- Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Separatizmo nuotaikos pasaulyje stiprėja, todėl ateityje galima tikėtis naujų valstybių atsiradimo Europos žemėlapyje, sako naujienų portalo LRT.lt pašnekovai. „Neatmesčiau galimybės, kad po keleto metų galime tikėtis naujų valstybių atsiradimo. Reikia pastebėti tendenciją, kad po Antrojo pasaulinio karo valstybių skaičius didėjo“, – kalba istorikas Vladas Sirutavičius.
Škotijoje pralaimėjęs referendumas dėl nepriklausomybės nesumažino Katalonijos noro atsiskirti nuo Ispanijos. Praeitą savaitę Katalonijos parlamentas išleido įstatymą, suteikiantį galimybę regiono prezidentui Arturui Masui paskelbti referendumą. Šis vyks lapkričio 29 dieną. Separatistinės nuotaikos ryškios ir kitų Europos šalių regionuose.
Kovo mėnesį 89 proc. Veneto regiono (Italija) gyventojų internetinėje peticijoje balsavo už regiono nepriklausomybę, tai tapo partijos „Veneto Si“ įkūrimo pagrindu. Jos tikslas yra paskelbti referendumą dėl Veneto atsiskyrimo nuo Italijos.Dienraštis „Washington Post“ išskyrė keletą šalių, kuriose pastebimi ryškiausi separatistiniai judėjimai.
Šiaurės rytų Italijos provincija Pietų Tirolis prieš Pirmąjį pasaulinį karą priklausė kaimyninei Austrijai, tačiau vėliau atiteko Italijai. 70 proc. žmonių čia kalba vokiškai ir jaučiasi esantys artimesni austriškai nei itališkai kultūrai. Tačiau nors nepriklausomybės idėjos jau seniai sklando šioje provincijoje, politinėms partijoms iki šiol nepavyko suorganizuoti rimtesnių žingsnių šia linkme.
Belgijoje pastebima trintis tarp Flandrijos ir Valonijos regionų. Skirtumai yra net kalbiniai, nes šiaurinė Flandrija kalba flamandų kalba, o pietinė Valonija yra prancūzakalbė. Šiaurinė dalis yra pastebimai ekonomiškai stipresnė, ir tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl Flandrijos gyventojai vis paskelbia apie norą atsiskirti.
Separatistinės nuotaikos taip pat pastebimos Bavarijoje (Vokietija), Korsikos saloje (Prancūzija), Fareruose (Danija), Velse, Kornvalyje, Šiaurės Airijoje (Jungtinė Karalystė), Galicijoje, Aragone (Ispanija), Silezijoje (Lenkija), Sardinijoje (Italija), Alanduose (Suomija), rašo „Washington Post“.
Pasaulio tvarka griūva
„Šiuo metu, panašu, pasaulio tvarkoje kažkas nebelaiko, ir separatizmas pradedamas skatinti. Tačiau separatizmas yra nuolatinis politikos elementas“, – sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Alvydas Jokubaitis.
V. Sirutavičius neatmeta galimybės, kad Europos žemėlapis per keletą metų gali pasipildyti naujomis valstybėmis ir mano, kad svarbiausia šiame procese – politikams nepamesti galvos dėl savo siekių.
„Neatmesčiau galimybės, kad po keleto metų galime tikėtis naujų valstybių atsiradimo. Reikia pastebėti tendenciją, kad po Antrojo pasaulinio karo valstybių skaičius didėjo. Tačiau kaip tai vyks, labai priklausys nuo to, kaip separatistines nuotaikas demonstruojančių šalių politikai politinėmis, institucinėmis priemonėmis sugebės spęsti šiuos klausimus. Vienas didžiausių iššūkių – neleisti šitiems judėjimams griebtis prievartos“, – kalba istorikas.
Savo ruožtu Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Šarūnas Liekis teigia manantis, kad separatizmas labiau stiprės Azijos ir Afrikos regionuose. Europoje separatizmo potencialas po nedemokratinio sovietinio bloko žlugimo, anot Š. Liekio, yra pakankamai ribotas.
„Jei mąstysime plačiau, ne vien Europos, bet ir Azijos, ir Afrikos masteliais, tada neabejotina, kad separatizmas, kaip reiškinys, stiprės. Rusijos Federacija irgi neišvengs šių tendencijų. Prasidėjus stagnacijai ir modernizacijos sąstingiui artimiausiu laiku“, – tvirtina profesorius.
Separatistines nuotaikas lemia ne tik ekonomika
Nors dažnai, bandant paaiškinti, kodėl regionuose atsiranda nepriklausomybės siekiai, imamasi ekonominio argumento, LRT.lt pašnekovai išskiria ir daugiau priežasčių.
„Mano nuomone, separatistines nuotaikas lemia ir ekonomika, ir globalizacija, ir daugybė kitų veiksnių. Tačiau ekonomikos visi griebiasi todėl, kad šiandieną politika mums tapo ekonomika“, – pastebi A. Jokubaitis.
Anot V. Sirutavičiaus, politinės priežastys yra ne mažiau svarbios, nei ekonominės. Tai, kad vienas ar tiktas regionas yra nepatenkintas tarp jo ir centrinės valdžios nusistovėjusiais politiniais santykiais, taip pat gali tapti nepriklausomybės siekio priežastimi.
Š. Liekio teigimu, separatistinės idėjos yra susijusios su šiuolaikinio nacionalizmo formavimusi įvairiose etninėse grupėse. Anot profesoriaus, ten, kur etninių grupių integracija į politinę tautą nėra sėkminga (o tokių nesėkmių esą nemažai), susiduriama su separatizmu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Balsavusiųjų apklausa: pirmajame Rumunijos prezidento rinkimų ture pirmauja M. Ciolacu
Proeuropietiškų pažiūrų socialdemokratas ministras pirmininkas Marcelis Ciolacu pirmavo sekmadienį vykusiame pirmajame Rumunijos prezidento rinkimų ture, rodo dvi balsavusiųjų apklausos, paskelbtos pasibaigus balsavimui. ...
-
Kalėdinė magija jau gaubia pasaulio miestus
Nepaisant visos komercijos, Kalėdų magija jau gaubia įvairiausius pasaulio miestus – nuo Kopenhagos ir Vienos iki tolimojo Honkongo ir net Tokijo. Nors iki tikrųjų Kalėdų dar visas mėnuo, jų gerbėjai jau švenčia. ...
-
Kandidatas į JAV nacionalinio saugumo patarėjus ragina nutraukti karo Ukrainoje eskalaciją
Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kandidatas į nacionalinio saugumo patarėjo postą Mike'as Waltzas (Maikas Volcas) sekmadienį paragino nutraukti Rusijos karo Ukrainoje eskalavimą ir pakvietė abi šalis sėsti prie...
-
Izraelis paskyrė B. Netanyahu sąjungininką naujuoju ambasadoriumi JAV
Izraelio vyriausybė sekmadienį pranešė pritarusi ministro pirmininko Benjamino Netanyahu sąjungininko Yechielio Leiterio paskyrimui šalies ambasadoriumi Jungtinėse Valstijose. ...
-
Turkijos prezidentas siekia plėsti prekybą su Rusija
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė norintis plėsti Ankaros ir Maskvos prekybą. ...
-
Kremlius: J. Bidenas žlugdo D. Trumpo taikos planus
Kremlius kaltina kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administraciją žlugdant būsimo šalies vadovo Donaldo Trumpo planus išspręsti Ukrainos konfliktą. ...
-
J. Borrellis Libane paragino nedelsiant nutraukti ugnį kare tarp „Hezbollah“ ir Izraelio
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borellis (Žozepas Borelis), atvykęs į Libano sostinę derybų, paragino „nedelsiant sudaryti paliaubas“ kare tarp Izraelio ir grupuotės „Hezbollah“. ...
-
Tarpiniai rezultatai: Bazelio rinkėjai pritarė 2025-ųjų „Eurovizijos“ finansavimui1
Šveicarijos Bazelio miesto rinkėjai sekmadienį pritarė, kad 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti būtų skirta beveik 38 mln. eurų, rodo tarpiniai rezultatai, gauti netrukus po balsavimo pabaigos. ...
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...