Seime žengtas pirmasis žingsnis, kad jau šiemet Kūčios būtų paskelbtos nedarbo diena. Iniciatyvos šalininkai sveikina tokį siūlymą, esą gruodžio 24-ąją dauguma mūsų ir taip simuliuoja darbą. Be to, papildoma laisva diena nepakenktų šeimininkėms, ruošiančioms šios šventės akcentą – stalą su dvylika skirtingų patiekalų. Idėjos priešininkai įsitikinę, kad kiekvienas laisvadienis valstybei kainuoja ne vieną milijoną litų. Kūčias paskelbus nedarbo diena, tai būtų trylikta oficialiai įteisinta šventė Lietuvoje.
Ar jai pritaria kauniečiai? Gatvėje sutikti miestiečiai lyg susitarę džiaugėsi parlamentarų iniciatyva įtraukti Kūčias į laisvadienių sąrašą, tačiau siūlė tai daryti sumažinant kitų švenčių: pamiršti Jonines, Lietuvos valstybės (Mindaugo karūnavimo) dieną, o Tarptautinę darbo dieną gegužės 1-ąją minėti sėdint darbo kabinete.
Kęstutis Platkūnas, inžinierius:
Gruodžio 23-ioji – mylimosios gimdymo terminas, todėl laisvadienis šiemet man ypač praverstų. Nepakenks jis ir kitiems. Kuo daugiau švenčių, tuo geriau. Svarbiausia – mokėti švęsti.
Gintarė Stalinkaitė, ryšių operatorė:
Vieni Kūčioms ruošiasi išvakarėse, kiti – tą pačią dieną. Kai galvoje sukasi mintys, ar viską laiku spėsi nupirkti, ar ko nors nepamirši, darbas negali būti kokybiškas. Man gruodžio 24-oji – laisva diena. Tokį sprendimą priėjome pasitarę su savo vadovu. Dirbu informaciją telefonu teikiančioje bendrovėje, todėl abejoju, ar tokią dieną kas nors norėtų sulaukti mūsų skambučių.
Zita Osterienė:
Nepritariu kitoms šventėms nedarbo dienų sąraše. Mums, lietuviams katalikams, ne tik skelbiantiems apie savo tikėjimą ir vaikštantiems į bažnyčią, Kristaus gimimo išvakarės turėtų būti susikaupimo, buvimo su artimais žmonėmis, o ne darbo diena. Tai vertybė, kurią būtina branginti. Vyresnės kartos žmonės tai žino, tačiau iš Lietuvos ištrūkę, retsykiais čia sugrįžtantys jų anūkai pamiršta savus papročius. Ką aš veiksiu tądien? Kaip ir kasmet, nuo pat ankstyvo ryto plušėsiu virtuvėje. Visi taip turėtų daryti.
Kęstutis, kaunietis:
Man jau tapo įprasta, kad Kūčios – darbo diena. Tiesa, trumpesnė maždaug valanda. Pats dvylikos patiekalų neruošiu. Mama tuo užsiims, o aš tradiciškai vakare įsitaisysiu su visais namiškiais prie stalo. Todėl Kūčių paskelbimas nedarbo diena mano gyvenime iš esmės nieko nepakeis. Klausimas vienas: kieno sąskaita švęsime?
Pranas, kaunietis:
Finansinio nuostolio dėl laisvos dienos nepajusiu – niekas nei pridės, nei nuims jų. Gaunu invalidumo pašalpą. Visgi esu už tai, kad tądien žmonėms nereikėtų eiti į darbą. Vieni juk gyvena miesto centre, o giminės, kaip ir maniškiai, – daugiau nei už 100 km. Kitiems visos dienos reikia nukrauti patiekalais balta staltiese uždengtą stalą, prie kurio susės gausi šeimyna. Mėgautis Kūčių maistu juk reikia prieš leidžiantis saulei. Jei dirbsime iki vakaro, to nespėsime padaryti.
Rima Bagdonavičiūtė, biudžetinės įstaigos darbuotoja:
Kodėl esu už, o ne prieš, kad ši šventė būtų įtraukta į nedarbo dienų sąrašą? Visų pirma todėl, kad, mano manymu, ji kur kas svarbesnė diena nei Gegužės 1-oji. Tik pagalvokite, per Kūčias mes dirbame, o minėdami darbo dieną – ilsimės. Kvailystė. Antra priežastis – bergždžias sėdėjimas darbe. Valandas išbūti juk reikia, o produktas tądien nekuriamas. Po darbo dienos tenka verstis per galvą, skubėti pas artimuosius, kurie laukia už kelių dešimčių kilometrų. Kol nuvažiuoji – vėlus vakaras. Laimė, pačiai kol kas nereikia ruošti šventinių patiekalų, kitaip tektų valgyti pusfabrikačius.
Aistis Lukoševičius:
Pats per Kūčias dažniausiai dirbu, todėl labai norėčiau, kad ši diena būtų paskelbta nedarbo. Ar ne per daug švenčių? Galėtų nebūti Joninių ar Mindaugo karūnavimo dienos, bet Kūčių kaip laisvadienio tikrai reikia.
Naujausi komentarai