Penktadienį į Vilnių atvykstančius Europos Komisijos narius ir kitus svečius Vilniaus oro uosto prieigose pasitiko statutinių pareigūnų piketas.
Keturiolika uniformuotų pareigūnų rankose laikė lietuvių ir anglų kalbomis parašytus plakatus „Ar “kiauros„ sienos ir kontrabanda gerai?!“, „Ar “basi„ pareigūnai gerai?!“, „Mes - už ES vertybes ir europinį teisingumą!“, „Tarp funkcijų ir finansavimo - tiesioginis ryšys“.
Svečių kortežams važiuojant pro šalį pareigūnai skandavo „Skurdui - ne!“.
Pagal Susirinkimų įstatymą, be leidimo mitinguoti gali ne daugiau kaip 15 žmonių.
Tokiu būdu statutiniai pareigūnai - policininkai, ugniagesiai, pasieniečiai, pataisos namų prižiūrėtojai - siekia paveikti vietos valdžią, kad ji didintų finansavimą teisėsaugai, užtikrintų pareigūnų socialines garantijas, pradėtų teisėsaugos sistemos reformą.
„Situacija pareigūnus priverčia eiti į gatves, nes mes viską iki šiol išnaudojome: kalbėjomės kabinetuose, Seime, Vyriausybėje, ministerijose. Girdime tuos pačius pažadus, o realybė vis nesikeičia“, – BNS sakė Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vladimiras Banel.
Jo teigimu, Lietuvos statutiniai pareigūnai yra puikiai pasirengę vykdyti visas jiems paskirtas užduotis, tačiau dėl beveik 25 proc. sumažinto biudžeto nespėja visko atlikti.
„Esame tiek išsunkti, kad geriausi žmonės palieka tarnybą. Per visą šį laikotarpį (nuo 2008 metų - BNS) iš darbo išėjo apie 3500 tarnautojų“, - tvirtino profsąjungų atstovas.
Pasak Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko Vytauto Lamanausko, 2008 metais gerokai sumažintas biudžetas, darbuotojų trūkumas, darbo krūvio didėjimas ir slogi vidinė atmosfera pareigūnų bendruomenėse yra pagrindinės problemos, dėl kurių bandoma kovoti protesto akcijomis.
„Valdžios vyrai atimdami finansavimą dar sugebėjo pridėti papildomų darbo funkcijų be papildomo finansavimo“, - teigė jis.
V.Lamanausko teigimu, šios problemos yra tiesiogiai susijusios su visuomenės gerove ir saugumu, kuris mažėja, nes pareigūnai negali suspėti visur, kai jiems nėra tinkamai atlyginta.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės nuomone, pareigūnų reikalavimai yra teisėti.
„Vertinu kiekvieno piliečio teisę turėti nuomonę, turėti tam tikrus reikalavimus. (...) Krizės metu atlyginimai buvo sumažinti visiems, tarp jų - ir prezidentei, ir man iki šiol tas atlyginimas neatkurtas, jis iki šiol yra sumažintas. Visi sumažinimai ir deficito instrumentai buvo ir leidžiami tiek teismų, ir Konstitucinio Teismo krizės laikotarpiu, o dabar, atsigaunant ekonomikai, be jokios abejonės, Vyriausybė turės palaipsniui atkurti tai, kas buvo sumažinta krizės metu. Taigi aš manau, kad visi šie reikalavimai yra tiesiog teisėti. Tai patvirtina ir Konstitucinis Teismas, ir Vyriausybė yra paskelbusi, kad palaipsniui nuo kitų metų atlyginimus atkuria“, - penktadienį žurnalistams sakė prezidentė.
Kitą savaitę, liepos 9 dieną, pasieniečiai planuoja pradėti vadinamąją itališką protesto akciją, kai visi sieną kertantys asmenys ir transporto priemonės tikrinami ilgai ir itin kruopščiai.
Liepos 19 dieną pareigūnų profsąjungos akciją planuoja prie Valdovų rūmų Vilniuje. Šiuo metu pareigūnai repetuoja ir tuomet planuoja atlikti vergų choro ariją iš Giuseppe Verdžio (Džiuzepės Verdžio) operos „Nabucco“. Be to, ketinama dalyti lankstinukus apie statutinių pareigūnų padėtį Lietuvoje.
Naujausi komentarai