- AP-BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kalbėdamas apie šią temą, netgi nelengvai iš vėžių išmušamas Europos Sąjungos prezidentas Donaldas Tuskas praranda savitvardą: jis mikčioja, jam stinga žodžių, vertinant Rusijos prezidento Vladimiro Putino politikos įtaką trapiai Bendrijos vienybei.
„Mūsų dienomis vienas svarbiausių prezidento Putino tikslų – suskaldyti Europą“, – D.Tuskas tiesmukai kalbėjo Europos Parlamente. Jis pabrėžė, kad būtent tai yra svarbiausia priežastis, kodėl jis „šiandien yra taip susirūpinęs dėl vienybės“.
Jo susirūpinimas pagrįstas, nes Bendrijos vienybės labai stigo Latvijos sostinėje Rygoje, kur Europos diplomatijos vadovai šią savaitę susirinko tartis dėl bendros strategijos Ukrainos krizės atžvilgiu. 28 nares turinčiame bloke išryškėjo dvi pozicijos, turinčios maždaug po lygiai šalininkų. Kelios buvusios sovietinio bloko šalys, tarp jų D.Tusko Lenkija ir trys Baltijos valstybės, ragina laikytis griežtos linijos dėl jų įžvelgiamos Rusijos agresijos Ukrainoje. Tuo tarpu kitos, tokios kaip Vokietija ir Prancūzija, pasisako už atsargesnius veiksmus ir ragina palikti atvirus ryšių su Maskva kanalus.
Tuo pat metu V.Putinas stengiasi palenkti į savo pusę kai kurias ES šalis, kaip Vengrija ir Kipras, kad jos taptų Bendrijos rakštimi.
Kadangi ES išorės politika vykdoma visų 28 Bendrijos šalių bendru sutikimu, D.Tuskui bus nelengva užtikrintai kalbėti per pirmadienį Vašingtone vyksiantį susitikimą su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama).
„Vienybė yra labai geras žodis, visi yra už vienybę, bet vienybė nedaryti nieko – ne man. Man tai nepatinka. Turime vieningai kažką daryti“, – Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius penktadienį kandžiai sakė žurnalistams Rygoje.
Tokią pačią poziciją JAV Atstovų Rūmųš pirmininkas Johnas Boehneris (Džonas Beineris) ir grupė įtakingų demokratų ir respublikonų išdėstė ketvirtadienį B.Obamai pasiųstame laiške. Jie skundėsi, kad JAV užsienio politika Ukrainos ir Rusijos atžvilgiu tapo „Europos konsensuso mažiausio bendro vardiklio įkaite“.
ES išorės politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) šią padėtį puikiai supranta, nes ji vadovavo keliems susitikimams, kuriuose Bendrijos šalių pozicijos smarkiai išsiskyrė.
„Tačiau išėjome iš kambario turėdami bendrą poziciją“, – tvirtino ji, kad ir kaip sudėtinga būtų tai pasiekti. Iki šiol ES laikėsi savo nubrėžto kurso taikyti Rusijai griežtas ekonomikos sankcijas, taip pat drausti išduoti vizas 151 asmeniui, siejamam su ginkluotu konfliktu Rytų Ukrainoje, ir įšaldyti jų aktyvus Bendrijoje.
Tačiau ES vienybei kyla problemų kai kuriose šalyse, kaip pavyzdžiui Vengrija, kurios premjeras Viktoras Orbanas kritikuojamas dėl pastangų kurti „neliberalią valstybę“, iš dalies pagrįstą Rusijos modeliu. Vengrijos lyderis vadovavo pastangoms diskredituoti pilietinės visuomenės grupes, apriboti vyriausybės skaidrumą ir susilpninti demokratijos saugiklių ir priežiūros sistemą.
Kai kurie kritikai V.Orbaną dėl jo vykdomos politikos netgi praminė „mažuoju Putinu“. Praėjusį mėnesį po susitikimo su Kremliaus vadovu V.Orbanas sakė pasiekęs „politinį susitarimą“ su Rusija dėl naujo dujų tiekimo kontrakto. Šis faktas byloja, kad Maskva tebeturi didelę įtaką Rytų Europoje dėl savo energetikos išteklių eksporto.
Pats sprendimas pakviesti V.Putiną į ES šalį buvo akibrokštas daugeliui Vengrijos partnerių Europoje. Tačiau jis buvo naudingas tiek V.Orbanui, tiek V.Putinui, sakė Budapešte įsikūrusio Respublikos instituto analitikas Csaba Tothas (Čaba Totas).
