- Živilė Aleškaitienė (ELTA)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijos satyrinis laikraštis „Charlie Hebdo“ pirmadienį pristatė specialų leidinį, skirtą paminėti 10 metų sukakčiai nuo islamistų išpuolio, per kurį žuvo dešimtadalis redakcijos darbuotojų.
Pirmajame puslapyje išspausdinta ateistinio laikraščio egzistavimą šlovinanti karikatūra su užrašu „Nesunaikinamas!“, o keturiuose vidiniuose puslapiuose pateikiami karikatūrų konkurso, kuriame buvo šaipomasi iš Dievo ir religinių lyderių, rezultatai.
„Satyra turi savybę, kuri leido mums išgyventi šiuos tragiškus metus – optimizmą“, – sakoma direktoriaus Risso redakciniame komentare. Jis išgyveno 2015 m. sausio 7-osios žudynes, per kurias žuvo 12 žmonių, įskaitant aštuonis redakcijos darbuotojus.
„Jei norite juoktis, vadinasi, norite gyventi. Juokas, ironija ir karikatūros yra optimizmo manifestacijos. Kad ir kas nutiktų dramatiško ar laimingo, noras juoktis niekada neišnyks“, – rašoma komentare.
2015 metų išpuolis, kurį įvykdė du Paryžiuje gimę alžyriečių kilmės broliai, kaip teigiama, buvo kerštas už „Charlie Hebdo“ sprendimą publikuoti karikatūras, kuriose šaipomasi iš pranašo Mahometo – švenčiausios islamo figūros.
Kai kurių garsiausių Prancūzijos karikatūristų žudynės tapo siaubingų „Al Qaeda“ ir „Islamo valstybės“ sąmokslų, vėlesniais metais nusinešusių šimtus gyvybių Prancūzijoje ir kitur Vakarų Europoje, pradžia.
Žiniasklaidai pirmadienį pristatytas leidinys pasirodys prekyboje antradienį, kai vyks vieši minėjimai dalyvaujant prezidentui Emmanueliui Macronui ir Paryžiaus merei Anne Hidalgo.
Savaitraštis paragino karikatūristus pateikti „juokingiausius ir pikčiausius“ Dievo atvaizdus specialiam jubiliejiniam leidiniui skirtame kaip visada provokuojančiame ir įžūliame konkurse.
„Taip, mes galime juoktis iš Dievo, ypač jei jis egzistuoja“, – skelbė laikraščio antraštė virš 40-ies geriausių darbų, atrinktų iš 350 pateiktų konkursui.
Viename iš jų, šalia kai kurių tradiciškai šiurkščių ir atvirai seksualinio pobūdžio piešinių, pavaizduotas pranašas Mahometas su prierašu: „Jei aš piešiu ką nors, kas piešia ką nors, kas piešia ką nors, kas piešia Mahometą, ar tai gerai?“
Jame pavaizduotas karikatūristas, piešiantis kitą karikatūristą, kuris piešia dar vieną karikatūristą, piešiantį barzdotą figūrą, panašią į Mahometo.
Kitoje karikatūroje trijų abraominių religijų – krikščionybės, judaizmo ir islamo – lyderiai vaizduojami kaip trigalvis šuo.
Apklausos rezultatai
Šios savaitės leidinyje taip pat perspausdintas mažas vieno garsiausių ir kontroversiškiausių 2005 m. viršelio atvaizdas, kuriame vaizduojama Mahometo figūra, su užrašu „Mahometą pribloškė fundamentalistai“.
Mahometas matomas užsidengęs akis ir sakantis „sunku būti mylimam idiotų“.
Jį nupiešė Cabu, vienas garsiausių Prancūzijos karikatūristų, kuris prieš 10 metų buvo nušautas iš arti, kai kaukėti ir automatais AK-47 ginkluoti užpuolikai įsiveržė į griežtai saugomus laikraščio biurus.
Karikatūra panaudota šalia apklausos rezultatų, parodančių Prancūzijos gyventojų požiūrį į spaudos laisvę, karikatūras ir šventvagystę, kurią kartu su „Charlie Hebdo“ atliko apklausų grupė „Ifop“.
Apklausos duomenimis, 76 proc. respondentų mano, kad žodžio laisvė ir laisvė kurti karikatūras yra pamatinės teisės, o 62 proc. mano, kad žmonės turi teisę šaipytis iš religinių įsitikinimų.
Žudynės „Charlie Hebdo“ redakcijoje sukėlė užuojautos bangą, kuri pasireiškė solidarumo akcija „Je Suis Charlie“ („Aš esu Charlie“), be kita ko, su žuvusiais karikatūristais Cabu, Charb, Honore, Tignous ir Wolinski.
Tačiau kai kuriose musulmoniškose šalyse kilo abejonių ir net įnirtingų reakcijų prieš sąmoningai įžeidžiantį, dažnai šiurkštų „Charlie“ humorą, kuris yra senos prancūziškos karikatūrų kūrimo tradicijos dalis.
Nuo pat įkūrimo 1970 m. laikraštis nuolat bando Prancūzijos neapykantos kalbos įstatymų ribas – šie saugo mažumas, bet leidžia piktžodžiauti ir šaipytis iš religijos.
Žodžio laisvės gynėjai Prancūzijoje galimybę juoktis iš religijos laiko pamatine teise, įgyta per šimtmečius trukusią kovą siekiant ištrūkti iš Katalikų bažnyčios įtakos.
Kritikai sako, kad savaitraštis kartais peržengia ribas į islamofobijos pusę, nurodydami kai kurias anksčiau publikuotas pranašo Mahometo karikatūras, kuriose islamas siejamas su terorizmu.
„Idėja yra skelbti ne bet ką, o viską, kas verčia žmones abejoti, susimąstyti, kelti klausimus ir neužsidaryti ideologijos kiaute“, – lapkritį dienraščiui „Le Monde“ sakė 2015 m. išpuolį išgyvenęs laikraščio direktorius Rissas.
Rugpjūčio mėnesį pirmajame laikraščio puslapyje išspausdinta beždžionių raupais sergančios Mergelės Marijos karikatūra sulaukė dviejų teisinių skundų iš Prancūzijos katalikiškų organizacijų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trumpas grasina prieš Kanadą panaudoti ekonominę jėgą1
Siekdamas įgyvendinti savo neįtikimą Kanados ir JAV susijungimo planą, Donaldas Trumpas antradienį pažadėjo prieš Kanadą panaudoti ekonominę jėgą. ...
-
Trumpas sako planuojantis Meksikos įlanką pervadinti į Amerikos įlanką
Šį mėnesį į Baltuosius rūmus sugrįšiantis būsimasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį pareiškė norįs Meksikos įlanką pervadinti į Amerikos įlanką. ...
-
Trumpas sako, kad NATO narės turėtų padidinti išlaidas gynybai iki 5 proc. BVP
Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį paragino NATO nares padidinti savo išlaidas gynybai iki 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). ...
-
Sybiha: Trumpo pasiuntinys Ukrainai atidėjo planuotą kelionę į Kyjivą
Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) specialiojo pasiuntinio Ukrainai ir Rusijai kelionė į Kyjivą buvo atšaukta, bet bus perkelta į kitą datą, antradienį pareiškė ukrainiečių užsienio reikalų ministras Andr...
-
JAV skyrė sankcijas korumpuotam Vengrijos ministrui
Jungtinės Amerikos Valstijos antradienį paskelbė sankcijas Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano kabineto vadovui dėl įtariamos korupcijos. ...
-
Macrono pareiškimas sukėlė pyktį Afrikoje: išmokite gerbti afrikiečius3
Antradienį prezidentas Emmanuelis Macronas sulaukė piktos Prancūzijos sąjungininkių Vakarų Afrikoje reakcijos ir kaltinimų namuose, jog laikosi neokolonialistinio požiūrio, kai pareiškė apgailestavimą, kad Afrikos šalys „pamir&sc...
-
JAV eksportas lapkritį pasiekė rekordines apimtis, bet importas augo sparčiau
Jungtinių Valstijų eksportas lapkritį, palyginti su ankstesniu mėnesiu, išsiplėtė 2,7 proc., pasiekdamas rekordinę 273,4 mlrd. dolerių vertę, tačiau importas augo dar sparčiau – 3,4 proc. iki 351,6 mlrd. dolerių, rodo Prekybos departam...
-
Danijos premjerė: Grenlandija priklauso grenlandams1
Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen antradienį tvirtino, kad dėl Grenlandijos ateities turėtų spręsti patys šios salos gyventojai. ...
-
Trumpas jaunesnysis atskrido į Grenlandiją
Donaldo Trumpo jaunesniojo lėktuvas antradienį nutūpė Nūke Grenlandijoje, kur JAV išrinktojo prezidento sūnus lankysis trumpo privataus vizito. ...
-
Scholzas atmeta siūlymą smarkiai didinti Vokietijos išlaidas gynybai5
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas antradienį atmetė pasiūlymą beveik padvigubinti šalies gynybos biudžetą, siekdamas vaizduoti save kaip nuosaikų veikėją prieš kitą mėnesį įvyksiančius pirmalaikius rinkimus. ...