ES išdėstė planus gelbėti kelionių ir turizmo sektorių

Europos Sąjunga trečiadienį išdėstė planus, kaip šią vasarą palaipsniui atnaujinti keliones, tikėdamasi išgelbėti milijonus darbo vietų turizmo sektoriuje, kurioms iškilo pavojus dėl koronaviruso pandemijos.

Kelionių suvaržymai, įvesti siekiant sustabdyti viruso plitimą, pragaištingai paveikė transporto ir turizmo sektorių. Žemyno oro bendrovės buvo priverstos atleisti dešimtis tūkstančių darbuotojų.

Briuselio paskelbtos naujos gairės numato, kad bendrovės galės reikalauti, jog lėktuvų keleiviai dėvėtų kaukes, kad atostogautojai laikytųsi saugaus atstumo paplūdimiuose ir netgi iš anksto registruotųsi, kad galėtų pasinaudoti viešbučių baseinais.

Turizmas – visai Europos Sąjungai itin svarbus sektorius, sukuriantis 10 proc. bloko bendrojo vidaus produkto ir išlaikantis 23 mln. darbo vietų.

Jis dar svarbesnis pietinėms Bendrijos narėms – pavyzdžiui, Graikijai, Italijai ir Ispanijai – jau dabar prislėgtoms didelių skolų ir skaudžiai nukentėjusioms dėl COVID-19 poveikio.

„Šiandienos patarimai gali būti geresnio sezono šansas daugeliui europiečių, kurių pragyvenimas priklauso nuo turizmo, ir, žinoma, tiems, kas norėtų šią vasarą keliauti“, – žurnalistams sakė Europos Komisijos vykdomoji vicepirmininkė Margrethe Vestager (Margretė Vestager).

Akivaizdus ištikusios krizės ženklas buvo didžiausios pasaulyje turizmo grupės trečiadienį paskelbtas pranešimas, kad ji planuoja atleisti 8 000 darbuotojų. Bendrovė per pirmuosius tris šių metų mėnesius patyrė daugiau kaip 750 mln. eurų grynųjų nuostolių.

Atnaujinti palaipsniui

Sprendimus atidaryti sienas priima nacionalinės vyriausybės, bet Briuselis ragina 27 Bendrijos nares derinti tarpusavyje suvaržymų švelninimą. Tokia taktika turėtų atrodyti kitaip nei šios krizės pradžia, kai ES šalys uždarė savo sienas beveik nesikonsultuodamos tarpusavyje.

ES siūlo laikytis trijų etapų schemos, pradedant nuo dabartinės padėties, kai draudžiama dauguma nebūtinų kelionių į užsienį.

Antruoju etapu turėtų būti panaikinti suvaržymai judėti tarp šalių ir regionų, kuriuose epidemiologinė padėtis yra panaši ir kur visuomenės sveikatos būklė gerėja.

Pasiekus trečiąjį, galutinį etapą būtų atšaukti visi dėl koronaviruso įvesti kelionių suvaržymai ir tikrinimai prie sienų.

Kol kas nepaskelbta, per kokį laiką šis planas galėtų būti įgyvendintas, bet Briuselis ragina vyriausybes sprendžiant dėl sienų atidarymo atsižvelgti ne vien į sveikatos apsaugos, bet ir ekonominius ir socialinius veiksnius.

Vokietija planuoja nuo birželio 15-osios atšaukti suvaržymus kirsti sieną su Liuksemburgu, Austrija, Šveicarija ir Prancūzija. Kelionės šeimų ir verslo reikalais gali būti leistos jau ateinantį penktadienį.

Apsauginės kaukės, rezervacijos baseine

Šios priemonės paveiks ne tik ekonomiką, bet ir milijonų europiečių branginamų vasaros atostogų planus.

„Tai nebus įprasta vasara... bet, jeigu atliksime savo darbą, mums nereikės likti vasarą įstrigus namuose arba visiškai prarasti turizmo pramonę“, – sakė M. Vestager.

Atostogos koronaviruso akivaizdoje turėtų gerokai skirtis nuo ankstesnių, pareigūnams ėmusis priemonių kuo labiau sumažinti infekcijos pavojų.

Pagal EK rekomendacijas, keliautojai turės dėvėti apsaugines kaukes bendrajame transporte – lėktuvuose, traukiniuose ir autobusuose, taip pat tokiose susisiekimo centruose kaip oro uostai ar geležinkelio stotys.

Siekiant išlaikyti saugų atstumą tarp žmonių, į salonus bus laipinama po mažiau keleivių, bus atsisakyta maisto serviravimo vežimėlių ir restorano vagonų.

Viešbučiai ir restoranai bus raginami riboti priimamų svečių skaičių, kad galėtų užtikrinti tarp jų saugų atstumą, taip pat numatyta įvesti reikalavimą internetu registruotis į baseinus ar sporto klubus ribotam laikui.

Siekiant atidžiai stebėti epidemiologinę padėtį ir greitai nustatyti infekcijos židinius ES valstybės susitarė užtikrinti sąlytį turėjusių asmenų atsekimo programėlių tarpvalstybinį sąveikumą.

Trečiadienį pateiktomis rekomendacijomis taip pat bandome spręsti keblų atostogų atšaukimo klausimą.

ES taisyklės suteikia teisę keliautojams susigrąžinti pinigus už atšauktus transporto bilietus arba kelionės paslaugų paketus, tačiau daugelis šiuo metu į sunkią padėtį pakliuvusių kelionių operatorių ir oro bendrovių yra linkusios geriau už neįvykusią kelionę grąžinti čekius.

Norėdamas padidinti tokių čekių patrauklumą Briuselis siūlo, kad jų galiojimo laikotarpis turėtų būti ne trumpesnis kaip 12 mėnesių, už nepanaudotus čekius turėtų būti grąžinami pinigai. Be to, čekiai turėtų būti apsaugoti nuo čekį išdavusio subjekto nemokumo.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių