- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) ketvirtadienį paragino Rusiją greičiau atitraukti savo kariuomenę nuo Ukrainos sienų ir nutraukti „agresyvius“ veiksmus šioje šalyje, lankydamasis Kijeve, kuriam Vašingtono vardu pažadėjo išplėsti paramą.
JAV valstybės sekretorius susitiko su ukrainiečių vadovais ir apžiūrėjo memorialą, kur iškabinta nuotraukų, vaizduojančių kai kuriuos iš daugiau nei 13 tūkst. žmonių, žuvusių per kautynes su prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje nuo 2014 metų, kai Maskva aneksavo Krymo pusiasalį.
„Tvirtai jus palaikome“, – per bendrą spaudos konferenciją su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu pareiškė A. Blinkenas.
„Tikimės, kad Rusija nutrauks beatodairiškus ir agresyvius veiksmus“, – pridūrė JAV diplomatijos vadovas.
Praėjusį mėnesį Maskva pasienyje ir Kryme buvo sutelkusi 100 tūkst. karių – daugiausiai nuo 2014 metų. Tačiau netrukus buvo pradėta atitraukti tas pajėgas, o daugelis analitikų tokius manevrus laiko naujojo JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracijos išbandymu.
Vis tik tiek A. Blinkenas, tiek V. Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, jog rusų karių atitraukimas yra riboto pobūdžio.
„Suprantame, kad Rusija išvedė dalį pajėgų iš pasienio su Ukraina, tačiau taip pat matome, kad ten lieka reikšmingos pajėgos“, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius.
V. Zelenskis pareiškė, kad Ukraina tebemato, kaip Rusija demonstruoja jėgą Juodojoje jūroje, ir kad iš Krymo išvesta tik 3–3,5 tūkst. kariškių.
Valstybės vadovas pridūrė, jog pastaruoju metu sumažėjo snaiperių ugnies, laikomos viena pagrindinių ukrainiečių karių žūties priežasčių.
V. Zelenskis pasveikino JAV pažadėtą paramą, bet pabrėžė, kad jo valstybei „žūtbūt“ reikalinga papildoma pagalba.
„Manome, kad [pasienyje dislokuoto rusų kontingento] mažinimas yra lėtas, todėl galbūt vis dar gali kilti pavojus. Niekas nenori tokių staigmenų“, – sakė V. Zelenskis.
Jungtinės Valstijos šiais finansiniais metais Ukrainos saugumui rezervavo 408 mln. dolerių (338 mln. eurų), o A. Blinkenas pareiškė nuodugniai aptaręs su ukrainiečių lyderiais jų poreikius.
Užversti D. Trumpo puslapį
J. Bidenas per savo kadencijos pirmuosius tris mėnesius siekė sugriežtinti JAV poziciją Maskvos atžvilgiu ir atsiribojo nuo jo pirmtako Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) flirtavimo su rusų prezidentu Vladimiru Putinu.
D. Trumpas, atkakliai laikęsis sąmokslo teorijų apie Ukrainą, buvo sulaikęs pagalbą šiai šaliai, kad paspaustų V. Zelenskį iškasti kompromituojančios medžiagos apie J. Bideną, ir tai galiausiai nulėmė pirmą buvusio JAV prezidento apkaltą.
Tikriausiai tikėdamas, kad naujoji amerikiečių administracija rodys didesnį palankumą Kijevui, ukrainiečių lyderis pareiškė pakvietęs J. Bideną apsilankyti jo šalyje.
A. Blinkenas savo ruožtu pažadėjo perduoti kvietimą ir pareiškė, kad J. Bidenas tikisi vėliau apsilankyti Ukrainoje.
Amerikiečių prezidentas taip pat pasiūlė V. Putinui susitikti, siekiant įnešti į Vašingtono ir Maskvos ryšius stabilumo – taigi, JAV pirmiau panoro išreikšti solidarumą su Ukraina.
A. Blinkenas vėlai ketvirtadienį atvyko iš Londono, kur drauge su Didžiojo septyneto (G-7) – turtingų demokratijų klubo – užsienio reikalų ministrais pasmerkė Rusijos „neatsakingą ir destabilizuojantį elgesį“ Ukrainoje ir kitur.
V. Zelenskis vėl paragino paspartinti Ukrainos įstojimo į NATO procedūrą, atsižvelgiant į Rusijos keliamą pavojų.
Vakarų Europos valstybės, suprasdamos, koks būtų Rusijos atsakas, nepritaria Ukrainos įstojimui, o Vašingtone ši idėja taip pat buvo sutikta šaltokai.
Spaudimas dėl korupcijos
Nepaisant pažadų remti Kijevą, J. Bideno administracija taip pat spaudė Ukrainą dėl gero valdymo: šis klausimas jau ilgą laiką kelia didelį susirūpinimą šalies partneriams Vakaruose.
Prieš A. Blinkeno kelionę Valstybės departamentas kritikavo Ukrainą dėl valstybinės energijos kompanijos „Naftogaz“ vadovo Andrijaus Koboljevo nušalinimo. Eidamas savo pareigas A. Koboljevas sumažino Ukrainos priklausomybę nuo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos ir įvykdė bendrovės įvaizdį pagerinusių reformų.
A. Blinkenas pareiškė, kad J. Bideno administracija palaikys „gyvybiškai svarbų darbą, kurį Ukraina atlieka siekdama tęsti reformas, kovoti su korupcija, įgyvendinti tvirtesnę užsienio reikalų darbotvarkę, paremtą mūsų bendromis demokratinėmis vertybėmis“.
„Institucijų pertvarkymas yra sunkus darbas“, – pabrėžė valstybės sekretorius.
„Yra įtakingų interesų, besipriešinančių reformoms ir antikorupcinėms pastangoms. Jie apima tiek išorines jėgas, tokias kaip Rusija, tiek vidaus jėgas, tokias kaip oligarchai ir kiti įtakingi asmenys, siekiantys savo siaurų interesų neteisėtomis priemonėmis, aukodami Ukrainos žmonių interesus“, – pabrėžė amerikiečių diplomatijos vadovas.
Siekdamas suteikti impulsą reformoms, A. Blinkenas per savo vienos dienos trukmės vizitą susitiks ir su pilietinės visuomenės nariais.
Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios vadovas metropolitas Epifanijus surengė svečiui ekskursiją po vieną puošnų Kijevo vienuolyną, kur parodė jam dokumentą, liudijanti apie atsiribojimą nuo Rusijos religinio dominavimo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties
Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų sutartį dėl Teherano branduolinės programos, penktadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra IRNA. ...
-
Vašingtonas: Rusija planuoja surengti Ukrainoje kelis referendumus
Pasak aukšto rango Vašingtono pareigūnų, Maskva pradėjo įgyvendinti konkrečius planus surengti referendumus keliuose miestuose okupuotose Rytų Ukrainos dalyse, taip siekiama priartinti juos prie Rusijos. ...
-
„Frontex“: į ES atvykstančių migrantų smarkiai padaugėjo
Į Europos Sąjungą (ES) atvykstančių migrantų skaičius nuo sausio iki liepos išaugo 86 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, penktadienį pranešė Europos sienų agentūra „Frontex“. ...
-
Ispanija ir Portugalija giria Berlyno raginimą plėtoti dujotiekių jungtis Europoje
Ispanija ir Portugalija penktadienį parėmė Vokietijos raginimą nutiesti dujotiekį, kuris sujungtų Pirėnų pusiasalį su Europos centrine dalimi, o Madridas pareiškė, kad tokia jungtis galėtų pradėti veikti jau per kelis mėnesius. ...
-
Pasaulinis LGBT renginys atšauktas po reikalavimo pašalinti Taivano pavadinimą5
Tarptautinis LGBT suvažiavimas Taivane penktadienį buvo atšauktas, organizatoriams pareikalavus, kad autonominės salos vardas būtų pašalintas iš 2025 metų renginio pavadinimo. ...
-
Estijos lyderė vizų rusams draudimą vadina Kremliaus „Achilo kulnu“
Estijos premjerė Kaja Kallas penktadienį, kitą dieną, kai jos vyriausybė sugriežtino taisykles atvykstantiesiems iš Rusijos, pareiškė, kad vis stiprėjantis raginimas nebeišduoti Rusijos turistams Šengeno erdvės vizų pataik...
-
Amsterdamo oro uostas žada kompensacijas dėl chaoso nukentėjusiems keliautojams
Amsterdamo Schipholio oro uostas pranešė, kad kompensuos keleiviams, dėl didžiulių eilių pavėlavusiems į skrydžius per chaotišką vasarą viename judriausių Europos oro uostų. ...
-
Į Ukrainą turi atplaukti pirmasis laivas, išgabensiantis JT misijoms skirtų grūdų krovinį
Pirmasis Jungtinių Tautų užsakytas laivas, turintis paimti grūdų krovinį iš Ukrainos pagal susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę, penktadienį turėtų atplaukti į vieną Ukrainos uostą, pranešė JT Pasa...
-
Gresiant dujų stygiui Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą
Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą, kad sumažintų dujų poreikį, Rusijai sumažinus šių energijos išteklių tiekimą Europai, penktadienį pranešė ekonomikos ministras Robertas Habeckas (Robertas Hab...
-
Čekija siūlys ES šalims nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams
Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai, penktadienį pareiškė, kad draudimas išduoti vizas visiems Rusijos piliečiams galėtų papildyti Bendrijos paskelbtas sankcijas Maskvai dėl karo Ukrainoje. ...