Naujasis Filipinų prezidentas žada kruviną karą su nusikaltėliais Pereiti į pagrindinį turinį

Naujasis Filipinų prezidentas žada kruviną karą su nusikaltėliais

2016-07-01 09:43
BNS inf.

Autoritariškas karštakošis Rodrigo Duterte (Rodrigas Dutertė), ketvirtadienį prisaikdintas Filipinų prezidentu, nedelsdamas išsakė spalvingą tiradą, žadėdamas nušluoti narkotikų kontrabandininkus ir netgi paragino paprastus piliečius žudyti nuo kvaišalų priklausomus asmenis.

71 metų R.Duterte, praeitą mėnesį triuškinamai laimėjęs rinkimus po neįprastos kampanijos, per kurią jis ne kartą grasino išžudyti dešimtis tūkstančių nusikaltėlių, taip pat burnojo prieš šalies elitą, kurio nariai jį apibūdindavo kaip neprognozuojamą, prieš valdžią nusistačiusį maištininką.

Po gana santūrios kalbos, kurią jis pasakė nedideliam klausytojų būriui prezidentūroje po prisaikdinimo ceremonijos, prieštaringų vertinimų sulaukęs lyderis vakare apsilankė viename Manilos lūšnyne ir ten pratrūko, liedamas įniršį prieš narkotikų prekeivius apie 500 žmonių akivaizdoje.

„Tie kekšių sūnūs naikina mūsų vaikus. Perspėju – nemėgink tuo užsiimti, net jeigu esi policininkas, nes aš tikrai tave nudėsiu“, – valstybės vadovas sakė savo klausytojams.

„Ir jeigu pažįstat kokių narkomanų, eikit ir nužudykit juos patys, nes leisti tai padaryti tėvams būtų pernelyg skausminga“, – pridūrė R.Duterte.

Prezidentas anksčiau buvo užsiminęs, kad kai kurie policijos pareigūnai yra įsitraukę į prekybą kvaišalais.

Grįždamas prie savo įprastos rinkimų kampanijos retorikos, naujasis prezidentas taip pat pareiškė, kad per jo kadenciją laidojimo namų savininkai gali tikėtis gero verslo.

„Patikinu – jūs nebankrutuosit. Jeigu jūsų verslas sulėtės, pasakysiu policijai: „Darbuokitės sparčiau, kad padėtumėt žmonėms užsidirbti.“

Teisininko išsilavinimą turintis R.Duterte, pagarsėjęs kaip autoritariškas veikėjas, kai pastaruosius du dešimtmečius dirbo pietinio Davao miesto meru, sakė, kad šalies patiriamos problemos dėl nusikalstamumo ir narkotikų yra mažėjančio filipiniečių pasitikėjimo savo lyderiais požymis.

Anksčiau jis dėstė savo kovos su nusikalstamumu programą, žadėdamas grąžinti mirties bausmę ir sakydamas, kad nusikaltėliai bus daugiausia kariami.

Naujasis lyderis taip pat grasino suteiksiantis saugumo pareigūnams teisę šaudyti į nusikaltėlius ir siūlysiantis premijas už nukautų narkotikų prekeivių galvas. Be to, R.Dutertė ne kartą ragino paprastus filipiniečius žudyti įtariamus nusikaltėlius.

Per savo kampaniją R.Duterte tvirtino, kad per jo kovos su nusikalstamumu vajų gali būti nužudyta apie 100 tūkst. žmonių, kurių kūnai esą bus verčiami į Manilos įlanką, kad papenėtų vietines žuvis.

Politikas buvo kaltinamas ryšiais su savavaldžiaujančiais nusikaltėlių medžiotojų būriais, kurie, anot žmogaus teisių organizacijų, Davao mieste nužudė per tūkstantį žmonių.

Žmogaus teisių aktyvistai nuogąstauja, kad vadovaujant R.Duterte tokie žudymai be teismo sprendimo gali išplisti Filipinuose. Per policijos reidus, surengtus po to, kai buvo išrinktas šis lyderis, jau žuvo dešimtys žmonių.

„Žinau, kas teisėta“

R.Duterte ketvirtadienį prezidentūroje sakė, kad jo kova su nusikalstamumu bus „negailestinga ir nepaliaujama“, ir ragino žmogaus teisių stebėtojus bei kritikus Kongrese gerbti mandatą, kurį jam suteikė Filipinų žmonės.

Tačiau jis taip pat tvirtino, kad dirbs neperžengdamas įstatymo ribų.

„Kaip teisininkas ir buvęs prokuroras žinau prezidento galios ir valdžios ribas. Žinau, kas teisėta ir kas ne. Tvirtai laikausi atitinkamo proceso ir įstatymo valdžios“, – sakė jis.

R.Duterte taip pat siekė vaizduoti save vienijančia figūra.

„Aš buvau išrinktas ... tarnauti visai šaliai. Nebuvau išrinktas tarnauti jokio žmogaus ar jokios grupės, ar jokios vienos klasės interesams“, – sakė jis.

Per rinkimų kampaniją R.Duterte susiginčijo su tokių svarbių sąjungininkių kaip JAV ir Australija pasiuntiniais – dėl savo pokšto apie norą išžaginti „gražią“ australų misionierę, kuri per maištą kalėjime Davao buvo seksualiai užpulta ir nužudyta.

Po išrinkimo R.Duterte, regis, neišprovokuotas, užsipuolė Jungtines Tautas (JT): „Fuck you, JT, jūs net negalit išspręsti Artimųjų Rytų skerdynių ... negalėjot nė piršto pajudinti Afrikoje dėl juodųjų žmonių skerdimo. Užsičiaupkit jūs visi.“

Ketvirtadienį R.Duterte pasiūlė drungną draugystės žinią tarptautinei bendrijai.

„Dėl tarptautinio fronto ir tautų bendrijos leiskite man pakartoti, kad Filipinų Respublika gerbs sutartis ir tarptautinius įsipareigojimus“, – sakė jis.

„Imperinė Manila“

R.Duterte taip pat nori užbaigti „imperinės Manilos“ dominavimą, radikaliu perėjimu prie federalizmo, kuris, pasak jo, yra gyvybiškai svarbus, kovojant su skurdu ir siekiant kruvino musulmonų separatistų sukilimo pabaigos.

„(Dabartinė sistema) yra pretekstas jiems laikytis įsikibus valdžios imperinėje Maniloje. Jie visada buvo čia, viename vieninteliame biure, valdė Filipinus“, – per vieną rinkimų kampanijos renginį sakė jis.

Jo antipatiją Manilos valdymui akcentavo ir tai, kad jis nedalyvavo Kongresui paskelbiant jį rinkimų laimėtoju. Ši ceremonija tradiciškai būdavo labai pompastiška.

Pagal R.Duterte federalinį modelį valstijos bus daugiausia autonomiškos ir galės pasilaikyti daugumą savo pajamų, ir tai, jo nuomone, bus svarbi ekonomikos varomoji jėga skurdžiame šalies kaime.

Jis yra sakęs, kad centrinė vyriausybė išlaikys esmines nacionalines funkcijas, tokias kaip gynyba, užsienio politika ir muitai.

Konstitucijos keitimas yra labai opus klausimas Filipinuose.

Įstatymų leidėjai jo nejudino nuo 1987-ųjų, kai konstitucija buvo perrašyta po „liaudies galios“ revoliucijos, metais anksčiau nuvertusios diktatorių Ferdinandą Marcosą (Ferdinandą Markosą).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų