"Sustiprinto tardymo“ progama, kurią naudojo Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) terorizmu įtariamiems belaisviams po 2001 metų teroristinių išpuolių, buvo kur kas brutalesnė, nei ji pripažįsta, ir nepadėjo išgauti informacijos, kuri būtų leidusi užkirsti kelią planuojamiems išpuoliams, antradienį rašoma JAV Senato ataskaitoje.
Dokumente sakoma, kad CŽV klaidino visuomenę ir politikus dėl šios programos, kurios didžiąją dalį kūrė ir vykdė du pašaliniai kontraktininkai.
Ataskaita paskelbta po penkerius metus trukusio Senato žvalgybos Komiteto atlikto šios programos tyrimo. Programa buvo skirta informacijos iš „al Qaeda“ ir kitų sulaikymo centruose laikytų įtariamųjų išgavimui.
CŽV ir daugelis aukšto rango JAV administracijos pareigūnų sako, kad ši programa buvo veiksminga ir padėjo išaiškinti ne vieną teroristų sąmokslą.
Ataskaitos pratarmėje senatorė iš Kalifornijos Dianne Feinstein (Dajen Feinštein), Žvalgybos komiteto pirmininkė, pažymi galinti „suprasti CŽV paskatą naudotis bet kokia įmanoma priemone, kad būtų gauta informacijos ir būtų pašalinti teroristai iš kovos lauko, ir CŽV buvo drąsinama politikos lyderių bei visuomenės daryti viską, kas tik įmanoma, kad nebebūtų daugiau tokių atakų“.
„Vis dėlto, – tęsia ji, – toks spaudimas, baimė ir kitų teroro sąmokslų tikimybė nepateisina, nesušvelnina ir neatleidžia netinkamų veiksmų, kuriuos atlieka asmenys arba organizacijos nacionalinio saugumo vardan. Pagrindinė šios ataskaitos pamoka yra ta, kad nepaisant spaudimo ir poreikio veikti, žvalgybos tarnybos veiksmai visuomet turi atspindėti, kas esame mes kaip valstybė, ir laikytis mūsų įstatymų bei normų“.
Naujausi komentarai