N. Zelandija sako esanti atvira pokalbiams apie savo vaidmenį AUKUS gynybos pakte

  • Teksto dydis:

Naujoji Zelandija yra atvira pokalbiams dėl savo galimo vaidmens AUKUS gynybos pakte, trečiadienį pareiškė jos ministras pirmininkas, atverdamas duris bendradarbiavimui, kuris gali suerzinti prekybos partnerę Kiniją.

Kalbėdamas su žurnalistais Velingtone po susitikimo su kolega iš Australijos Chrisas Hipkinsas (Krisas Hipkinsas) sakė, kad Naujoji Zelandija galėtų dalyvauti Australijos, Jungtinės Karalystės ir JAV pakte, jei jos vaidmuo nebūtų susijęs su branduolinių povandeninių laivų kūrimu.

„Manau, nėra abejonių, kad mes laikomės kitokios pozicijos dėl branduolinės ginkluotės, nes atominiams varikliams taip pat taikomi Naujosios Zelandijos susitarimai dėl branduolinės įrangos nenaudojimo“, – sakė Naujosios Zelandijos ministras pirmininkas.

Naujoji Zelandija branduolinės įrangos nenaudoja nuo praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio vidurio.

Tačiau Ch. Hipkinsas užsiminė, kad bendradarbiavimas su AUKUS galėtų vykti dėl tokių technologijų kaip kibernetika, dirbtinis intelektas ir hipergarsiniai ginklai – vadinamojo antrojo stulpo.

Apie Naujosios Zelandijos dalyvavimą Velingtonas ir Kanbera kalba pastaruosius porą metų, ypač pastarąjį pusmetį, sakė Ch. Hipkinsas.

„Tačiau kalbant apie antrąjį stulpą (...) esame atviri pokalbiams su AUKUS partnerėmis apie tai, kaip galėtų atrodyti Naujosios Zelandijos dalyvavimas“, – sakė jis.

Pasak Ch. Hipkinso, kol kas nepateikta jokių pasiūlymų, bet Velingtonas yra pasirengęs tęsti šiuos pokalbius.

Naujoji Zelandija ir Australija yra pagrindinės JAV sąjungininkės pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje.

Tačiau neseniai Naujoji Zelandija buvo kaltinama tuo, kad savo prekybinius ryšius su Kinija iškelia aukščiau draugystės su kitomis „Penkių akių“ (Five Eyes) žvalgybos aljanso narėmis – JAV, Jungtine Karalyste, Kanada ir Australija.

Pekinas kategoriškai nepritaria AUKUS ir tvirtina, kad šis paktas destabilizuoja regioną.

Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is (Entonis Albanizis) sakė: „Dėl savo gynybos politikos spręsti Naujajai Zelandijai, kaip suvereniai vyriausybei.“

Tačiau abi šalys neabejotinai gali likti draugės ir „Penkių akių“ narės, pabrėžė jis.

„Jau palaikome svarbius santykius gynybos srityje ir vienas iš dalykų, susijusių su antruoju stulpu, iš esmės yra technologijų naudojimas, – kalbėjo jis. – Šiuo metu neplanuojama apimti daugiau nei AUKUS pirmasis ir antrasis stulpai, bet tai nereiškia, kad nebus bendradarbiavimo ir virtinėje [kitų] sričių, įskaitant prieigą prie technologijų, įskaitant vieni kitų papildymą, gebėjimą dirbti drauge.“

Naujoji Zelandija ir Australija glaudžius santykius palaiko daug dešimtmečių. Tai apima ir konkurenciją sporte, ir pagalbą viena kitai gamtinių katastrofų atvejais.

Tačiau Velingtonui kiek sunkiau sekasi bendrauti su Vašingtonu.

Naujajai Zelandijai nusprendus atsisakyti branduolinių technologijų, JAV sustabdė gynybos įsipareigojimus pagal saugumo sutartį, o padėtis ėmė taisytis tik po tuometinės JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton (Hilari Klinton) vizito 2010 metais.

Tačiau Indijos ir Ramiojo vandenynų regione augant Kinijos įtakai, JAV į Naująją Zelandiją nuolat siunčia aukščiausio rango pareigūnų.

Vėliau šią savaitę Velingtone lankysis JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas (Entonis Blinkenas).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Aukos

Aukos portretas
Pasiruose pasiaukojimui?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių