Izraelio gynybos ministras ir palestiniečių prezidentas surengė retas derybas

Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas (Benis Gancas) sekmadienį Vakarų Krante susitiko su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu (Mahmudu Abasu), bet ministrui pirmininkui Naftali Bennettui (Naftaliui Benetui) artimas šaltinis pirmadienį tvirtino, kad jo vyriausybė neturi planų atnaujinti taikos derybas.

Gynybos ministras su palestiniečių lyderiu Ramaloje susitiko sekmadienį vakare. Pranešama, kad tai buvo pirmos po kelerių metų pertraukos tiesioginės derybos tarp kurio nors Izraelio vyriausybės nario ir 86 metų M. Abbaso.

Tai taip pat pirmos oficialios žydų valstybės ir palestiniečių administracijos derybos nuo birželio, kai darbą pradėjo N. Bennetto vyriausybė.

B. Gantzas nuvyko į Ramalą miestą aptarti saugumo ir ekonomikos klausimų, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Derybos įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai Izraelio premjeras N. Bennettas sugrįžo iš Vašingtono, kur Baltuosiuose rūmuose susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu).

J. Bidenas anksčiau sakė, kad paragins N. Bennettą rasti būdų „skatinti izraeliečių ir palestiniečių taiką, saugumą ir klestėjimą“.

„Gynybos ministras Benny Gantzas [sekmadienį] vakare susitiko su Palestinos Autonomijos pirmininku Mahmudu Abbasu aptarti saugumo politikos, civilinių ir ekonominių klausimų“, – nurodė Izraelio gynybos ministerija išplatintame pranešime.

B. Gantzas, vadovaujantis Izraelio valdančiajai koalicijai priklausančiai centristinės pakraipos partijai, pasakė M. Abbasui, „kad Izraelis siekia imtis žingsnių, kurie sustiprintų Palestinos Autonomijos ekonomiką“, rašoma pranešime.

Jame priduriama, kad gynybos ministras ir palestiniečių prezidentas „taip pat aptarė saugumo ir ekonomikos padėties formavimą Vakarų Krante ir Gazoje“.

„Jie sutarė toliau palaikyti kontaktus“, – nurodė ministerija.

Vienas N. Bennettui artimas šaltinis sakė, kad per šį susitikimą, kuriam jis pritarė, didžiausias dėmesys skirtas „ginčams tarp gynybos aparato ir Palestinos Autonomijos“.

„Taikos proceso su palestiniečiais nėra ir nebus“, kol vadovauja N. Bennettas, sakė šaltinis, prašęs neminėti jo pavardės.

Susitikime taip pat dalyvavo už civilinius reikalus Palestiniečių teritorijose atsakingos Izraelio kariuomenės tarnybos COGAT vadovas Ghasanas Alyanas (Gasanas Aljanas), palestiniečių administracijos aukšto rango pareigūnas Husseinas Al Sheikhas (Huseinas Šeichas) ir palestiniečių žvalgybos vadovas Majidas Farajas (Madžidas Faradžas).

H. Al Sheikhas socialiniame tinkle „Twitter“ patvirtino informaciją apie susitikimą. B. Gantzo biuras pranešė, kad po platesnio formato derybų gynybos ministras ir M. Abbasas „susitiko akis į akį“.

Izraelio ir Palestinos Autonomijos, įsikūrusios žydų valstybės okupuotame Vakarų Krante, santykiai pastaraisiais metais drastiškai pablogėjo.

Palestiniečius užrūstino buvęs Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus), prie vyriausybės vairo stovėjęs 2009–2021 metais.

Jis nesiėmė jokių reikšmingų pastangų užbaigti ne vieną dešimtmetį trunkantį konfliktą ir uždegė žalią šviesą plėsti žydų nausėdijas Vakarų Krante, kurios pagal tarptautinę teisę laikomos neteisėtomis.

„Hamas“ prieš M. Abbasą

49 metų N. Bennettas į valdžią atėjo birželio mėnesį, kaip eklektiškos koalicijos, kurioje jo griežtosios nacionalistinės linijos partija turi vos kelias vietas, lyderis.

N. Bennettas yra užkietėjęs nacionalistas, griežtai pasisakantis prieš palestiniečių valstybingumą. Anksčiau jis vadovavo įtakingai žydų naujakurių lobistinei tarybai.

Jo biuras leido aiškiai suprasti, kad ideologiškai marga valdančioji koalicija, kuriai priklauso kairiojo sparno politikai ir tokie griežtojo kurso šalininkai, kaip premjeras, neplanuoja inicijuoti naujo taikos derybų rato.

Tačiau Izraelio aukščiausio rango pareigūnai užsiminė apie norą suteikti impulsą Palestinos Autonomijai, tvyrant nerimui dėl naujo konflikto su „Hamas“ islamistais, kontroliuojančiais Gazos Ruožą, kuriam Izraelis nuo 2007 metų taiko griežtą blokadą.

Gegužę per 11 dienų trukusį konfliktą Izraelis surengė Gazos Ruože šimtus aviacijos smūgių, o „Hamas“ ir kitos palestiniečių kovotojų grupuotės paleido į žydų valstybę tūkstančius raketų. Tai buvo kruviniausias konfliktas su Gazos Ruožo kovotojais nuo 2014 metų.

Konfliktas baigėsi gegužės 21-ąją sudarius paliaubų susitarimą, tačiau neramumai nesiliauja.

Pirmadienį Izraelio pasienio policija pranešė, kad mirė izraeliečių specialiųjų pajėgų snaiperis, prieš devynias dienas pašautas ir labai sunkiai sužeistas per susirėmimus su palestiniečiais prie sienos su Gazos Ruožu.

Barelis Hadaria Shmueli (Barelis Hadarija Šmuelis) priklausė pasienio policijos specialiajam daliniui, veikusiam per rugpjūčio 21-osios susirėmimus netoli tvoros, žyminčios sieną tarp islamistų judėjimo „Hamas“ valdomo anklavo ir žydų valstybės.

Nepaisydama N. Bennetto asmeninių pažiūrų jo vyriausybė siekia gerinti santykius su Palestinos Autonomija, kurie iš esmės žlugo valdant B. Netanyahu.

Seniai palestiniečių nemėgstamas B. Netanyahu dar labiau M. Abbasą atstūmė užmezgęs glaudžius santykius su ankstesniu JAV prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu), kaltintu itin dideliu šališkumu Izraelio naudai.

Tuo metu „Hamas“ pasmerkė M. Abbaso ir B. Gantzo susitikimą, pareikšdamas, kad jis „didina palestiniečių politinį susiskaldymą“.

2006 metais išrinktas M. Abbasas nuolat stiprino savo kontrolę Palestiniečių Autonomijoje. Jis atšaukė gegužę ir liepą planuotus rinkimus, nors jie turėjo būti pirmas palestiniečių balsavimas po 15 metų pertraukos.

Lyderis veteranas priežastimi nurodė Izraelio atsisakymą leisti vykti balsavimui aneksuotoje Rytų Jeruzalėje, kurią palestiniečiai laiko savo būsimos valstybės sostine.

Tačiau kai kurie palestiniečių ekspertai sakė, kad M. Abbasas sutrukdydavo „Hamas“, kai atrodydavo, kad šis judėjimas rinkimuose sutriuškins M. Abbaso partiją „Fatah“.

M. Abbaso vadovaujama Palestinos Autonomija taip pat sulaukia vis griežtesnės tarptautinės kritikos dėl teisių varžymo, kurio buvo imtasi mirus palestiniečių saugumo pareigūnų areštuotam iškiliam žmogaus teisių aktyvistui.

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga praėjusią savaitę išreiškė susirūpinimą dėl virtinės M. Abbaso ir Palestinos Autonomijos kritikų areštų.NAUJAUSI KOMENTARAI

o

o portretas
zydai sionistai perdaug isiubavo /politlaiva/ visuose vandenyse ir kai kapitonas su stmurmanu neranda bendro sutarymo laivas nevaldomas vejo nesamas i sekluma ko ir laukia .musulpiratai/ ======
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių