Irane minimos 42-osios Islamo revoliucijos metinės

Tūkstančiai iraniečių trečiadienį automobiliais važiavo per sostinę Teheraną, minėdami 42-ąsias Islamo revoliucijos metines, tačiau dėl koronaviruso metu įvestų suvaržymų dalyviams, užuot žygiavus pėsčiomis, teko likti savo transporto priemonėse.

Anot valstybinės televizijos, šiemet minint 1979 metais įvykdytą šacho režimo perversmą dėl pandemijos neturėtų būti jokių „susibūrimų ar eisenų“.

Vietoj to žmonės keliavo automobiliais, motociklais ir dviračiais į susirinkimo vietą Teherano garsioje Azadi (Laisvės) aikštėje.

Kai kurie dalyviai automobilius nudažė Irano vėliavos spalvomis – raudonai, baltai ir žaliai. Žmonės iš transporto priemonių langų skandavo šūkį „Mirtis Amerikai“.

„Šiemet pasikeitė tik [iškilmių] forma, o ne jos pobūdis“, – sakė vienas valstybinės televizijos korespondentas. Buvo parodyta ir reportažų iš panašių mitingų kituose didmiesčiuose, įskaitant Širazą, Komą, Isfahaną ir Mašhadą.

Protestuotojai nešė Irano aukščiausio vadovo ajatolos Ali Khamenei (Ali Chamenėjaus) ir daugelio iraniečių gerbiamo generolo Qasemo Soleimani (Kasemo Soleimanio), nužudyto per JAV antskrydį 2020 metų sausį, portretus.

Taip pat buvo demonstruojamos balistinių raketų kopijos ir Irane pagaminta karinė technika.

Šalies sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, šiitiškoje respublikoje nuo koronaviruso pandemijos pradžios užsikrėtė beveik 1,5 mln. žmonių, dar per 58 tūkst. mirė.

Daugiau nei 80 mln. gyventojų turintis Iranas yra labiausiai pandemijos paveikta valstybė regione.

Skiepijimas rusiška vakcina nuo COVID-19 „Sputnik V“ šalyje prasidėjo antradienį.

Be pandemijos, Iranas taip pat tebesigrumia su ekonomikos krize, kurią sukėlė buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) sprendimas pasitraukti iš istorinio 2015 metais sudaryto branduolinio susitarimo ir 2018-aisiais sugrąžinti skaudžias sankcijas Teheranui.

Praėjusį mėnesį prisaikdinto JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administracija išreiškė norą sugrįžti prie susitarimo, bet reikalauja, kad Teheranas pirmas imtų vėl laikytis visų šio pakto sąlygų.

Irano prezidentas Hassanas Rouhani (Hasanas Rouhanis) trečiadienį gyrė piliečius už „kantrybę susidūrus su trejus metus besitęsiančiomis kančiomis“ dėl D. Trumpo taikytos „maksimalaus spaudimo“ politikos, be kita ko, numatančios ir ekonomines sankcijas.

„Maksimalių sankcijų era baigėsi, ekonominio karo era baigėsi“, – per televiziją transliuotoje kalboje pabrėžė H. Rouhani ir pridūrė, jog „visi suprato, kad maksimalus spaudimas žlugo“.

J. Bidenas perspėjo neatšauksiantis sankcijų Iranui, kol šiitiška respublika nepradės laikytis visų įsipareigojimų, prisiimtų pagal branduolinį susitarimą, tačiau Teheranas reikalauja pirmiausia panaikinti baudžiamąsias priemones jo atžvilgiu.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Nustebes

Nustebes portretas
O cia kam idomu ju revoliucijos?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių