Britų premjeras sieks pratęsti Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) vizito Vašingtone pasiekimus, kai šis perspėjo, jog taika negali reikšti Ukrainos pasidavimo.
Tačiau Prancūzijos vadovas sakė, jog jo derybos su D. Trumpo per trečiąsias plataus masto Rusijos invazijos metines parodė kelią į priekį nepaisant transatlantinio susiskaldymo baimių.
K. Starmeris savo ruožtu stengsis suderinti Kyjivo interesus bei D. Trumpo kantrybę – pastarasis šokiravo Europą užsiimdamas derybomis su Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracija.
„Starmeris vengs viešai kritikuoti Trumpo poziciją, tačiau jis turės rasti kelią tai diplomatiškai padaryti, Ukrainos labui“, – sakė idėjų kalvės „British Foreign Policy Group“ direktorė Evie Aspinall (Evi Espinal)
Britų premjero aukščiausias prioritetas yra užtikrinti, jog JAV parūpins „užnugarį“ – galimai oro paramos, žvalgybos ir logistikos forma tam, kad paremtų galimas Europos taikos palaikymo pajėgas Ukrainoje.
Londonas ir Paryžius stovi pasiūlymų Europai Ukrainoje dislokuoti iki 30 tūkst. taikos palaikymo karių priešakyje – su ta sąlyga, jog baigsis karas.
Kritiškai svarbi parama
E. Macronas teigė, jog D. Trumpas turi gerų priežasčių atkurti komunikaciją su V. Putinu, tačiau kritiškai svarbu, jog Vašingtonas paremtų bet kokias Europos taikos palaikymo pajėgas.
Nors D. Trumpo administracija atsisakė dislokuoti amerikiečių karių, K. Starmeris pabrėžė, jog JAV užnugaris yra gyvybiškai svarbus Rusijos atgrasymui, kad po kelerių metų ji nepradėtų naujos invazijos.
K. Starmeris JAV vadovui ketina pasakyti, jog Ukraina privalo būti įtraukta į derybas siekiant užbaigti konfliktą. Vašingtonas šokiravo Europą šį mėnesį savarankiškai ėmęs diskutuoti su Maskva.
JK premjeras jau ėmėsi veiksmų įtikti D. Trumpui viešai paskelbęs, jog pritartų dislokuoti britų taikos palaikymo pajėgas Ukrainoje stebėti paliauboms, o jam paantrino Prancūzija.
Jis taip pat stengsis įtikinti D. Trumpą, kad Europos lyderiai rimtai žiūri į gynybos biudžeto didinimą. Dėl to JAV prezidentas nuolat priekaištauja NATO sąjungininkėms.
K. Starmeris antradienį prieš išvykdamas į Vašingtoną pažadėjo iki 2027-ųjų padidinti išlaidas gynybai iki 2,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Skirtingai nei kai kurie kiti Europos lyderiai, K. Starmeris įnirtingai vengė viešai oponuoti D. Trumpui.
Ši jo pozicija buvo gerokai išbandoma – praeitą savaitę premjeras atmetė D. Trumpo teiginį, jog Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra „diktatorius be rinkimų“.
„Tiltas“
D. Trumpas teigia, jog siekia taikos, ir kaltino E. Macroną bei K. Starmerį pastaruosius trejus metus nepadarius nieko, kad karas baigtųsi.
JK premjeras tikisi veikti kaip „tiltas“ tarp JAV ir Europos, tačiau D. Trumpo nenuspėjamumas beveik garantuoja įtemptą susitikimą Ovaliajame kabinete.
Itin skirtingos jų asmenybės taip pat gali apsunkinti situaciją. D. Trumpas yra įžūlus, normas laužantis vienašališkumo šalininkas, o K. Starmeris – atsargus buvęs žmogaus teisių gynėjas, gerbiantis daugiašales institucijas.
Susitikimas taip pat vyks tvyrant įtampai dėl JAV plieno muitų ir prieštaringai vertinamo K. Starmerio sprendimo grąžinti Čagoso salas Mauricijui ir mokėti už ten esančios strateginės Jungtinės Karalystės ir JAV karinės bazės nuomą.
„Didžiausia rizika yra ta, kad Trumpas ir toliau peiks Ukrainą ir Europą, o gal net ir Jungtinę Karalystę, taip sugėdindamas Starmerį ir pakenkdamas Jungtinės Karalystės patikimumui“, – sakė E. Aspinall.
Buvęs JK ambasadorius JAV Kimas Darrochas (Kimas Darokas) sakė, kad K. Starmeris turėtų žaisti su D. Trumpo ego ir kalbėti apie palikimą, kurį jis galėtų palikti ateities kartoms.
„Jei būčiau Starmeris, pasakyčiau Trumpui, kad tai jo šansas užsiimti vietą istorijoje“, – praėjusią savaitę BBC radijui sakė K. Darrochas.
„Tačiau tai turi būti sąžiningas susitarimas. Jei tai bus blogas sandoris, nesulauksi tų pagyrų, sulauksi krūvos kritikos ir tai bus įrašas apie tave istorijos vadovėliuose“, – sakė jis.
Britų užsienio politikos ekspertas Richardas Whitmanas (Ričardas Vitmanas) sakė manantis, kad geriausia, ką K. Starmeris gali padaryti, tai „išlošti laiko“.
„Žinome, kad D. Trumpas yra nenuoseklus, ir žinome, kad visiškai įmanoma, jog jo pozicija dėl Ukrainos gali pasikeisti, kai jam bus tikrai sunku iš V. Putino išgauti taikos susitarimą“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
(be temos)