikalstamumo problema dabar yra labai aktualizuota. Ir ji tikrai sprendžiama", – žadėjo pareigūnas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų