Besišildanti Rusija sušaldė Europą

Europiečiai gerai pamena tarp Rusijos ir jos kaimynių Ukrainos bei Baltarusijos kilusius dujų karus. Šį kartą karas nekilo. Daugiau šilumos panoro Rusija, todėl „Gazprom“ sumažino dujų tiekimą europiečiams.

Europoje trūksta dujų

Pavojaus varpais garsiausiai ėmė skambinti šąlantys vos nuo 10 laipsnių šaltuko Pietų Europos gyventojai.

Šios savaitės pradžioje Italijos, kuri importuoja iš Rusijos apie 30 proc. suvartojamų dujų, dujotakių prižiūrėtoja „Snam Rete Gas“ paskelbė iš „Gazprom“ nesulaukusi net 30 proc. dujų.

Dujų tiekimas iš Rusijos į Europą ėmė trūkinėti dar praėjusį antradienį. Nuo to laiko Italija iš Rusijos negavo 150 mln. kubinių metrų dujų už maždaug 61 mln. JAV dolerių.

Dėl šalčių dujų poreikis Italijoje šoktelėjo iki rekordinių aukštumų – 440 mln. kubinių metrų per parą. Todėl Italijos ekonomikos vystymosi, infrastruktūros ir transporto ministras Corrado Passera paskelbė, kad padėtis kritinė.

„Situacija – kritinė, nes Rusija ir Prancūzija sumažino dujų tiekimą. Vis dėlto mes kontroliuojame padėtį“, – tvirtino ministras.

Kadangi dujų suvartojimas tik šią savaitę pasiekė piką, italams teko laikinai įjungti mazutu kūrenamas elektrines, pumpuoti daugiau dujų iš rezervo, pirkti daugiau dujų iš alternatyvių tiekėjų, taip pat riboti dujų tiekimą kai kuriems pramonės kompleksams.

Tiesa, Italijos, kuri importuoja net 90 proc. visų suvartojamų dujų, vyriausybė ramino žmones, kad namams šildyti kuro pakaks.

„Mes padidinome dujų importą iš Alžyro ir Šiaurės Europos per Šveicariją, taigi kitas kelias dienas problemų nebus. Ketvirtadienį ir penktadienį tikslinsime informaciją“, – pabrėžė Paolo Scaroni, Italijos energetikos bendrovės „Eni“ atstovas.

Dujų stygių Europoje per pastarąsias dienas juto ne tik Italija, bet ir kitos Europos valstybės.

Vokietijos E.ON AG, taip pat OMV AG, didžiausia Vidurio Europos energetikos įmonė, patvirtino negavusios iš „Gazprom“ apie 30 proc. dujų. Mažesnį dujų kiekį gavo Bulgarija, Slovakija, Austrija, Vengrija, Lenkija ir Graikija.

Svarbiau – vidaus vartotojai

„Gazprom“ pripažino, kad buvo apie 10 proc. sumažinęs į Europą pumpuojamų dujų kiekį, bet vakar patvirtino, kad jau tiekia dujas pagal sutartis.

Rusų dujų milžino atstovai argumentavo, kad smarkiai išaugus dujų suvartojimui Rusijoje pirmiausia buvo aprūpinami vidaus vartotojai, o paskui – Europos.

Be to, „Gazprom“ atstovai pakartojo, jog neturi galimybių tiekti Europai papildomų dujų, nors to prašė kai kurios šalys.

Aiškintis situaciją teko ir Rusijos premjerui Vladimirui Putinui. Šis, susitikęs su „Gazprom“ vadovybe, nurodė, kad Rusijos vartotojai – prioritetas.

„Prašau jūsų pasistengti, kad būtų patenkinti mūsų partnerių užsienyje poreikiai, nepamirštant, kad pirmiausia Rusijos energetikos bendrovių ir “Gazprom„ užduotis – patenkinti Rusijos vidaus poreikius, – sakė V.Putinas po susitikimo su “Gazprom„ koncerno vicepirmininku Aleksandru Kruglovu. – Tai prioritetinė užduotis.“

Tiekimas atkurtas

Į dujų tiekimo sutrikimą reagavo ir ES. Už energetiką atsakingo ES komisaro Güntherio Oettingerio atstovė spaudai Marlene Holzner pirmadienį džiaugėsi, kad rusiškų dujų tiekimas daliai Europos šalių, sumažėjęs praėjusią savaitę, normalizuojasi.

„Mes nuolat kontaktuojame su ES narėmis, ir jos mus informavo, kad dujų tiekimas iš Rusijos į Bulgariją, Slovakiją, Austriją, Vengriją, Lenkiją ir Graikiją normalizavosi“, – sakė pareigūnė.

Tiesa, M.Holzner pridūrė, kad Italijai, Vokietijai ir Rumunijai dujų tiekimas savaitės pradžioje nebuvo iki galo užtikrintas.

„Situacija nėra kritinė, ji valdoma, nes naudojamos dujos iš saugyklų. Ypatingoji padėtis Europoje dėl vartotojų aprūpinimo dujomis nesusidarė – dujas jie gauna kaip įprastai“, – sakė M.Holzner.

Naujo dujų karo nėra

Dėl dujų tiekimo sumažėjimo teko aiškintis ir Ukrainai. Tarp Kijevo ir Maskvos 2006 ir 2009 m. kilę vadinamieji dujų karai buvo palikę Senąjį žemyną be žydrojo kuro.

Bet Ukrainos premjeras Mykola Azarovas tikino, kad šį kartą dujų tiekimas kai kurioms Europos valstybėms sumažėjo ne dėl Ukrainos, kaip tranzito valstybės, kaltės.

„Mūsų paimami dujų kiekiai griežtai atitinka sutartyje su “Gazprom„ numatytus. Tačiau dėl to, kad Rusija dujas pradėjo tiekti ne visa apimtimi, mažiau nei turėtų dujų gauna ir Europa“, – sakė Ukrainos vyriausybės vadovas.

Jis pridūrė: „Pagal techninį susitarimą dujų tranzitas per Ukrainą į Europą gali siekti 490 mln. kubinių metrų per parą, tačiau dabar jis – apytikriai 415 mln. kubinių metrų.“


Šiame straipsnyje: RusijaEuropadujoskaina

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių