Pereiti į pagrindinį turinį

„Sodros" reforma: kokia ji turi būti

„Sodros" reforma: kokia ji turi būti
„Sodros" reforma: kokia ji turi būti / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pagaliau pateikė tam tikras socialinio draudimo reformos gaires. Džiugu ir seniai laukta. Gerai, kad imamasi sudėtingos temos ir numatoma pribrendusių (perbrendusių) sprendimų, bet...

Kalbant apie pasiūlymų turinį turiu keletą pastebėjimų.

Pirma, turi būti aiškiai konstatuojama, koks yra reformos tikslas. Mano supratimu, jie yra du. Tai yra išlaikyti galimybę gauti pensijas artimiausiu metu taip, kad tai nereikštų mokesčių didinimo (kitaip tariant, subalansuoti išmokas su įmokomis). Dar svarbiau taip pakeisti "Sodros" struktūrą, kad ji būtų gyvybinga vykstant demografiniams pokyčiams - ilgėjant gyvenimo trukmei ir mažėjant dirbančiųjų bei daugėjant senatvės pensininkų.

Antra, turi būti aiškus akcentas, kad esminės ilgalaikės problemos turi būti sprendžiamos didinant privatų kaupimą, o ne kaupiant "Sodros" rezervus. Tik privataus kaupimo modelio atveju mes galime kalbėti apie tikrą pensijų nuosavybę.

Trečia, lėšų surinkimo ir paskirstymo konkrečiais metais sistema turi būti tokia, kad ji užtikrintų pajamų ir išlaidų balansą kiekvienais metais.

Ketvirta, sistema turi būti kiek įmanoma paprastesnė ir skaidresnė, todėl būtina atsisakyti kuo daugiau išimčių, privilegijų, paralelinių pensijų aprūpinimo sistemų.

Penkta, turi būti atsisakyta tų išlaidų, kurių atsisakymas jau seniai pribrendęs. Pradedant administravimo išlaidų mažinimu jungiant įmokų surinkimą su mokesčių surinkimu ir baigiant valstybinių pensijų nebeskyrimu, motinystės išmokų sumažinimu.

Svarstytinas ir tam tikrų funkcijų perdavimas darbdaviams. Pavyzdžiui, logiška kalbėti apie tai, kad darbdavys moka atlyginimą ligos atveju, tačiau tik tada, jei prieš tai darbdavys yra atleistas nuo atitinkamų įmokų mokėjimo į "Sodros" biudžetą.

"Sodros" reformos koncepcija dar bus tikslinama. Tikiuosi, kad visiems mums užteks ryžto priimti ją tokią, kad ne tik gražiai skambėtų ir gelbėtų "Sodrą" iš dabarties bėdų, bet iš tikrųjų sukurtų gyvybingą pensijų sistemą.

Šis tekstas buvo paskelbtas R.Šimašiaus interneto dienoraštyje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų