- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV antradienį renka prezidentą: gerokai susiskaldžiusioje šalyje kova vyksta tarp demokratės Kamalos Harris (Kamalos Haris) ir respublikono Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo).
Laimėtojas Baltuosiuose rūmuose dirbs ketverius metus nuo 2025-ųjų sausio vidurio.
Pasaulinėje arenoje JAV vadovas turi didelę laisvę atstovauti savo šaliai užsienyje. Namie prezidentas turi įgaliojimus pats priimti kai kuriuos įstatymus, tačiau dažniausiai turi bendradarbiauti su Kongresu.
JAV prezidento rinkimų nugalėtoju tampa ne tas asmuo, kuris surenka daugiausia balsų.
Kiekviena valstija turi tam tikrą skaičių vadinamųjų rinkikų kolegijos balsų, iš dalies priklausančių nuo gyventojų skaičiaus. Iš viso varžomasi dėl 538 balsų, o nugalėtoju tampa tas kandidatas, kuris surenka 270 ar daugiau rinkikų balsų.
Beveik visose valstijose galioja taisyklė „nugalėtojas pasiima viską“, todėl bet kuris kandidatas, surinkęs daugiausia balsų, gauna visus rinkikų kolegijos balsus.
Dauguma valstijų yra labai palankios vienai ar kitai partijai, todėl daugiausia dėmesio skiriama septynioms svyruojančioms valstijoms, kurios, jei nebus didelių netikėtumų, nulems rezultatus. Tai – Pensilvanija, Džordžija, Šiaurės Karolina, Mičiganas, Arizona, Viskonsinas ir Nevada.
Tačiau vis dar kyla daug klausimų dėl rezultatų paskelbimo laiko, elektorato, dezinformacijos antplūdžio ir net politinio smurto galimybės. Be to, abi pusės yra pasirengusios užsitęsusiai teisinei kovai, kuri gali dar labiau viską apsunkinti.
Be prezidento amerikiečiai antradienį dar rinks dalį Kongreso narių, dešimtis tūkstančių valstijų ir vietos valdžios pareigūnų, taip pat balsuos daugybėje referendumų, kuriuose bus sprendžiami tokie aktualūs klausimai kaip abortų draudimas.
Kas siekia prezidento posto ir už ką jie pasisako?
Dabartinė JAV viceprezidentė K. Harris stulbinamai iškilo kaip demokratų kandidatė, prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui) liepą pasitraukus iš rinkimų kovos.
Jos pasirinktas kandidatas į viceprezidentus – Minesotos gubernatorius Timas Walzas (Timas Volcas).
Jų liberaliosios pakraipos partija garsėja parama pilietinėms teisėms, socialinės apsaugos tinklui ir klimato kaitos problemoms spręsti.
Šiuose rinkimuose K. Harris pabrėžia tokius klausimus kaip pragyvenimo išlaidų krizės įveikimas ir parama teisei į abortus.
Respublikonai yra konservatyvi politinė jėga. Jie, be kitų dalykų, pasisako už mažesnius mokesčius, vyriausybės aparato mažinimą ir teisę į ginklus.
D. Trumpo rinkimų kampanijos klausimai apima kovą su nelegalia imigracija ir infliacijos stabdymą.
Eksprezidentas D. Trumpas savo kandidatu į viceprezidentus pasirinko Ohajo senatorių J.D. Vance'ą (Dž. D. Vansą).
Į prezidento postą taip pat pretenduoja keli nepriklausomi kandidatai. Vienas žymiausių buvo Robertas F. Kennedy (Robertas F. Kenedis) jaunesnysis, tačiau jis rugpjūtį sustabdė savo kampaniją ir parėmė D. Trumpą.
Rinkimai bet kuriuo atveju įeis į istoriją
Atsižvelgiant į visus pastarųjų mėnesių įvykius, šie rinkimai turės ir istorinės reikšmės.
K. Harris taptų pirmąja moterimi prezidento poste per visą pustrečio šimto metų siekiančią Jungtinių Valstijų istoriją. Ji taip pat būtų pirmoji juodaodė moteris ir pirmasis Pietų Azijos kilmės žmogus, užėmęs šį postą.
Demokratės kampanija iš esmės nesureikšmino lyties ir rasės, būgštaudama, kad tai gali atstumti kai kuriuos rinkėjus. Tačiau manoma, kad K. Harris pergalės reikšmė istorikų neliktų nepastebėta.
D. Trumpo pergalė būtų kitoks istorinis pasiekimas. Jis taptų pirmuoju asmeniu, nuteistu už sunkų nusikaltimą, išrinktu į JAV prezidento postą. Prieš kiek daugiau nei penkis mėnesius respublikonas buvo nuteistas Niujorke pagal 34 kaltinimus dėl „pinigų už tylą“.
Pats respublikonas, kurio dar laukia teismai mažiausiai dviejose baudžiamosiose bylose, tvirtina, kad tapo politizuotos teisingumo sistemos auka.
Kada bus aiškus nugalėtojas?
Rinkimų diena Jungtinėse Valstijose dabar dažnai laikoma rinkimų savaite, nes kiekviena valstija laikosi savo taisyklių ir praktikos skaičiuodama balsalapius, jau nekalbant apie teisinius ginčus, dėl kurių rezultatai gali vėluoti.
Tačiau tiesa ta, kad niekas nežino, kiek laiko šį kartą prireiks nugalėtojui paskelbti.
2020 metais naujienų agentūra „The Associated Press“ (AP) demokratą J. Bideną rinkimų nugalėtoju paskelbė šeštadienio popietę – praėjus keturioms dienoms po to, kai užsidarė balsavimo apylinkės.
Prieš ketverius metus rinkimų nugalėtojas buvo aiškus praėjus vos kelioms valandoms po to, kai užsidarė dauguma balsavimo apylinkių.
Šį kartą apklausos rodo, kad rinkimų kova septyniose svyruojančiose valstijose bus itin įtempta, ir sunku nuspėti, kada galėtų būti paskelbtas nugalėtojas.
Abi stovyklos sako, kad jas padrąsino didžiulis rinkėjų aktyvumas balsuojant iš anksto: savo balsus jau atidavė daugiau kaip 78 mln. žmonių. Tai prilygsta maždaug pusei visų 2020 metų rinkimuose balsavusių žmonių.
Ar galimi neramumai?
Pastarosiomis dienomis D. Trumpas įnirtingai skleidė nepagrįstus teiginius, kvestionuojančius rinkimų sąžiningumą.
Jis melagingai tvirtina, kad jo pralaimėjimas galimas tik tuo atveju, jei demokratai sukčiaus, nors apklausų rezultatai rodo, kad abiejų kandidatų šansai yra apylygiai.
D. Trumpas rinkimų naktį vėl gali pirma laiko paskelbti pergalę nepriklausomai nuo rezultatų, kaip tai padarė prieš ketverius metus.
Šios kampanijos metu respublikonas taip pat pareiškė, kad jam nereikėjo palikti Baltųjų rūmų po J. Bidenui pralaimėtų 2020 metų rinkimų. Po šio nesėkmingo bandymo būti perrinktam jis bandė panaikinti rinkimų rezultatus, o šių pastangų aukščiausias taškas buvo jo šalininkų 2021 metų sausio 6-ąją surengtas JAV Kapitolijaus šturmas.
Dėl jo pasisakymų vis labiau nuogąstaujama, kad jis ir vėl atsisakys pripažinti savo pralaimėjimą, jei jį patirs šį antradienį.
Respublikonų nacionalinis komitetas antradienį pasitelks tūkstančius „rinkimų sąžiningumo“ stebėtojų, kurie ieškos bet kokių sukčiavimo požymių, o kritikai baiminasi, kad dėl to gali būti persekiojami rinkėjai ar rinkimų apylinkių darbuotojai.
Kai kuriose svarbiausiose balsavimo vietose paprašyta, kad be neperšaunamo stiklo ir pavojaus mygtukų, kurie išsyk sujungtų rinkimų pareigūnus su vietos skubios pagalbos dispečeriu, budėtų ir šerifo pavaduotojai.
Tuo pat metu D. Trumpo sąjungininkai pažymi, kad pastaraisiais mėnesiais jis susidūrė su dviem pasikėsinimais nužudyti, o tai didina jam iškilusių grėsmių galimybę.
Vašingtono ir kitų miestų policija ruošiasi rimtų neramumų rinkimų dieną galimybei.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Rumunijoje vyko demonstracijos prieš kraštutinių dešiniųjų kandidatą į prezidentus
Daug žmonių, daugiausiai jaunimo, Rumunijos sostinėje Bukarešte ir dar keturiuose universitetus turinčiuose šalies miestuose protestavo prieš kraštutinių dešiniųjų prorusišką kandidatą į prezidentus Caliną G...
-
Sakartvelo valdantieji kandidatu į prezidentus kelia buvusį futbolininką
Sakartvelo valdančioji partija, siekdama įtvirtinti savo pozicijas valdžioje, trečiadienį kandidatu į šalies prezidentus iškėlė kraštutinių dešiniųjų politiką, buvusį futbolininką Micheilą Kavelašvilį. ...
-
Prancūzų užsienio reikalų ministras: „tam tikri lyderiai“ gali turėti neliečiamybę TBT1
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot trečiadienį pareiškė, kad pagal Romos statutą kai kurie pasaulio politikai gali turėti neliečiamybę Tarptautiniame baudžiamajame teisme (TBT). ...
-
Ispanijos premjeras gina vyriausybės veiksmus dėl mirtinų potvynių
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas trečiadienį gynė savo vyriausybės veiksmus, reaguojant į praėjusį mėnesį Ispaniją nusiaubusius potvynius, sakydamas, kad valstybės pareigūnai nuo nelaimės pradžios „įvykdė savo įsipareigoji...
-
U. von der Leyen ragina ES didinti išlaidas gynybai, stiprinti ekonomiką
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen trečiadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) turi greitai padidinti išlaidas gynybai iki konkuruojančių su Rusija lygio ir perspėjo, kad blokas „negali švaistyti laiko&ldqu...
-
ES žemės ūkio produktų sektoriui gresia nuostoliai dėl prekybos karų su Kinija
Europos ir Kinijos prekybos santykiuose aštrėjant įtampai, tai gali turėti ilgalaikį poveikį eksporto rinkoms ir kainoms Europos Sąjungos (ES) vidaus rinkoje, rašoma naujoje tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ ap...
-
D. Trumpas ruošiasi pertvarkyti JAV energetikos rinką
Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo komanda ruošia šalies energetikos rinkos pertvarkymo planą, kuris žada tapti vienu pagrindinių jo politikos elementų iškart po to, kai jis sausio 20-ąją grįš į Baltuosius rūmu...
-
Jau trečiam Kinijos gynybos ministrui gresia atleidimas dėl korupcijos
Kinijoje, anot žiniasklaidos, jau trečiam per kelis mėnesius gynybos ministrui iš eilės gresia atleidimas dėl kaltinimų korupcija. „The Financial Times“, remdamasis dabartiniais ir buvusiais JAV pareigūnais, rašo, kad vyk...
-
D. Trumpas paskyrė prekybos atstovą
Donaldas Trumpas antradienį paskyrė Jamiesoną Greerą savo prekybos atstovu, kuris yra svarbi figūra įgyvendinant išrinktojo JAV prezidento ekonominę darbotvarkę, ypač jo planus naudoti muitus pajamoms didinti ir padėti daugiau gamybos perkelti...
-
J. Bidenas: JAV imsis naujų pastangų siekiant paliaubų Gazos Ruože
Prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) antradienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos imsis naujų pastangų, kad būtų užtikrintos paliaubos Gazos Ruože. ...