JAV tęsiasi raganų medžioklė Pereiti į pagrindinį turinį

JAV tęsiasi raganų medžioklė

Amerikos žiniasklaida skambina pavojaus varpais – Rusija galbūt padėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus laimėti Donaldui Trumpui. Išrinktasis JAV prezidentas pavadino žvalgybininkų metamus kaltinimus jam ir Rusijai "absurdu", o Vladimiras Putinas – "eiline isterija".

JAV tęsiasi raganų medžioklė
JAV tęsiasi raganų medžioklė / Scanpix nuotr.

D.Trumpo įniršis

Drama kitapus Atlanto kilo tada, kai JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) paskelbė pateikusi vertinimą, kuriame teigiama, kad Rusija, pasinaudojusi programišiais, galėjo paveikti JAV prezidento rinkimų rezultatą – konkrečiau, CŽV mano, kad Rusija rengė kibernetines atakas prieš demokratus ir jų kandidatę rinkimuose Hillary Clinton.

Informacija, kuri nutekėjo į spaudą, sukėlė tiek D.Trumpo, tiek ir jo rinkimų štabo narių įniršį. Juk faktiškai CŽV pareiškė, kad D.Trumpui pergalę padovanojo V.Putinas.

"Tie patys žmonės (iš CŽV) kažkada sakė, kad ir Saddamas Husseinas turi masinio naikinimo ginklų", – piktinosi D.Trumpo komandos nariai, turėdami omenyje 2003 m. invazijos į Iraką pretekstu tapusias CŽV ataskaitas.

"Rinkimai jau seniai baigėsi kaip viena didžiausių per visą istoriją pergalių Rinkikų kolegijoje. Dabar laikas judėti toliau ir "padaryti Ameriką vėl didžią", – pridūrė D.Trumpo štabo atstovai, paminėdami išrinktojo šalies vadovo rinkimų šūkį.

"The Washington Post" pranešimas apie CŽV ataskaitą dėl Rusijos kišimosi į JAV politiką pasirodė kadenciją baigiančiam prezidentui Barackui Obamai nurodžius iš naujo ištirti visas kibernetines atakas, užfiksuotas per 2016 m. rinkimų ciklą.

Žvalgybos vertinimu, Rusija siekė suteikti geresnes galimybes vienam kandidatui prieš kitą – padėti D.Trumpui būti išrinktam.

Be to, kai kurie Kongreso nariai vis garsiau reikalauja daugiau informacijos apie numanomą Rusijos kišimosi į rinkimų kampaniją mastą.

"The Washington Post" citavo CŽV tyrimui artimus pareigūnus, kurie aiškino, esą su Maskva ryšius palaikantys asmenys nutekino su vyriausybių slaptumu kovojančiam tinklalapiui "WikiLeaks" laiškų, pavogtų iš Demokratų nacionalinio komiteto, demokratų kandidatės H.Clinton kampanijos vadovo ir kitų veikėjų elektroninio pašto paskyrų.

"WikiLeaks" gautą medžiagą atskirais paketais skelbė kelis mėnesius iki rinkimų, o tai neva pablogino H.Clinton galimybes laimėti rinkimus.

"Rusai buvo užsibrėžę tikslą padėti laimėti D.Trumpui, o ne vien sutrikdyti JAV rinkimų procesą, – aiškino "The Washington Post", remdamasis CŽV ataskaita. – Žvalgybos vertinimu, Rusija siekė suteikti geresnes galimybes vienam kandidatui prieš kitą – padėti D.Trumpui būti išrinktam. Toks yra bendras požiūris."

Kaltinimai FTB

Vis dėlto šiuose CŽV kaltinimuose – daug nežinomųjų; pirma, kaip vienas didžiausių pasaulyje Amerikos žvalgybos aparatas galėjo pražiopsoti akivaizdų kitos valstybės kišimąsi į vidaus politinius procesus?

Antra, pats "The Washington Post" pripažino, kad CŽV neturi jokių įrodymų, kad būtent Rusijos pareigūnai nurodė nustatytiems asmenims perduoti tinklalapiui "WikiLeaks" pavogtus elektroninius laiškus.

Dėl to Nacionalinės žvalgybos direktoriaus tarnyba, koordinuojanti visų septyniolikos šalies žvalgybos agentūrų darbą, neskubėjo laiminti CŽV vertinimo. Nors neginčijo Rusijos kišimosi galimybės, taryba pastebėjo, kad įrodymai turi būti tvirti, kitaip byla – netvirta.

"Nacionalinės žvalgybos direktoriaus tarnyba neteigia, kad CŽV klysta. Taryba tik sako, kad CŽV negali įrodyti ketinimo", – pastebėjo vienas JAV pareigūnas.

"WikiLeaks" įkūrėjas Julianas Assange'as taip pat paneigė bet kokius savo organizacijos ryšius su Rusijos vyriausybe.

Nepaisant to, keli tradiciškai griežtą poziciją Rusijos atžvilgiu užimantys JAV senatoriai išreiškė palaikymą iniciatyvai atlikti Kongreso tyrimą.

Senatoriai iš Respublikonų partijos Johnas McCainas ir Lindsey Grahamas, taip pat demokratai Chuckas Schumeras ir Jackas Reedas paragino atlikti abiejų partijų vadovaujamą tyrimą, įskaitant viešas liudytojų apklausas, kad būtų nustatyta, kas įvyko, ir kad būtų pašalinta grėsmė, jog "kibernetinės atakos, vykdomos užsienio vyriausybių, kels pavojų mūsų nacionaliniam saugumui".

Negana to, demokratų partijos senatorius Harry Reidas pareiškė, esą Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Jamesas Comey tyčia nuslėpė informaciją apie Rusijos vykdytus kompiuterinius įsilaužimus.

"FTB šią medžiagą turėjo ilgą laiką, – svaidėsi rimtais kaltinimais Kongreso narys. – Tačiau FTB vadovas respublikonas J.Comey atsisakė atskleisti šią informaciją."

V.Putinas – programišius?

Šią savaitę JAV žiniasklaida šliukštelėjo dar daugiau alyvos į ugnį – televizija NBC pareiškė, kad pats Kremliaus šeimininkas V.Putinas asmeniškai prisidėjo prie kibernetinių atakų prieš H.Clinton ir Demokratų partiją.

Esą Rusijos vadovas siekė asmeniškai atkeršyti demokratei už jos kategoriškai neigiamą poziciją Rusijos atžvilgiu.

"V.Putinas asmeniškai nurodė, kaip informacija, pavogta iš JAV demokratų partijos, turi būti nutekinta ir kaip panaudota", – teigė reportaže NBC žurnalistai.

Anot televizijos, V.Putinas taip niekada ir neatleido demokratei, buvusiai valstybės sekretorei, kadangi ši viešai reiškė abejones dėl 2011 m. Rusijoje vykusių parlamento rinkimų sąžiningumo. Rusijos lyderis tada net apkaltino H.Clinton kursčius protestus, vykusius Rusijos miestų gatvėse.

Absurdiškos kalbos

Atsakydamas į kritiką, kad laimėti rinkimus jam padėjo V.Putinas, D.Trumpas tokius vertinimus pavadino "absurdu". Paklaustas, ar žvalgybos aparatas – politizuotas, išrinktasis JAV prezidentas atsakė: "Manau, kad taip."

Po pergalės rinkimuose D.Trumpas vengė Amerikos žvalgybos bendruomenės ir jos kasdienio informavimo apie grėsmes pasaulyje.

"Klausysiuosi to, kai man reikės, – tvirtino jis. – Žinot, aš esu nuovokus žmogus. Man nereikia kartoti to paties dalyko ir tų pačių žodžių kiekvieną mielą dieną ateinančius aštuonerius metus."

Kalbėdamas apie Rusiją ir jos menamą kišimąsi į rinkimus, D.Trumpas pakartojo, kad metamais Maskvai kaltinimais jis netiki.

"Tikrai netikiu, kad jie (rusai) kišosi, – pažymėjo D.Trumpas, duodamas interviu. – Tarkime, tai galėjo būti Rusija. Bet galėjo būti ir Kinija. Galėjo būti ir koks nors vyrukas savo namuose Naujajame Džersyje. Tiesiog, aš tuo netikiu... Galvoju, kad tai absurdiška."

Neigia kaltinimus

Rusija bet kokius kaltinimus kišimusi į JAV prezidento rinkimus kategoriškai atmeta, nors neslepia, kad tikisi iš D.Trumpo konstruktyvaus dialogo, kitaip nei su dabartine B.Obamos administracija.

Spalio pabaigoje paklaustas, kaip vertina kitapus Atlanto kilusią audrą, V.Putinas pavadino tą skandalą "eiline isterija".

"Prie mitinių išgalvotų problemų priskirtina ir JAV išplėtota isterija apie Rusijos kišimąsi į JAV rinkimus. Kitaip negaliu pasakyti, – kalbėjo V.Putinas. – Nejaugi kas nors rimtai mano, kad Rusija gali kažkaip paveikti amerikiečių pasirinkimą? Negi Amerika yra kokia nors bananų respublika? Amerika – didi valstybė. Jeigu aš neteisus, pataisykite mane."

Kremliaus šeimininkas pridūrė, kad šiais kaltinimais, jo nuomone, viso labo siekiama atitraukti amerikiečių dėmesį nuo aštrėjančių vidaus problemų.

"Kur kas paprasčiau yra nukreipti žmonių dėmesį į vadinamuosius rusų programišius, šnipus, įtakos agentus ir taip toliau, o ne spręsti vidaus problemas", – dėstė V.Putinas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų