Pereiti į pagrindinį turinį

Buvęs kraštutinių dešiniųjų lyderis Le Penas ir po mirties skaldo Prancūziją

2025-01-09 16:36
BNS inf.

Buvęs prancūzų kraštutinių dešiniųjų lyderis Jeanas-Marie Le Penas net po mirties skaldo Prancūzijos visuomenę.

Buvęs kraštutinių dešiniųjų lyderis Le Penas ir po mirties skaldo Prancūziją
Buvęs kraštutinių dešiniųjų lyderis Le Penas ir po mirties skaldo Prancūziją / Scanpix nuotr.

Vyriausybė pasmerkė kai kuriuose Prancūzijos miestuose po jo mirties trečiadienį surengtas gatvės šventes.

Kraštutinių dešiniųjų Nacionalinio fronto (FN) vienas įkūrėjų mirė antradienį, būdamas 96 metų. Pasak Prancūzijos prezidentūros, istorija parodys, ko verti buvo jo darbai. Dešinieji gyrė jo indėlį į politiką, tačiau kairieji sveikino demonstracijas ir vadino J.-M. Le Peną fašistu. Velionis buvo atviras rasistas ir antisemitas.

Praėjus kelioms valandoms po jo mirties keliuose Prancūzijos miestuose šimtai žmonių išėjo į gatves švęsti. Gyventojai linksmai dainavo, leido fejerverkus ir gėrė šampaną.

Paryžiaus centre esančioje Respublikos aikštėje susirinkę J.-M. Le Peno oponentai džiūgavo, mojuodami plakatais su tokiais užrašais kaip „Bjaurus rasistas mirė“ ir „Puiki diena“.

„Niekas, visiškai niekas nepateisina šokių ant lavono. Žmogaus, net jei jis yra politinis oponentas, mirtis turėtų įkvėpti tik santūrumą ir orumą“, – socialiniame tinkle „X“ parašė vidaus reikalų ministras Bruno Retailleau.

„Politinė kova yra skirta gyviesiems, todėl turime tęsti kovą su gyvaisiais, bet gerbti mirusiuosius. Tai orumo klausimas“, – radijui „Europe 1“ teigė gynybos ministras Sebastienas Lecornu (Sebastjenas Lekorniu).

„Respublikos priešas“

Pietrytiniame Liono mieste buvo sulaikyti septyni žmonės – po to, kai per kraštutinių kairiųjų sušauktą mitingą, kuriame dalyvavo apie 600 žmonių, buvo padegta šiukšlių dėžių, o policija apmėtyta akmenimis.

Policija pranešė, kad Paryžiuje vykusiame mitinge, kuriame dalyvavo 650 žmonių, buvo sulaikyti trys žmonės.

Tačiau kraštutinių kairiųjų partijos „Nenugalėtoji Prancūzija“ (LFI) parlamentarė Mathilde Panot teigė, kad demonstracijos atspindi  „Charlie Hebdo“ dvasią.

J.-M. Le Peno mirtis sutapo su islamistų atakos Prancūzijos satyrinio laikraščio „Charlie Hebdo“ redakcijoje 10-osioms metinėms. Po išpuolio prieš „Charlie Hebdo“ vyko masinės eitynės už žodžio laisvę.

Kraštutinių dešiniųjų lyderis buvo „Respublikos priešas“, radijui RTL pareiškė M. Panot.

Prieštaringai vertinamas veikėjas

Ministras pirmininkas Francois Bayrou po J.-M. Le Peno mirties pareiškė, kad jis buvo kovotojas ir „Prancūzijos politinio gyvenimo figūra“. Toks jo komentaras įsiutino kairiojo sparno atstovus.

„Jeanas-Marie Le Penas buvo ne tik „Prancūzijos politinio gyvenimo figūra“, kaip sakė Francois Bayrou. Pagarba mirusiajam nereiškia, kad reikia nematyti jo karjeros“, – sakė kairiųjų  europarlamentarė Manon Aubry. Ji pavadino J.-M. Le Peną pagarsėjusiu rasistu ir antisemitu.

„Jeanas-Marie Le Penas gal ir miręs, bet jis dar čia“, – komentavo dienraštis „Le Monde“, pavadindamas jį „trampišku“ politiku, veikusiu dar prieš patį Donaldą Trumpą.

Šeštadienį J.-M. Le Penas bus palaidotas savo gimtajame La Trinintė mieste Bretanėje.

2011-aisiais vadovavimą partijai perėmė jo dukra Marine. Siekdama atsiriboti nuo tėvo ir pagerinti partijos reputaciją ji Nacionalinį frontą pervadino Nacionaliniu sambūriu (RN).

Trečiadienį M. Le Pen pirmą kartą viešai sureagavo į tėvo mirtį pavadindama jį kovotoju. Ji taip pat sakė, kad J.-M. Le Peno gedi daug žmonių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų