Naujosios Britanijos premjerės žodžiai ne visai atitinka darbus

Patyrinėjus Theresos May balsavimo istoriją, panašu, kad ji pati netiki tuo, ką sako, skelia dienraštis „The Independent“. Įrašai byloja, kad su kitais konservatoriais ji nuosekliai pasisako prieš socialinių pašalpų  kėlimą ir yra už griežtesnę imigracijos kontrolę. „Ji visada buvo ištikima partietė, net ir būdama šešėlinėje vyriausybėje. Kartais galėjo būti taip, kad jos asmeninės pažiūros nebūtinai sutapo“, – LRT RADIJUI sako Sasekso universiteto dėstytojas dr. Tomas Quinnas.

Ragino konservatorius nebūti „bjauria partija“

Kai antradienį Davidui Cameronui teko pranešti šaliai, kad naujojo premjero neteks laukti iki rudens, atrodė, kad jam palengvėjo. Vieną paskutiniųjų kartų žengdamas pro juodas dešimtuoju numeriu pažymėtas duris kaip Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas, jis sau po nosimi niūniavo, nepaisydamas mikrofono atlape.

D. Camerono vokaliniai sugebėjimai žaibiškai apskriejo pasaulį ir net įkvėpė muzikantus variacijoms postą paliekančio premjero tema.

Tuo metu užsienio žiniasklaidai teko skubiai ieškoti atsakymo į klausimą, kas toji Th. May – antroji istorijoje britų premjerė moteris. Tiesa, kaip pastebi dr. Victoria Honeyman iš Lydso universiteto, savo šalyje ši politikė yra žinoma gerai. Per beveik du dešimtmečius trunkančią karjerą, vadovaudama „politikų kapinėmis“ vadinamai Vidaus reikalų ministerijai, Th. May užsitikrino patikimos valstybės tarnautojos reputaciją.

„Ji gerai žinoma politikė, atsakinga už tokias sritis, kaip imigracija ir teisėsaugos sistema. Mes nuolat girdime, kokia ji užtikrinta ir stabili, neprarandanti savitvardos. Ji lyginama su Margaret Thatcher, nes yra moteris, tačiau išties yra kitokio būdo. Ji labiau konservatyvių pažiūrų nei D. Cameronas, kuris buvo labiau centro dešinės. Pavyzdžiui, jis pasisakė už gėjų santuoką ir socialinį liberalizmą. Th. May tokia nėra, tačiau ją labai remia partiečiai“, – sako V. Honeyman.

Tačiau ne visi sutinka su tokiu vertinimu. Sasekso universiteto dėstytojas dr. T. Quinnas primena jos įsimintiną kalbą partijos suvažiavime 2002-aisiais, kai Th. May paragino konservatorius nustoti būti „bjauria partija“.

„Ji pasakė, kad daugelis rinkėjų nėra patenkinti gyvenimu, mano, jog konservatoriai atstovauja tik mažai visuomenės daliai, tik turtingiesiems, ir kad yra laikomi bjauria partija. Anuomet Th. May sulaukė labai daug kritikos dėl tos kalbos. Tam tikra prasme jos trečiadienio kalba yra tos minties tęsinys. Jei kalbėtume apie premjerės strategiją, greičiausiai ji bus panaši į Tony`io Blairo, naujųju leiboristų, kurie stengėsi patraukti centro pažiūrų rinkėjus“, – tvirtina T. Quinnas.

Primena M. Thatcher ir A. Merkel

Pasak spaudos, naujoji britų premjerė apie siekį užimti tokias pareigas yra užsiminusi dar studijų laikais. Klausimų apie M. Thatcher įtaką ji sulaukia nuolat ir kaskart paneigia ją esant savo įkvepėja.

Prieš metus tarptautiniame moterų lyderių forume Th. May taip pat paklausė, ar kartais ji girdi M. Thatcher  balsą savo galvoje. Tačiau politikė pakartojo, kad nesilygiuoja į nieką, o tiesiog stengiasi gerai daryti savo darbą.

T. Quinno teigimu, galimų kandidatų pakeisti D. Cameroną sąraše Th. May ilgą laiką buvo trečia, o į lyderio pozicijas iškilo, kai varžovai – George`as Osborne`as ir Borisas Johnsonas – nepataisomai susikompromitavo.

„Viskas nutiko gana netikėtai. Net istoriškai konservatorių partijoje galima pastebėti tendenciją, kad ryškiausias kandidatas labai retai laimi partijos rinkimus. Tai pasitvirtino šį kartą. Ji sugebėjo susikurti mažiausiai priešų partijoje ir tai lėmė jos pergalę“, – tvirtina T. Quinnas.

Yra teigiančių, kad Th. May asmenybė ir vadovavimo stilius panašesni į Vokietijos kanclerės Angelos Merkel – ji išmintinga, dalykiška ir pragmatiška, gera administratorė, tačiau stokoja charizmos bei vizijos. Pasak dr. V. Honeyman, Th. May savo vizijos pateikti visuomenei dar paprasčiausiai neturėjo progos.

„Kadangi kampanija dėl lyderio posto truko itin trumpai, labai sunku ką nors pasakyti apie jos ateities viziją. Ji prarado galimybę atsiskleisti pati ir paaiškinti, kokią partijos ir šalies ateitį mato. Vis dėlto jau dabar aišku, kad ji neturi tokios charizmos, kokią turėjo, pavyzdžiui, T. Blairas, garsėjęs laisva viešojo kalbėjimo dovana“, – pabrėžia V. Honeyman.

Ji priduria, kad Th. May vis dėlto laikoma geriausiu pasirinkimu konservatoriams – mažiau skaldančia figūra nei kiti buvę kandidatai ir pakankamai pragmatiška. „Dedama daug vilčių, kad ji suvienys partiją, nes vadinamieji išėjimo ir pasilikimo šalininkai tarpusavyje tebekovoja. Kadangi ji į postą ateina be rinkiminės kampanijos, jos vizija neaiški, todėl per artimiausias savaites visi ją labai atidžiai stebės ir bandys suprasti kokia ji“, – įsitikinusi dr. V. Honeyman.



NAUJAUSI KOMENTARAI

cha cha cha

cha cha cha  portretas
Komentuoja idiotas Putino RUSAS.

Kopustas

Kopustas portretas
Bent jau pries Sypsena galejo Apsiliuobti savo PAGELTUSIUS KAPLIUS, jos kapliai man primena GELTONAS SLYVUKES CHA..., CHA..., CHA.....,!!!!!!

Kopustas

Kopustas portretas
Nu ka, KURVESKA atsisedo i gera kresla!!!
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių