Maskvoje mirė Sovietų Sąjungos viceprezidentas G.Janajevas (papildyta)

Buvęs Sovietų Sąjungos viceprezidentas Genadijus Janajevas, vienas 1991 metų rugpjūčio pučo prieš tuometį šalies lyderį Michailą Gorbačiovą organizatorių, eidamas 73-čius metus mirė Maskvoje, pranešė penktadienį šaltinis Rusijos sostinės medicinos sluoksniuose.

"G.Janajevas ilgai ir sunkiai sirgo. Išvakarėse jis buvo paguldytas į vieną sostinės ligoninių", sakė agentūros pašnekovas.

Kaip pranešė vienas velionio giminaičių, G.Janajevas, kurį pučistai buvo paskyrę laikinu SSRS prezidentu, artimiausiomis dienomis bus palaidotas Trojekurovo kapinėse.

Valstybinio nepaprastosios padėties komitetas (GKČP) 1991 metų rugpjūčio 18-21 dienomis pučą surengė tam, kad iš SSRS prezidento posto jėga nušalintų
M.Gorbačiovą ir taip, sutrukdydamas pasirašyti Suverenių valstybių Sąjungos sutartį, išsaugotų bendrą valstybę.

G.Janajevą, kuris buvo valstybės pirmasis viceprezidentas, GKČP nariai išsirinko savo vadovu ir, paskelbę, kad Sovietų Sąjungoje keičiasi valdžia, pavedė jam laikinai eiti SSRS prezidento pareigas.

Daugumai žlugusio pučo liudininkų G.Janajevas įsiminė pirmiausia tuo, kad per GKČP dalyvių spaudos konferenciją, kuri buvo transliuojama visai šaliai, gerai buvo matyti, kaip jam dreba rankos.

Kaip papasakojo Ruslanas Chasbulatovas, 1991 metų rugpjūtį ėjęs RSFSR Aukščiausiosios Tarybos vadovo pareigas, G.Janajevas buvo "intelektualas, puikus pašnekovas, mokėjo bendrauti".

O štai aktyvus pučo dalyvis ir sąmokslininkas jis, R.Chasbulatovo nuomone, nebuvo - į rugpjūčio įvykius "Janajevą įtraukė (KGB vadovas Viktoras) Kriučkovas".

"Jį tiesiog įtikino pasirašyti dokumentus, sakydami, kad po dienos ar dviejų dienų viskas baigsis. Jis, žinoma, buvo itin susijaudinęs", - prisimena R.Chasbulatovas.

G.Janajevas, 1937 metais gimęs atsargos papulkininkis, nuėjo ilgą politinį kelią, pradėjęs nuo komjaunimo Gorkio srities komiteto antrojo sekretoriaus pareigų ir užėmęs 1990 metų gruodį Sovietų Sąjungos viceprezidento pareigas.

Galiausiai per pučą jis trumpam tapo laikinu SSRS vadovu, tačiau šiame poste išbuvo tik iki rugsėjo 4 dienos, nes žlugus pučui už valstybės perversmą buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir atsidūrė kalėjime "Matrosskaja tišina".

1994 metais G.Janajevas buvo paleistas į laisvę pagal Valstybės Dūmos amnestiją.
Pastaraisiais metais jis ėjo Rusijos tarptautinės turizmo akademijos Tėvynės istorijos ir tarptautinių santykių katedros vedėjo pareigas.

Nūdienos Rusijos viešoji nuomonė, kaip ir anksčiau, pasidalijusi dėl tų dramatiškų rugpjūčio įvykių įvertinimo. Negana to, pagal apklausas, maždaug du trečdaliai Rusijos gyventojų nemano, kad tai buvo svarbus įvykis, ir mažai jį sieja su savo asmeniniu gyvenimu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių