Prie Vyriausybės mitingavo kultūros darbuotojai, siekiantys didesnių algų Pereiti į pagrindinį turinį

Prie Vyriausybės mitingavo kultūros darbuotojai, siekiantys didesnių algų

Pusbadžiu gyvenantys kultūros darbuotojai iš visos Lietuvos trečiadienį susirinko protestui Vyriausybės aikštėje.

Apie porą šimtų bibliotekininkų, chorvedžių bei kultūros centrų darbuotojų suvienijo sprendimas nebesitaikstyti su esamais atlyginimais ir reikalauti pokyčių.

Lietuvos kultūros darbuotojų trišalės tarybos komiteto pirmininko Petro Zurlio teigimu, būtini Vyriausybės sprendimai nuolat atidedami, o pažadai nevykdomi.

"Norime priminti Vyriausybei, kad buvo pažadėta, jog nuo kitų metų bus peržiūrėti bibliotekininkų ir kultūros darbuotojų atlyginimai. Po Konstitucinio Teismo sprendimo tuos pažadus atidėjo į šalį, tad mes dabar norime, kad jie būtų iš stalčiaus ištraukti ir kad būtų daromi kažkokie judesiai", - sakė jis.

Į sostinę susirinkę piketuotojai savo pozicijas išreiškė transparantais su užrašais "Mes - už žmogaus orumą nežeminančią algą", "Be kultūringų algų - kultūringa emigracija" bei "Elgetos žino, kad jie elgetos, bet mes kodėl?". Gaunami atlyginimai buvo prilyginti pašalpoms, taip pat siūloma susikeisti uždarbiais su seimo nariais. Tačiau suburti nepritekliaus piketuotojai nestokojo ir geros nuotaikos, dainavo liaudies dainas apie grybus, sukosi polkos sūkuryje.

Žurnalistų kalbinta tauragiškė bibliotekininkė Meilė Parnarauskienė teigė, jog šiandieninis streikas, į kurį susirinko kultūros centrų atstovai iš visų Lietuvos regionų, rodo ne tik apgailėtiną padėtį, bet ir perpildytą kantrybės taurę.

"Atlyginimai yra maži, neatitinka nei mūsų darbo krūvių, nei turimos kvalifikacijos. Kylame į kovą, nes norime tiesiog atgauti tai, ko esame verti. Vidutinis atlyginimas siekia apie 1000 litų, tai yra prilyginama paprastam, nekvalifikuotam darbui, o mes visi su aukštaisiais išsilavinimais. Per daugiau nei dvi dešimtis metų darbo stažo negaliu prisiminti, kada man buvo normaliai keltas atlyginimas".

Pasiteiravus, ar neketina streikuoti, pašnekovė kalbėjo atsargiai, tačiau neatmetė ir tokios galimybės.

"Mes, kultūros žmonės, tų labai drastiškų priemonių imtis nenorėtume. Bibliotekos, kultūros centrai yra tokios vietos, kur žmonėms reikia lankytis. Jei pradėtume gąsdinti, kad uždarysime bibliotekas, pavyzdžiui, per sesijas, tai nuskriaustume savo lankytojus. Mums gaila žmonių, bet gali būti ir taip, kad kitas mūsų žingsnis bus drastiškesnis, kad bus kažkoks streikas".

Proteste pasirodė ir kultūros ministras Šarūnas Birutis. Jis priminė XVI-osios Vyriausybės programos nuostatas remti kultūros sektorių bei  padidinti jo darbuotojų atlyginimus. Ministras išreiškė viltį, kad šiuo metu apie 1200 litų "į rankas" siekiantys bibliotekininkų, muziejininkų ir kultūros centrų darbuotojų atlyginimai galėtų išaugti nuo kitų metų, tačiau jų kilimą, Š. Biručio teigimu, užtikrintų ne Vyriausybės nutarimas, o atitinkama suma kitų metų biudžete.

Susirinkusių palaikyti atvyko Tauragės meras, taip pat Seimo narys, muzikas Vytautas Juozapaitis. Paklaustas, ar įmanoma šiais laikais pragyventi iš kultūros darbuotojo atlyginimo, muzikas neslėpė, kad ne visi šioje srityje besidarbuojantys gauna vienodai mažas pajamas.

"Kultūros darbuotojas kultūros darbuotojui nelygu. Aišku, kad nacionalinėse institucijose besidarbuojantys žmonės turi visai kitas sąlygas, bet jų ir poreikiai yra visai kiti".

Apibendrindamas situaciją dabartinis seimo narys negailėjo kritikos strėlių.

"Be jokios abejonės, žmonės, kurie čia šiandien suvažiavo iš bibliotekų, kultūros centrų yra verti pačios didžiausios pagarbos ir tai, kad jie dirba už tuos varganus pašalpos lygio atlyginimus yra nesuvokiama ir turėtų būti gėda kiekvienam žmogui, susijusiam kažkaip su valdžia, nuo kurios kažkokiu kampu priklauso tų žmonių likimas".

Priminus V. Juozapaičiui, kad atlyginimai kultūros darbuotojams nebuvo keliami net kelių Vyriausybių darbo laikotarpiu, pašnekovas išreiškė viltį, kad situacija pagaliau pasikeis.

"Be abejonės, kaltės šešėlis krenta ant visų buvusių Vyriausybių ir ministerijų. Kiekvienais metais visi aiškindavo, kad valstybei yra svarbesnių dalykų, bet šiandieną atėjo ta diena, kai turime pasakyti, kad svarbiausi dalykai yra švietimas ir kultūra".

Premjero Algirdo Butkevičiaus sudaryta darbo grupė, vadovaujama kultūros ministro Šarūno Biručio, buvo parengusi kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčio didinimo 2014-2016 metais programą, kuria siekiama didinti kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokestį. Per trejus metus pagal ją tikimasi pasiekti, kad mažiausiai uždirbančių kultūros ir meno darbuotojų mėnesio darbo užmokestis būtų ne mažesnis kaip 1732 litai, o kitų darbuotojų darbo užmokestis padidėtų vidutiniškai 45 procentais.

To siūloma pasiekti 2014 -2016 metais kasmet didinant finansavimą darbo užmokesčiui dviem bazinės mėnesinės algos dydžiais kiekvienam kultūros ir meno darbuotojui (bazinė mėnesinė alga šiuo metu yra 122 litai). Skaičiuojama, kad tai kasmet papildomai iš valstybės biudžeto pareikalautų po 49 mln. litų.

Vyriausybė, liepos pabaigoje svarsčiusi darbo grupės išvadas dėl kultūrininkų algų kėlimo, sprendimus atidėjo rudeniui. Pinigų kultūrininkų algoms didinti nuspręsta ieškoti svarstant kitų metų biudžetą, kartu sprendžiant, kaip įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimą dėl valstybės tarnautojų ir teisėjų algų.

Prieš sudarydamas darbo grupę gegužę A.Butkevičius žadėjo iki 2016 metų pakelti kultūrininkų atlyginimus iki pedagogų algų dydžio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų