- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Filipinų prezidentas Rodrigo Duterte (Rodrigo Dutertė) išvyksta iš Japonijos, taip ir nesusitikęs su imperatoriumi Akihito, nes jų planuotas susitikimas buvo atšauktas dėl imperatoriaus dėdės mirties.
R.Duterte anksčiau ketvirtadienį pasiūlė Japonijai rengti bendras karines pratybas ir pakartojo, kad jam būnant prezidentu tokios pratybos nevyks su amerikiečiais.
R.Duterte pateikė tokį pasiūlymą per savo vizitą pas pakrančių apsaugos pareigūnus ir stebėjo jų pratybas viename iš patrulinių laivų, kuriuos Tokijas yra pažadėjęs perduoti Filipinams, siekdamas sustiprinti šalies jūrų pajėgas, regione tvyrant įtampai dėl ginčijamų teritorijų Pietų Kinijos jūroje.
Filipinų prezidentas kritikavo JAV užsienio politiką ir stengėsi pagerinti ryšius su Pekinu, siekdamas užglaistyti teritorinį ginčą.
Trečiadienį jis pareiškė norintis, kad užsienio valstybių kariai per artimiausius dvejus metus pasitrauktų iš jo šalies, turėdamas galvoje JAV karius.
Japonija baiminasi dėl R. Duterte elgesio
Protokolo griežtai besilaikanti Japonija baiminasi Filipinų lyderio Rodrigo Duterte (Rodrigo Dutertės) netakto per susitikimą su imperatoriumi Akihito, pačiu gerbiamiausiu tautos asmeniu.
R. Duterte, kuris yra pagarsėjęs įpročiu svaidytis aštriomis, įžeidžiančiomis replikomis pasaulio lyderių atžvilgiu, pirmą kartą atvyko į Japoniją, kurios įvaizdis pasaulyje ypač siejasi su mandagiu elgesiu ir griežtu protokolo laikymusi.
Japonijoje susirūpinimas dėl R. Duterte elgesio kilo pasirodžius vienam vaizdo įrašui, kuriame rodoma, kaip jis praėjusią savaitę savo vizito Kinijoje metu susitiko su šios šalies prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu) kramtydamas gumą. Japonijoje toks elgesys laikomas nepriimtinu.
Be to, minėto susitikimo metu jis stovėjo susikišęs rankas į kišenes, o tai – dar vienas protokolo pažeidimas.
Į Japoniją antradienį atvykęs R. Duterte kol kas sugebėjo išvengti didesnių bėdų, tačiau vis vien nesusilaikė nepaleidęs įžeidžiamų replikų Vašingtonui. Tačiau jo susitikimas su premjeru Shinzo Abe (Šindzu Abe) trečiadienį praėjo sklandžiai.
Ketvirtadienį, vizitui artėjant į pabaigą, aštriais pareiškimais pagarsėjęs lyderis, kuris vykdo prieštaringai vertinamą brutalią ir mirtį nešančią kovą su nusikalstamumu, susitiks su 82-ejų metų imperatoriumi Akihito.
Kai kurie japonai nerimauja, kad R. Duterte gali įžeisti šį itin gerbiamą asmenį.
Japonijoje imperatoriai praeityje buvo garbinami kaip žemėje gyvenantys pusdieviai, o sostas vis dar itin gerbiamas, nepaisant po Antrojo pasaulinio karo jis ir prarado savo mistišką ir neva dievišką statusą.
Japonai, susitikdami su imperatoriumi, jam nusilenkia, o užsieniečiai yra įpratę paspausti jam ranką.
„Kodėl laikėte savo rankas kišenėse ir kramtėte gumą prie prezidento Xi Jinpingo?“, – klausė buvęs diplomatas Kunihiko Miyake (Kunihiko Mijake) straipsnyje, kurį ketvirtadienį publikavo konservatyvusis dienraštis „Sankei Shimbun“.
„Kai kurie tai vertina kaip paprastą nemandagumą, tačiau aš įtariu, kad tai yra ir jo vaidyba“, – pridūrė jis.
K. Miyake pastebėjo, kad R. Duterte užaugo geroje šeimoje: jo tėvas buvo advokatas, o motina – mokytoja. Pats prezidentas yra dirbęs prokuroru.
Buvęs Japonijos gynybos ministras Itsunori Onodera (Icunoris Onadera) sekmadienį kanalui „Fuji TV“ sakė, kad R. Duterte elgesys per susitikimą su Akihito gali lemti tolesnius dvišalius santykius.
„Tikiuosi, kad Filipinų pusė jam apie tai primins“, – sakė I. Onodera.
Socialinių tinklų vartotojai taip pat išreiškė susirūpinimą.
„Ar viskas bus gerai?, – nerimavo vienas „Twiter“ vartotojas. – Tikiuosi, jis nekramtys gumos kaip Kinijoje.“
„Duterte, prašau, elkitės gerai bent būdamas su imperatoriumi“, – rašoma kitame „Twitter“ pranešime.
Tačiau Seiichi Igarashi (Seičis Iragašis), Čibos universiteto tarptautinės politikos docentas, mano, kad R. Duterte neturėtų elgtis nemandagiai.
„Sunku nuspėti, ką jis pasakys.Tačiau jis teigia, kad palaiko Japoniją ir dar nėra pareiškęs nieko priešiško jos atžvilgiu“, – naujienų agentūrai AFP sakė S. Igarashi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ko tikėtis iš gruodžio 1 dieną darbą pradedančios naujos sudėties EK?1
Strasbūre trečiadienį Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) vadovaujamą naująją Europos Komisiją (EK), ši savo darbą oficialiai pradės gruodžio 1 dieną. ...
-
Izraelis ketina apskųsti TBT sprendimą dėl B. Netanyahu ir Y. Gallanto arešto orderių
Izraelis trečiadienį informavo Tarptautinį baudžiamąjį teismą (TBT), kad ketina apskųsti jo išduotus premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto (Joavo Galanto) arešto orderius. ...
-
Kremlius palankiai vertina Izraelio ir „Hezbollah“ susitarimą dėl paliaubų Libane1
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad palankiai vertina Izraelio ir Irano remiamos grupuotės „Hezbollah“ susitarimą dėl ugnies nutraukimo Libane. ...
-
D. Trumpas paskyrė atsargos generolą K. Kelloggą specialiuoju pasiuntiniu dėl Ukrainos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį paskelbė, kad į atsargą išėjusį generolą leitenantą Keithą Kelloggą (Kitą Kelogą) skiria specialiuoju Vašingtono pasiuntiniu derybose dėl karo Ukrain...
-
Nacionalinio saugumo patarėjas: J. Bidenas nedelsiant sieks paliaubų Gazoje1
JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nacionalinio saugumo patarėjas pareiškė, jog trečiadienį jis iš naujo sieks paliaubų Gazos Ruože bei derybų dėl įkaitų paleidimo, Izraeliui bei teroristinei grupuotei „Hezbollah“ pasi...
-
D. Tuskas: Lenkija nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti1
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį pareiškė, kad Varšuva nori įsteigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti. ...
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai8
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu2
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...
-
Naujoji Europos Komisija gavo žalią šviesą pradėti gynybos ir ekonomikos postūmį1
Europos įstatymų leidėjai trečiadienį uždegė žalią šviesą naujai Ursulos von der Leyen komandai pradėti darbą, o Europos Komisijos vadovė perspėjo, kad „nėra laiko gaišti“ stiprinant bloko gynybą ir konkurencingumą. ...
-
Europos Parlamentas patvirtino 2025-ųjų ES biudžetą
Europarlamentarai trečiadienį nubalsavo už kitų metų Europos Sąjungos (ES) biudžetą, kuriame numatyta daugiau lėšų sveikatos apsaugai, humanitarinei pagalbai, sienų valdymui ir kovai su klimato kaita, sakoma Europos Parlamento (EP) prane&scar...