Finansų krizė nusidažo raudonai

Nevilties apimti amerikiečiai vis dažniau ryžtasi pakelti ranką prieš save

Pasaulį krečiant ekonominei krizei, finansinių bėdų kamuojami kai kurie amerikiečiai problemas linkę spręsti drastiškai. Savaitės pradžioje pasaulį apskriejo žinia apie šeimą iššaudžiusį finansinių sunkumų turėjusį vidutinio amžiaus vyrą. Spalio pradžioje nusišauti nesėkmingai bandė senyva moteris, iš kurios bankas už skolas ketino atimti namą. Krizė auga, tad tokių tragedijų bus daugiau ir ne tik JAV?

Žudosi jauni ir seni

Psichikos sveikatos konsultantai Jungtinėse Valstijose antradienį turėjo kaip niekad daug darbo. Pagalbos linijos kaito nuo gyvenimu nusivylusių ir apie savižudybę galvojančių finansinių sunkumų turinčių amerikiečių skambučių. Ekspertai tikino, kad šį netikėtą skambučių antplūdį paskatino radikalus netoli Los Andželo nuosavame name gyvenusio bedarbio finansų vadybininko Karthiko Rajaramo poelgis. Kelis mėnesius darbo neradęs 45-erių vyras nušovė žmoną, tris sūnus ir uošvę, o paskui ginklą nukreipė į save.

Krauju aptaškytame name policininkai rado žudiko paliktą atsisveikinimo raštelį. Verslo administravimo magistrą finansų srityje įgijęs ir vienos finansinės bendrovės bendraturčiu buvęs K.Rajaramas raštelyje prisipažino turėjęs finansinių bėdų. Iš pradžių jis ketinęs pakelti ginklą tik prieš save, bet vėliau nusprendęs išžudyti visą šeimą. Tai, jo nuomone, garbingiau.

Mažiau nei prieš savaitę iki šios tragedijos, praėjusį trečiadienį, Ohajo valstijos Akrono mieste dėl skolų vienai finansų institucijai iš gyvenimo mėgino pasitraukti 90-metė Addie Polk. Kai vietos šerifo atstovai atvyko iškeldinti senolės iš dėl nemokumo atimto namo, ši ryžosi pakelti ranką prieš save. Moteris mažiausiai du kartus šovė sau į viršutinę kūno dalį, tačiau per stebuklą liko gyva.

Po dviejų dienų senutei dar neatgavus sąmonės finansų institucijos "Fannie Mae" atstovai pranešė atleidžiantys ją nuo skolų, todėl ji toliau galės gyventi savo name.

Išeities nematyti

"Dabar daugybė žmonių atsidūrę tokioje padėtyje kaip ponia A.Polk. Tai didžiulė problema. Tai ir yra liūdniausia", – netrukus po incidento žurnalistams pareiškė Akrono miesto tarybos prezidentas Marco Sommerville'is. Vyras kalbėjo apie bankams prasiskolinusius, skolų neišgalinčius susimokėti amerikiečius.

Ir pridūrė, kad miesto taryba kuria specialias programas, kurios padėtų prasiskolinusiems žmonėms išlaikyti savo namus ir grąžinti skolas. "Bet ką padarysi, kai yra daugybė tokių žmonių, o ekonomika dabar tokioje situacijoje?" – kalbėdamas apie pasaulį krečiančią krizę ir bankrutuojančias finansų institucijas rankomis skėsčiojo M.Sommerville'is.

JAV politikai nevienareikšmiškai vertina ir Kongreso sprendimą skirti 700 mlrd. JAV dolerių merdinčiai šalies ekonomikai gelbėti. Kol vieni valdžios vyrai viliasi, kad finansinės injekcijos padės atsitiesti verslui, kiti sako, kad paprastiems žmonėms šis ekonomikos gelbėjimo planas nepadės.

"Šiuo įstatymu nepadaroma nieko dėl tokių žmonių kaip A.Polk. Juo nesugebama pripažinti fakto, kad iš milijonų žmonių  bus atimti namai. Šis planas gelbės Volstritą, akcijų rinka galbūt keletą dienų kils, tačiau demokratija eina į nuokalnę", – komentuodamas nusižudyti bandžiusios skolų prispaustos moters istoriją pareiškė respublikonas Dennisas Kucinichas.

Mieste – tušti namai

Slogiomis nuotaikomis gyvena ir dėl skolų nusižudyti bandžiusios senolės kaimynai. 38 metus netoli A.Polk gyvenęs Robertas Dillonas sakė, kad kaimynų aplink mažėja, nes dėl skolų žmonės prarado namus.

"Aplinkui daugybė tuščių namų... Dabar man iš dešinės ir iš kairės nebus kaimynų – jų namai tušti", – liūdnai kalbėjo vyras.

Vašingtone veikiančio Prievartos politikos centro vykdomasis direktorius Johnas Sugarmannas tikina, kad K.Rajarano atvejis atitinka klasikinį šeimos naikintojo modelį. Psichologai aiškina, kad pagal šį scenarijų šeimos maitintojas taip išgyvena dėl įvykių (tokių kaip darbo netekimas ar nepadengiamos skolos), kad ryžtasi išžudyti visą šeimą. Kitaip esą namiškiai liktų vieni ir nepajėgūs susidoroti su rūpesčiais, jei šeimos galva nusižudyti vienas.

"Dažniausiai tokiems poelgiams ryžtamasi dėl finansinių bėdų", – dabartines tendencijas apibendrino J.Sugarmannas.


Šiame straipsnyje: krizėfinansai

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių