- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Aukščiausios instancijos Jungtinių Tautų (JT) teismas pirmadienį pradeda nagrinėti didžiausią bylą savo istorijoje – dvi savaites truks posėdžiai, kuriuose bus aiškinamasi, kokių teisinių veiksmų pasaulio šalys privalo imtis kovojant su klimato kaita ir padedant pažeidžiamoms šalims kovoti su jos niokojančiu poveikiu.
Po ilgus metus trukusio salų valstybių, kurios baiminasi, kad gali tiesiog išnykti po kylančiais jūros vandenimis, lobizmo, JT Generalinė Asamblėja praėjusiais metais paprašė Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) pateikti nuomonę dėl „valstybių įsipareigojimų, susijusių su klimato kaita“.
Bet koks teismo sprendimas būtų neprivalomas patarimas ir negalėtų tiesiogiai priversti turtingų valstybių imtis veiksmų padėti sunkumų patiriančioms šalims. Tačiau tai būtų daugiau nei tik galingas simbolis – sprendimu būtų galima pagrįsti kitus teisinius veiksmus.
„Norime, kad teismas patvirtintų, jog veiksmai, kurie sugriovė klimatą, yra neteisėti“, – naujienų agentūrai AP sakė Margaretha Wewerinke-Singh, vadovaujanti Ramiojo vandenyno salų valstybės Vanuatu teisininkų komandai.
Per dešimtmetį iki 2023-iųjų jūros lygis pasaulyje vidutiniškai pakilo apie 4,3 cm, o kai kuriose Ramiojo vandenyno dalyse – dar aukščiau. Be to, dėl iškastinio kuro deginimo pasaulis nuo priešindustrinių laikų atšilo 1,3 laipsnio Celsijaus.
Vanuatu yra viena iš mažų valstybių, siekiančių tarptautinio teisinio įsikišimo į klimato kaitos krizę.
„Gyvename priešakinėse klimato kaitos poveikio linijose. Esame mūsų žemių, pragyvenimo šaltinių, kultūros ir žmogaus teisių niokojimo liudininkai“, – prieš posėdį žurnalistams sakė Vanuatu klimato kaitos ministras Ralphas Regenvanu.
Virš šimto atstovų
Hagoje įsikūręs teismas per dvi savaites išklausys 99 šalių ir keliolikos tarpvyriausybinių organizacijų atstovus. Tai ilgiausias toks sąrašas per beveik 80 metų trunkančią institucijos istoriją.
Praėjusį mėnesį JT metinėje klimato konferencijoje šalys sudarė susitarimą dėl to, kaip turtingos šalys gali padėti skurdžioms šalims klimato nelaimių akivaizdoje. Turtingos šalys susitarė iki 2035-ųjų kasmet sutelkti bent 300 mlrd. dolerių (288 mlrd. eurų), tačiau ši suma nesiekia 1,3 trln. dolerių (1,26 trln. eurų), kurių reiktų, anot ekspertų ir valstybių.
„Mūsų kartai ir Ramiojo vandenyno saloms klimato krizė kelia egzistencinę grėsmę. Tai išlikimo klausimas, o didžiausios pasaulio ekonomikos į šią krizę rimtai nežiūri. Mums reikia, kad TTT gintų priešakinėse linijose esančių žmonių teises“, – sakė Ramiojo vandenyno salų studentų, kovojančių su klimato kaita, atstovas Vishalas Prasadas.
Penkiolika teisėjų iš viso pasaulio sieks atsakyti į du klausimus: ką šalys privalo daryti pagal tarptautinę teisę, kad apsaugotų klimatą ir aplinką nuo žmogaus išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ir kokios yra teisinės pasekmės vyriausybėms, jei jų veiksmai ar neveikimas padarė didelę žalą klimatui ir aplinkai.
Antrajame klausime ypač daug dėmesio skiriama „mažoms besivystančioms salų valstybėms“, kurios gali labiausiai nukentėti nuo klimato kaitos, ir „dabartinės ir būsimųjų kartų nariams, kurie patiria neigiamą klimato kaitos poveikį“.
Prieš posėdžius teisėjai net buvo supažindinti su moksliniais duomenimis apie kylančią pasaulinę temperatūrą, kuriuos pateikė JT klimato kaitos institucija – Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Volkswagen“ ruošiasi plataus masto streikams
Vokietijos autopramonės milžinė „Volkswagen“ pirmadienį ruošiasi plataus masto streikams – profsąjunga „IG Metall“ inicijuoja protestus prieš siūlomus darbo užmokesčio apkarpymus ir galimus atleidimus bei gam...
-
A. Baerbock per derybas Pekine perspėjo Kiniją dėl paramos Rusijai
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock pirmadienį perspėjo savo kolegą Kinijoje, kad Pekino parama Rusijai „atsilieps“ tarpusavio ryšiams, pranešė jos biuras. ...
-
Airijos rinkimuose dominavo centro dešinė
Praeitą kadenciją valdžioje buvusios centro dešinės partijos „Fianna Fail“ ir „Fine Gael“ pirmadienį jau atrodė pasirengusios išsaugoti valdžią; nors šios Europos Sąjungos (ES) šalies narės parlamen...
-
Dešimtmečius gyvuojanti tradicija: ypatingos dienos proga – išskirtinė Kalėdų Senelio kelionė
Kentukio, Virdžinijos ir Tenesio valstijų gyventojai laukia Kalėdų Senelio. Ne nusileidžiančio rogėmis ant stogų, o riedančio traukiniu. Ši tradicija gyvuoja aštuonis dešimtmečius ir visai ne per Kalėdas, o per Padėkos dieną. ...
-
D. Trumpas pagrasino BRICS 100 procentų importo muitais
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas praėjusį savaitgalį pagrasino įvesti 100 proc. importo muitus BRICS grupės šalims, jei jos kurs alternatyvą JAV doleriui tarptautiniuose atsiskaitymuose ir taip mažins jo vertę. ...
-
J. Bidenas suteikė malonę savo sūnui, nors anksčiau žadėjo to nedaryti6
JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį pranešė, kad suteikė malonę savo sūnui Hunteriui Bidenui, nors anksčiau žadėjo to nedaryti. ...
-
Gruodžio 2-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 2-oji, pirmadienis, 49 savaitė. ...
-
Naujasis ES Vadovų Tarybos pirmininkas žada Ukrainai sparčią pažangą dėl prisijungimo prie ES
Sekmadienį Kyjive vykusiose diskusijose su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu naujasis ES Vadovų Tarybos pirmininkas Antonio Costa pažadėjo Ukrainai sparčią pažangą stojimo į ES procese. ...
-
Kremlius: A. Merkel komentarai apie V. Putino šunį byloja apie antirusišką tendenciją1
Kremlius atmetė buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel komentarus apie 2007 m. susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu kaip dar vieną A. Merkel antirusiško nusistatymo įrodymą. ...
-
Rumunijos parlamento rinkimai: pirmauja socialdemokratai, bet kraštutiniai dešinieji skina pergales
Rumunijoje sekmadienį vyksta parlamento rinkimai. Balsavimo punktai duris užvėrė 20 val. Vidurio Europos laiku. ...