„Tai taip pat atitinka Putino interesus, nes dabar yra valstybė, atstovaujanti nuosaikesnei, nuolaidesnei pozicijai ES vidiniuose debatuose“, – pabrėžė Cs.Tothas.
V.Putino vizitas Budapešte mažai kam Bendrijoje patiko; susirūpinimą dar labiau padidino praėjusią savaitę surengta keturių dienų Kipro prezidento Niko Anastasiadžio (Nicos Anastasiades) viešnagė Rusijoje. Ten jis pasirašė sutartį, leidžiančią Rusijos karinių jūrų pajėgų laivams reguliariai lankytis strategiškai svarbios Viduržemio jūros salos uostuose. N.Anastasiadis taip pat pareiškė, kad Kipras bus Rusijos „patikimiausias balsas“ 28 šalių bloke.
Dėl to pastabų išsakė netgi Vašingtonas.
„Mums buvo aišku, kad dabar ne laikas įprastam reikalų tvarkymui su Rusija, ir pabrėžėme mūsų sąjungininkams ir partneriams Europoje vienybės svarbą, – sakė JAV Valstybės departamento atstovė Marie Harf (Meri Harf). – Neabejotina, kad tuo esame labai tvirtai įsitikinę.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Scholzas: po Trumpo komentaro apie Grenlandiją ES lyderiai liko suglumę3
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) trečiadienį pareiškė, jog Europos Sąjungos (ES) lyderius suglumino tai, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) atsisakė atmesti karinio įsikišim...
-
Latvijoje susirūpinta renginių saugumu
Padidėjusios rizikos renginių organizatoriai Latvijoje turi imtis reikiamų veiksmų, kad užkirstų kelią ar bent jau apribotų galimybę transporto priemone rėžtis į minią. ...
-
Rusija pernai deportavo dešimtis tūkstančių migrantų1
Rusija trečiadienį pareiškė, kad 2024 m. išsiuntė daugiau nei 80 000 migrantų – beveik dvigubai daugiau, nei 2023-iaisiais. ...
-
Ekonominės nuotaikos euro zonoje pasiekė penkiolikos mėnesių žemumas
Euro zonos ekonominių nuotaikų indeksas (ESI) gruodį nukrito iki 93,7 punkto nuo 95,6 punkto lapkritį ir pasiekė žemiausią lygį nuo 2023-iųjų rugsėjo, rodo naujausi Europos Komisijos duomenys. ...
-
Paskelbta Lenkijos prezidento rinkimų data
Lenkijos parlamento pirmininkas Szymonas Holownia trečiadienį pranešė, kad šalies prezidento rinkimai vyks gegužės 18 d. ...
-
Vokietijos „Knauf“ pradeda statyti antrąją savo gamyklą Ukrainoje
Vokietijos „Knauf“ Ukrainoje pradeda statyti antrąją savo gamyklą, gaminančią gipso kartono plokštes ir sausus statybinius mišinius. ...
-
Pentagonas: Ramšteine bus nustatyta Ukrainos gynybos strategija iki 2027 metų
Sausio 9 d. Vokietijoje vyksiančiame 25-ajame Ukrainos gynybos kontaktinės grupės (UDCG) susitikime bus siekiama apibrėžti Ukrainos gynybos strategiją ir poreikius kare su Rusija, pranešė JAV gynybos departamentas. ...
-
Baltarusija pradėjo karinius mokymus prie sienos su Ukraina
Baltarusijos gynybos ministerija pradėjo pirmuosius 2025 metais teritorinės kariuomenės mokymus Gomelio srityje, kuri ribojasi su Ukraina. ...
-
Latvijos prezidentas įvardijos gynybos išlaidų didinimo planus
Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius trečiadienį po susitikimo su premjere Evika Silina reporteriams sakė, jog per artimiausius kelerius metus šalis turės savo gynybos biudžetą padidinti iki maždaug 4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). ...
-
Neįprastos varžybos turguje: už žuvį sumokėjo 1,3 mln.
Prašmatniausi Tokijo restoranai surengė tradicines reklamines varžybas – kuris sumokės daugiau už didelį šviežią tuną pirmame po Naujųjų metų pagrindinio Tokijo žuvies turgaus aukcione. ...