- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nesutariantys Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar vienu žingsniu priartėjo prie koronaviruso pandemijos nuniokotos Bendrijos ekonomikos gaivinimo plano, Europos Centrinio Banko (ECB) vadovei perspėjus, kad būtina skubiai imtis veiksmų.
27 ES šalių lyderiai surengė pasitarimą vaizdo konferencijos formatu, naujausiems duomenims parodžius, kad Europos ekonomiką ištikęs gilus nuosmukis, sukeltas daugelio šalių įsivestų karantino priemonių, siekiant suvaldyti epidemiją, bloke nusinešusį daugiau kaip 110 tūkst. žmonių gyvybių.
Bendrijos narės jau kelias savaites įtemptai ginčijosi, o smarkiausiai koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkio paveiktos šalys kaip Ispanija ir Italija ragina turtingesnes valstybes, įskaitant Vokietiją ir Nyderlandus, pademonstruoti beprecedentį solidarumą.
Po kelias valandas trukusių derybų lyderiai susitarė įpareigoti Europos Komisiją iki gegužės 6-osios parengti planą, kuriuo būtų įvertinti Europos ekonomikos poreikiai ir priemonės jai pataisyti.
Tarp 27 ES šalių „formuojasi konsensusas stiprinti Europos strateginę autonomiją“, po derybų sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas).
Tebelaukiantis mūšis
Žinant, kad ES narės prieš šias derybas smarkiai nesutarė, mažai kas tikėjosi, kad šįkart bus pasiektas persilaužimas.
Kaip ir prognozuota, lyderiai sutarė, kad bet koks planas turės būti susietas su ES daugiamečiu biudžetu, kurio didžioji lėšų dalis paprastai skiriama žemės ūkio subsidijoms ir Rytų bei Pietų Europos valstybių plėtrai paremti.
Šią sąlygą buvo iškėlusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel – įtakingiausia bloko lyderė, griežtai nusistačiusi prieš Italijos ir Ispanijos remtus ambicingus pasiūlymus, įskaitant dėl bendro skolinimosi ES mastu.
„Europos biudžetas dešimtmečius buvo išbandytas ir patikrintas instrumentas vykdyti bendriems ES uždaviniams“, – prieš viršūnių derybas A. Merkel sakė įstatymų leidėjams Berlyne.
Kitas mūšis vyks dėl klausimo, kiek būtų galima sustiprinti ES biudžetą, taip pat ar dėl išlaidų sprendžianti Europos Komisija galėtų surinkti daugiau lėšų skolinantis.
Šie debatai tikriausiai vėl padalys Europą pagal šiaurės–pietų liniją. Vokietija, Nyderlandai ir kitos vadinamosios „taupiosios“ narės ragina, kad turėtų būti leidžiama mažiau pinigų, o bet kokia pagalba turėtų būti paskolų, suteikiamų nustačius tam tikras išankstines sąlygas, pavidalu.
Italija, Ispanija ir Prancūzija savo ruožtu pasisako už subsidijas ir tiesioginę pagalbą, taip pat už galimybę Briuseliui surinkti daugiau lėšų skolinantis finansų rinkose.
Naujas biudžetas „turės prisitaikyti prie naujų aplinkybių, postkoronos krizės – mums reikia padidinti jo smogiamąją galią“, – po derybų Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).
Dar ir prieš pandemiją ne vieną mėnesį vykusios derybos dėl ES 2021–2027 metų biudžeto išprovokavo aštrių ir iki šiol neišspręstų ginčų tarp Bendrijos lyderių.
ECB perspėjimas
Europos Centrinio Banko vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard) savo ruožtu perspėjo ES lyderius įspėjo, jog euro zonos ekonomika dėl koronaviruso pandemijos, kaip rodo nepalankiausio scenarijaus prognozės, šiemet gali smukti 15 proc., ir pažymėjo, jog „esama rizikos, kad bus imtasi nepakankamai priemonių ar jų bus imtasi pavėluotai“.
Iki šiol Ch. Lagarde vadovavo pastangoms, kad Europa išvengtų recesijos, ir jau skyrė 750 mlrd. eurų pinigų politikos skatinamosioms priemonėms, bet teigė, kad ES vyriausybės turi nuveikti daugiau.
ES lyderiai ketvirtadienį surengė jau ketvirtą per pastarąsias septynias savaites virtualų viršūnių pasitarimą dėl COVID-19 krizės. Šaltiniai sakė, kad jiems greitai vėl reikės susitikti įvertinti Europos Komisijos parengtus planus.
Viršūnių pasitarimas įvyko tą pačią dieną, kai buvo paskelbta nekantriai laukti verslo padėties tyrimo rezultatai, rodantys, jog euro zonos ekonomika patiria „precedento neturintį“ nuosmukį.
„Dėl priemonių, kurių imtasi siekiant užkirsti kelią koronaviruso protrūkiui, balandį užfiksuotas staigiausias visų laikų euro zonos ekonomikos verslo aktyvumo ir užimtumo nuosmukis“, – sakoma tyrimų bendrovės „IHS Markit“ vyriausiojo ekonomisto Chriso Williamsono (Kriso Viljamsono) pranešime.
Ekonomikos atkūrimo kaštai bus milžiniški. ilgalaikiam atsigavimo fondui buvo siūlomos įvairios sumos, bet ketvirtadienį lyderiai jokio galutinio pinigų kiekio neaptarinėjo.
Eurogrupės vadovas Mario Centeno (Mariju Sentenu) siūlė, kad fondą sudarytų nuo 700 mlrd. iki 1,5 trln. eurų, o Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as (Briuno Le Meras) kalbėjo apie trilijono eurų sumą.
Redaktorius Raimondas Čiuplys
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija2
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje5
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...
-
D. Tusko partija kandidatu į prezidentus 2025-aisiais pasirinko Varšuvos merą
Didžiausia Lenkijos proeuropietiškos koalicinės vyriausybės partija savo kandidatu kitais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose šeštadienį pasirinko Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį (Rafalą Tšaskovskį). ...