- „Kauno diena“, BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II (1926–2022) buvo ne tik ilgiausiai valdžiusi monarchė. Ji nuoširdžiai tarnavo tradicijoms, kūrė naujas taisykles, turėjo susitaikyti su mąžtančia monarchijos teritorija, tačiau neleido sumenkti Londono įtakai pasaulyje.
Jos 70 metų trukęs valdymas aprėpė dviejų amžių sandūrą, kai vyko didžiuliai socialiniai, politiniai ir technologiniai sukrėtimai.
Pasaulyje subyrėjo paskutiniai didžiulės Britanijos imperijos likučiai, „Brexit“ sukrėtė jos karalystės pamatus, o šeimos nariai susidūrė su virtine skandalų. Tačiau Elžbieta II visą laiką išliko populiari ir buvo ne tik Jungtinės Karalystės, bet ir keturiolikos buvusių britų kolonijų, įskaitant Australiją, Kanadą ir Naująją Zelandiją, karalienė ir valstybės vadovė.
1947 m., dar būdama sosto įpėdine, princesė Elžbieta II per savo 21-ąjį gimtadienį surengė transliaciją iš Keiptauno, per kurią pranešė skirianti savo gyvenimą tarnystei Tautų Sandraugai. Ji vadovavo 56 valstybių vienijančiai Sandraugai, kurioje gyvena ketvirtadalis žmonijos, ir buvo Anglikonų Bažnyčios, pasaulinės anglikonų bendruomenės pagrindinės bažnyčios, galva.
Kai 1952 m., eidamas 57-uosius, mirė karalius Jurgis VI, Elžbieta II su savo vyru lankėsi Kenijoje. 25-erių princesė grįžo į Britaniją. Ji įsiliejo į pasaulinę sceną, kurioje dominavo tokie politiniai veikėjai kaip Winstonas Churchilis, Mao Zedongas, Josifas Stalinas ir Dwightas D.Eisenhoweris.
1953 m. birželio 2 d. Vestminsterio abatijoje įvyko Elžbietos II karūnavimas. Tai buvo pirmasis svarbus per televiziją transliuotas tarptautinis įvykis, dėl kurio smarkiai padidėjo televizorių pardavimai, nes žmonės nenorėjo praleisti progos stebėti ceremoniją.
1977 m. sidabrinio jubiliejaus proga karalienė surengė kelionę po Britaniją ir aplankė įvairias Sandraugos šalis, taip pat dar kartą pasižadėjo skirti gyvenimą tarnystei. Britanijoje buvo rengiamos gatvės šventės ir jubiliejus praskaidrino tuometį sunkų laikotarpį, kuris įsiminė niūria ekonomine padėtimi, pramonės nuosmukiu ir virtine darbo ginčų.
1992 m. – sunkiausias karalienės valdymo metas: jos vyriausiasis sūnus princas Čarlzas išsiskyrė su žmona Diana. Tuo pat metu su žmona išsiskyrė jos antrasis sūnus princas Endriu, jos vienintelė dukra princesė Ana nutraukė santuoką su savo vyru, o Vindzoro pilis buvo smarkiai apgadinta per gaisrą.
1997 m. tragiška Dianos žūtis karališkajai šeimai tapo didžiuliu sukrėtimu. Karalienė sulaukė griežtos kritikos – jos sprendimas palikti šeimą, įskaitant Dianos sūnus, privačiai gedėti jų rezidencijoje Škotijoje, o ne grįžti į Londoną, buvo itin nepopuliarus, kaip ir nepriimtas sprendimas nuleisti karališkąją vėliavą Bakingamo rūmuose. Po kelias dienas trukusio didelio spaudimo Elžbieta II grįžo į Londoną ir kreipėsi į tautą per nacionalinę televiziją.
2002 m. auksinis jubiliejus tapo proga britams vėl pademonstruoti savo paramą monarchijai po neramaus 10-ojo dešimtmečio ir Karalienės motinos mirties, taip pat po sesers princesės Margaret mirties anksčiau tais pačiais metais.
2011 m. įvyko pirmasis britų monarcho vizitas į Airijos Respubliką nuo tada, kai šalis 1922 m. atgavo nepriklausomybę. Dėl šios Elžbietos II kelionės Airijai teko surengti didžiausią savo istorijoje saugumo operaciją.
2012 m. prieš deimantinio jubiliejaus šventę karalienę apsilankė kiekviename Britanijos regione, o kiti karališkosios šeimos nariai aplankė įvairias Sandraugos šalis. Jubiliejus buvo švęstas keturias dienas – būta ir atmintinų daiktų parodų, ir armijos saliutų, švenčių rūmų soduose, gatvėse ir pamaldų.
2020 m., prasidėjus koronaviruso pandemijai, karalienė buvo priversta izoliuotis Vindzoro pilyje, tačiau tai jai nesutrukdė tęsti savo darbo, kuriam ji pasitelkė internetą.
2021 m. balandį mirė princas Filipas, kurį teko laidoti laikantis dėl pandemijos nustatytų apribojimų. Kai apribojimai buvo sušvelninti, karalienė vėl ėmėsi savo viešojo vaidmens ir, be kita ko, priėmė Didžiojo septyneto (G7) lyderius Kornvalyje 2021 m. birželį bei vaišino JAV prezidentą Joe Bideną arbata Vindzoro pilyje.
2022 m. vasario 6 d. karalienė tapo pirmąja britų monarche, valdančia šalį 70 metų. Prasidėjus platininio jubiliejaus metams Niujorke oficialiai nutraukta britų princui Endriui iškelta byla dėl seksualinės prievartos, nešlovę užsitraukusiam karališkosios šeimos nariui pagal susitarimą sumokėjus savo kaltintojai neįvardijamą sumą.
2022 m. vasario 20 d. karalienei testais buvo patvirtinta COVID-19 liga. Jubiliejus buvo švenčiamas keturias dienas, tačiau karalienė viešai pasirodė tik dukart, o likus vos kelioms dienoms iki mirties, rugsėjo 5-ąją, ji paskyrė savo penkioliktąjį ir paskutinį vyriausybės vadovą – Liz Truss.
Jos Didenybė užgeso 2022 m. rugsėjo 8-osios popietę Balmoralo pilyje. Šalyje paskelbtas dešimties dienų nacionalinis gedulas. Vyriausiasis karalienės sūnus 73-ejų princas Čarlzas iškart perėmė sostą ir tapo karaliumi Karoliu III. Kitas eilėje prie sosto jo vyriausiasis sūnus Viljamas paveldi Kornvalio kunigaikštystę ir išsaugo dabartinį Kembridžo kunigaikščio titulą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukraina pasmerkė O. Scholzo pokalbį su V. Putinu kaip bandymą nuolaidžiauti
Ukraina Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo (Olafo Šolco) skambutį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui penktadienį pasmerkė kaip bandymą nuolaidžiauti, kuris nepadeda siekti taikos praėjus trejiems metams po Rusijos invazijos. ...
-
V. Zelenskis mano, kad valdant D. Trumpo administracijai karas greičiau baigsis
Prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad su būsimu JAV prezidentu Donaldu Trumpu susiklostė konstruktyvus bendradarbiavimas – Ukraina turėjo galimybę argumentuotai išdėstyti savo poziciją dėl taikos vizijos. ...
-
Lenkijos premjeras: O. Scholzas pasakė V. Putinui – „nieko apie Ukrainą be Ukrainos“
Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas penktadienį pareiškė esąs patenkintas, kad Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pasakė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, jog negalima priimti jokių sprendimų dėl Ukrainos nedalyvaujant Kyjivui. ...
-
Aktyvistai: Baltarusijoje prieš prezidento rinkimus suimta per 100 disidentų giminaičių2
Baltarusijos valdžia prieš sausį vyksiančius rinkimus, kuriuose autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka sieks septintosios kadencijos, sulaikė daugiau kaip 100 politinių kalinių giminaičių, penktadienį pranešė teisių gy...
-
Graikijoje planuojama gynybos pertvarka: kurs gynybos kupolą, senus ginklus keis dronai1
Graikija ketvirtadienį pareiškė, kad taupydama lėšas pertvarkys savo gynybos pajėgas: remdamasi Ukrainos patirtimi, šalis atsisakys senesnių ginklų, o vietoj jų pradės naudoti dronus. ...
-
Žiniasklaida: O. Scholzas valandą kalbėjosi telefonu su V. Putinu
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pirmą kartą per beveik dvejus metus surengė pokalbį telefonu, naujienų agentūrai AFP pranešė Vokietijos vyriausybės šaltinis. ...
-
Vokietijos socialdemokratai tikisi, kad rinkimuose juos išgelbės populiarus ministras
Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo socialdemokratams prieš vasarį vyksiančius pirmalaikius rinkimus susiduriant su mažėjančia parama, maištininkai partijos nariai tikisi, kad populiarusis gynybos ministras Borisas Pistorius išgelbės ...
-
EK patvirtino euro zonos ekonomikos augimo prognozes
Europos Komisija penktadienį paskelbė atnaujintas euro zonos ir visos Europos Sąjungos ekonomikų augimo prognozes. ...
-
Energetikos milžinai žada skirti 500 mln. dolerių tvariai energijos prieigai
Energetikos milžinai „TotalEnergies“, BP, „Equinor“ ir „Shell“ kartu įsipareigojo investuoti į iniciatyvas, atitinkančias Jungtinių Tautų 7-ąjį darnaus vystymosi tikslą. ...
-
Politologas: koalicijos ateina ir išeina, o vokiečių brigada Lietuvoje – fundamentalus dalykas28
Lietuva pergyvena dėl tarptautinės reakcijos ir galimų pasekmių į valdančiąją koaliciją priėmus Remigijų Žemaitaitį. Vokietijos valdantieji apskritai subyrėjo ir Berlynas su baime žiūri į tai, ką darys Donaldas Trumpas. Perspektyvos atrodo r...