Jis buvo pasirengęs mirti

Legendos byloja, kad Nelsonas Rolihlahla Mandela gimė 1918 m. liepos 18 d. (mirė 2013 m. gruodžio 5 d.) vienoje Pietų Afrikos provincijų. Teigiama, jog vardas Rolihlahla reiškia "sukeliantis bėdas", o jo šeima buvo tiesiogiai susijusi su vietinės tembų genties vado gimine.

Per savo gyvenimą jis lankė ne vieną ugdymo įstaigą (ne visas baigė) ir vieno pedagogo buvo pramintas Nelsonu. Veikiausiai būtent dėl karališkos kilmės Nelsonui vėlesniais gyvenimo metais puikiai sekėsi nutaisyti aristokratišką, oraus inteligento povyzą, kuria pasižymėjo JAV prezidentai Thomas Woodrow Wilsonas (1856–1924) ir Franklinas Delano Rooseveltas (1882–1945).

N.R.Mandela nebuvo vien taurus, geraširdis, kairiųjų intelektualų šlovinamas žmogelis, trokštantis taikos ir gėrio šiame pasaulyje, kaip mūsų laikų švedė Greta, kovojanti su klimato atšilimu. Jis buvo pats tikriausias apsigimęs politikas ir kovotojas (kietas tarsi plienas ir klastingas tarsi barškuolė), o panorėjęs galėjo būti labai nuožmus.

Dar prieš jam gimstant, 1913 m. birželį, Pietų Afrikos valstybėje buvo įvestas prieštaringai vertinamas aktas, draudžiantis baltiesiems pirkti iš juodaodžių žemę (ir atvirkščiai). Daug kas šį įstatymą laiko apartheido rasinės segregacijos politikos pradžia.

1919 m. rugsėjį prie neseniai susikūrusios Pietų Afrikos valstybės buvo prijungtos ir vokiškosios Pietvakarių Afrikos žemės (dabartinė Namibija). 1931 m. gruodžio 11 d. Jungtinės Karalystės valdžios išleistu Vestminsterio statutu įtvirtinta, kad Australija, Kanada, Naujoji Zelandija, Pietų Afrika ir kitos panašios britų imperijai priklausančios žemės nuo šiol galės pačios leisti savo įstatymus. Tai reiškia, kad šie kraštai de facto tapo nepriklausomomis valstybėmis, nors britų monarchas simboliškai ir formaliai išlieka jų savininkas.

Nors Pietų Afrikoje netrūko nacionalistinio socializmo (nacizmo) gerbėjų, dešimtys tūkstančių baltųjų pietų afrikiečių Antrojo pasaulinio (1939–1945) karo metais iškeliavo į tolimus kraštus kovoti su Ašies valstybėmis Didžiosios Britanijos pusėje.

Beveik tuo pat metu, augant pramonei, atsirado pigios darbo jėgos poreikis, ir provincijoje gyvenę juodaodžiai ėmė plūsti į "baltuosius" miestus.

Verta paminėti, kad XIX a. antroje pusėje ir XX. a. pradžioje itin spalvingą Pietų Afrikos etninį "meniu" papildė dar dviejų tautų atstovai – lengvo uždarbio ieškantys atvykėliai iš Indijos bei savo vietos vis dar nerandantys semitai. Ne vienas judėjas į Pietų Afriką atsibeldė iš Romanovų imperijos valdų, kuriose XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje vyko antisemitiniai pogromai, savo nuožmumu niekuo nenusileidžiantys nacių Antrojo pasaulinio karo nusikaltimams.

1941 m. į Johanesburgą, bėgdamas nuo iš anksto suplanuotos santuokos, atvyko ir iš koledžo išmestas N.R.Mandela. Čia jis įsidarbino kalnakasių prižiūrėtoju, o kiek vėliau užmezgė ryšius su Afrikos nacionaliniu kongresu (įkurtas 1912 m.), mat ši politinė organizacija kovojo už juodaodžių ir maišytos rasės asmenų teises.

1948 m. gegužę baltųjų afrikanų (būrų) Nacionalinei partijai (įkurta 1914 m.) laimėjus rinkimus, rasinės segregacijos politika tapo oficialia Pietų Afrikos doktrina. 1949 m. liepos 1 d. išleistu aktu Nr. 55 oficialiai uždraustos skirtingų rasių santuokos bei nesantuokiniai lytiniai ryšiai.

1950 m. liepą išleistu Populiacijos registravimo aktu Nr. 30 įteisinta gyventojų rasinė klasifikacija, o aktu Nr. 41 įtvirtintas privalomas jų gyvenimas skirtingose vietovėse. Taip pat 1950 m. išleistas komunizmo slopinimo aktas Nr. 44. Jis buvo suformuluotas taip, kad bet kurį savo nepasitenkinimą Pietų Afrikos valdžia reiškiantį asmenį būtų galima pripažinti komunistu.

1952 m. išleistais įstatymais buvo apribotos juodaodžių galimybės gyventi mieste ir įtvirtinta jų prievolė nešiotis specialią knygelę su visais svarbiausiais duomenimis (nuo pirštų antspaudų iki sumokėtų mokesčių). Bet kuris valdininkas turėjo teisę bet kada pareikalauti iš bet kurio juodaodžio šios knygelės, o jos nesinešiojančių asmenų laukė sankcijos.

Tikima, kad dar tais pačiais 1952 m. N.R.Mandela kartu su bičiuliais įkūrė pirmąją teisinę firmą, teikiančią paslaugas juodaodžiams. Nesunku atspėti, jog naujoji santvarka ir ją įtvirtinantys įstatymai nebuvo itin populiarūs, o bandymai jiems priešintis ne kartą privedė prie kraujo praliejimo.

1960 m. kovo 21 d. Šarpevilyje daugiatūkstantinė minia susirinko prie policijos nuovados, ironiškai reikalaudama juos suimti už knygelių neturėjimą. Tiek dėl protestuotojų elgesio, tiek dėl žuvusiųjų skaičiaus iki šiol nesutariama, tačiau žinoma, kad jų tikrai buvo, mat policija galų gale atidengė ugnį.

Manoma, kad šis įvykis tapo akstinu Pietų Afrikos valdžiai oficialiai uždrausti savo svarbiausią oponentą – Afrikos nacionalinį kongresą dar tų pačių metų balandžio 8 d. Taip pat tikima, kad būtent po žiaurumų Šarpevilyje N.R.Mandela pasitraukė į pogrindį ir nusprendė perkelti nuosaikų Afrikos nacionalinio kongreso pasipriešinimą į daug radikalesnį lygmenį.

1961 m. jis sukūrė sukarintą Nacionalinio kongreso padalinį, pavadintą "Tautos ietimi" (Umkhonto weSizve), kuris turėjo užsiimti sabotažu ir valstybinio turto naikinimu.

1962 m. rugpjūčio 5 d. N.R.Mandela buvo areštuotas, mat keliavo po užsienį negavęs oficialaus leidimo. Nelsonui jau sėdint kalėjime, Pietų Afrikos valdžia nusprendė surengti dar vieną procesą, kuriuo siekta galutinai sukompromituoti Nacionalinį kongresą viso pasaulio akyse. 13 įtariamųjų, kaltinamų valstybės išdavyste, grėsė egzekucija, tačiau gynyba pasiekė, jog mirties bausmė būtų pakeista įkalinimu iki gyvos galvos.

Prie šios sėkmės nemažai prisidėjo ir N.R.Mandelos kalba, pasakyta teisme. Joje jis įtaigiai išliejo visą širdgėlą dėl juodaodžių patiriamų skriaudų. Savo kalboje N.R.Mandela teigė, kad jo idealas – laisva demokratinė visuomenė ir dėl to jis pasiryžęs net mirti.NAUJAUSI KOMENTARAI

debilų molytojai

debilų molytojai portretas
koks nusivylimas ir visuotinė skriauda, ypatingai jaučiama tvartelio intelegetijos gretose, kad mažaraštis afrikietis Makumba, o gal ir visai beraštis, nemoka valdyt amerikietiško traktoriaus ir neleido uždirbt amerikietiškam šeimininkui savo žemėje, Makumba juk visiškas durnelis, kaip iki šiol gyveno, nežino nei sėjomainos planavimo, apskritas dundukas, nemokantis nieko dirbt, bet nepakentęs savęs išnaudojimo svetimam ponui. Lietuviai juk ne tokie, jie tai moka valdyt amerikietiškus traktorius savo žemėje ir užtai išpardavė ir prasiskolino didžiajam dėdei Džonui savo pasturgalį iki trečios kartos į priekį, na jie juk ne durniai ivanai kokie, kurie šiaip visas tarybines skolas už visus amerikiečiams neseniai grąžino, bet parsidavusiems broliukams iš kur apie tai žinot? jiems visa laimė - afrikiečius apšikt :D

Istorijos Mokytoja

Istorijos Mokytoja portretas
Iš klestinčio žemės ūkio šalių Zimbabvės bei Pietų Afrikos pabėgo 5000 baltųjų ūkininkų . Nes juodžiai Blacks išsidalijo jų turtą . Kaip Tarybų Rusijoje 1929 , kai beraščiai ivanai ištrėmė gerus vadybininkus-stambius ūkininkus . Mažaraštis Makumba negali valdyti naujo amerikietiško kombaino ar planuoti sėjomainų .

Nuu

Nuu portretas
Pažiūrėkim išsilaisvinimo pasekmes iš pirmaujančios afrikos valstybės nieko nebeliko.
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Bausmė – po mirties
  Bausmė – po mirties

  Mirė paskutinysis sovietų maršalas D.Jazovas. Vienas iš tų daugiau nei pusės šimto buvusių sovietų pareigūnų ir karininkų, kurie Lietuvos teismo pernai pripažinti kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltim...

  3
 • Koronaviruso kelionė po Europą kelia vis didesnes problemas
  Koronaviruso kelionė po Europą kelia vis didesnes problemas

  Dar praėjusią savaitę, kai užsikrėtusių koronavirusu Europoje nebuvo daug, atrodė, kad šio viruso padariniai Lietuvos ekonomikai bus maži: manėme, kad virusas tiesioginių nuostolių pridarys tik pramonės bendrovėms, perkančioms būtinus kom...

 • Virusas – kaip metafora
  Virusas – kaip metafora

  Ar jau pasirūpinote apsaugine kauke? Nebeužteko vaistinėje? Nenusiminkite. Jei esate nagingas, tiks ir pasiūta iš senų marškinėlių: būsite ne tik saugus, bet ir madingas – ekologiški drabužiai iš perdirbtos žaliavos ...

  1
 • Nedegantis. Neskęstantis. Neperšaunamas
  Nedegantis. Neskęstantis. Neperšaunamas

  Aplinkos ministerija pagaliau turi nepamainomą vadovą. Nedegamą. Degė „nepamatytos“ padangos Alytuje. Nesudegė. Neskęstantį. Plaukė „nepamatytos“ atmatos iš „Grigeo“ į marias. Nepaskendo. Neperšaunam...

  2
 • Kultūra – sėdmenų lygyje
  Kultūra – sėdmenų lygyje

  Štai ir bakstelėjo yla iš maišo. Paaiškėjo, kad automobilių mokestis nuo 2023-iųjų taps visuotinis, ir kasmet mokėti privalės kiekvienas pensininkas, turintis žiguliuką. Kaip sakė "Leo LT" genijus, o dabar Seimo ...

  8
 • Politiniai chameleonai
  Politiniai chameleonai

  Kiek Lietuvos rinkėjai politiškai subrendo nuo 1990-ųjų vasario 24-osios, kai išsirinkome nepriklausomybę atkūrusį parlamentą, paaiškės jau po septynių su trupučiu mėnesio. Tačiau ligšioliniai rinkimai rodo, kad politi&s...

  10
 • Žvirbliai rankoje
  Žvirbliai rankoje

  Kurortinė Malta – 14, nykštukinis Gibraltaras – 12, atšiauriosios Farerų salos – 10, mikroskopinis San Marinas – 8, o Lietuva – vos 6. Tai ne "Eurovizijos" balų pasiskirstymas populiariame dainų konkurs...

  2
 • Milžinų paunksmėje: tarp Kauno ir Klaipėdos paskirstyta būtis
  Milžinų paunksmėje: tarp Kauno ir Klaipėdos paskirstyta būtis

  Pirmiausia turime kalbėti apie galimybes būti, vėliau – apie galimybes kurti ir galiausiai – apie galimybes ieškoti gyvenimo prasmės. Paradoksalu, tačiau meilė išminčiai paprastai sunkiai būdavo atskiriama nuo kultūros, o tai...

  3
 • „Tour de France“ prasideda
  „Tour de France“ prasideda

  Legenda byloja, jog Trečiojo reicho invazija į vakarines žemes prasidėjo 1940 m. gegužės 10 d. 5 val. 35 min. Tuo metu sklandė kalbos, kad britų ekspedicinio korpuso remiama Prancūzijos armija yra galingiausia pasaulyje, tad naujo, sandoriu su sovieta...

  11
 • Kokios bus koronaviruso pasekmės pasaulio ir Lietuvos ekonomikai?
  Kokios bus koronaviruso pasekmės pasaulio ir Lietuvos ekonomikai?

  Daugiau nei 2000 mirusiųjų, beveik 80 tūkstančių užsikrėtusių, virš 50 milijonų įkalintų savo namuose – bauginanti koronaviruso statistika ar perdėta reakcija ir dėmesys? Istorinės analogijos šiuo atveju nėra labai naudingos,...

Daugiau straipsnių