Atšalus orams Lietuvoje daugėja gaisrų

Atšalus orams, padaugėja gaisruose žūstančių žmonių, nes gyventojai daugiau laiko praleidžia namuose, naudoja šildymo įrenginius, elektrinius buitinius prietaisus. Ugniagesiai rengia akciją „Kūrenkime saugiai“, kuria siekiama padėti apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių dėl krosnių ir šildymo įrenginių naudojimo pažeidimų.

Šiemet vien dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų jau kilo daugiau kaip 500 gaisrų, kurių metu žuvo 11 žmonių, iš jų 4 vaikai.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, kad atsižvelgdami į šią statistiką, ugniagesiai nori padėti gyventojams apsisaugoti nuo tokių gaisrų ir patarti, kaip saugiai elgtis šildymo sezono metu.

Pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš intensyvų kūrenimą būtina jas gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, apšildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų bei židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą. Negalima malkų bei kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams.

Kūrenant krosnis ypač pavojingos smalkės, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių, nes galima jomis apsinuodyti. Iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės. Ją galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės labai pavojingos, nes jos bespalvės ir bekvapės. Apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai - lengvas apsvaigimas, mieguistumas, netenkama sąmonės. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsdami kvieskite medikus, o patalpas gerai išvėdinkite.

Kita aktuali problema - patalpų šildymas elektriniais prietaisais. Į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus ypač pavojinga, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl ko dažnai ir kyla gaisrai. Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti ant nedegaus paviršiaus, toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų drabužių, o išeinant iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtina išjungti.

Negerėja situacija Lietuvos kaime. Nors jau keletą metų gaisrų kaimo vietovėse kyla mažiau negu miestuose, tačiau žmonių kaime žūsta daug daugiau. Miestuose šiemet iki spalio mėnesio žuvo 65 gyventojai, o kaimo vietovėse - net 120 (pavyzdžiui, tai visas Pirčiupių kaimas). Be to, kaime žūsta ir daugiau vaikų. Iš 7 šiemet žuvusių vaikų 4 žuvo kaimo sodybose, o praėjusiais metais kaime žuvo visi 11 vaikų. Jeigu pernai be pastogės liko 11 šeimų, auginančių 3 ir daugiau vaikų, tai šiemet tokių šeimų buvo jau 10 ir visi šie gaisrai kilo kaimo vietovėse.

Dėl šios padėties kaltos beveik nesikeičiančios socialinės kaimo problemos: nedarbas, neatsargus rūkymas, palikti be priežiūros mažamečiai vaikai. Dėl sunkios materialinės padėties socialiai remtinos daugiavaikės šeimos neišgali pakeisti pasenusios elektros instaliacijos, susiremontuoti krosnių ir dūmtraukių. Žūstančiųjų būtų buvę gerokai mažiau, jeigu jų namuose būtų buvę įrengti autonominiai dūmų signalizatoriai, kurie garsiniu signalu įspėtų apie gaisro pavojų, nes, kaip rodo gaisrų statistika, dažniausiai tragiški gaisrai įvyksta vėlai vakare, naktį arba paryčiais, kai gyventojai dar miega.

Siekdamas spręsti žūstančių gaisruose žmonių problemą, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas kaip ir kasmet šį mėnesį rengia akciją „Kūrenkime saugiai". Jos tikslas - padėti apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, labiausiai pažeidžiamai mūsų visuomenės daliai - socialiai remtinoms šeimoms, gyvenančioms kaimo vietovėse.

Akcijos metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai kartu su atsakingais savivaldybių socialinės rūpybos skyrių ir seniūnijų darbuotojais lankysis minėtose šeimose ir atkreips dėmesį į jų būstuose naudojamų šildymo įrenginių priešgaisrinę būklę bei patars, kaip saugiai juos eksploatuoti. Taip pat bendromis pastangomis bus ieškoma galimybių praktiškai padėti socialiai remtinoms šeimoms ir piliečiams suremontuoti krosnis, išvalyti dūmtraukius, apsirūpinti dūmų signalizatoriais.


Šiame straipsnyje: krosnisgaisras

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių