Siūloma konkrečiau apibrėžti smurto prieš vaikus sąvoką Pereiti į pagrindinį turinį

Siūloma konkrečiau apibrėžti smurto prieš vaikus sąvoką

2013-06-19 18:57
Siūloma konkrečiau apibrėžti smurto prieš vaikus sąvoką
Siūloma konkrečiau apibrėžti smurto prieš vaikus sąvoką / BFL nuotr.

Aptariant projektą dėl fizinių bausmių vaikams uždraudimo tiek institucijų, tiek nevyriausybinių organizacijų atstovai pasisakė už siauresnę smurto apibrėžimo sąvoką, suderintą su tarptautinėmis konvencijomis, kitais teisės aktais.

„Tvarkietės“ Onos Valiukevičiūtės pateiktame projekte numatoma, kad smurtas prieš vaiką – visos seksualinės, fizinės, psichologinės ir emocinės prievartos, vaiko žeminimo ir išnaudojimo, vaiko priežiūros stokos arba aplaidumo formos, sukeliančios pavojų gyvybei, faktinę ar potencialią žalą vaiko sveikatai, išlikimui, vystymuisi ar orumui, taip pat fizinės bausmės.

Liberalų sąjūdžio atstovai Remigijus Šimašius ir Dalia Kuodytė pasiūlė kitą formuluotę, kad smurtas prieš vaiką - veikimu ar neveikimu vaikui daromas tyčinis fizinis, seksualinis, psichologinis, emocinis poveikis, dėl kurio kyla pavojus vaiko gyvybei ar sveikatai arba vaikas patiria fizinę, seksualinę, psichologinę ar emocinę žalą, taip pat fizinės bausmės.

Už pastarąją formuluotę buvo trečiadienį projekto klausymuose dalyvavę Nacionalinės tėvų ir šeimų asociacijos, kitų organizacijų atstovai. Siauresnę smurto apibrėžimo sąvoką remia ir Socialinių reikalų ir darbo ministerija, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas trečiadienį surengė klausymus dėl projektų, kuriais siūloma uždrausti vaikams taikyti fizines bausmes, reglamentuoti vaikų iš šeimos paėmimą.

Uždrausti vaikams taikyti bet kokias fizines bausmes siūlo „tvarkietė“ Ona Valiukevičiūtė. Pagal jos projektą, bet koks smurtas prieš vaiką būtų draudžiamas, o vaiką, vengiantį atlikti savo pareigas, už drausmės pažeidimus tėvai galėtų drausminti savo nuožiūra, išskyrus fizines bausmes ir bet kokį kitą smurtą prieš vaiką. Taip pat parlamentarė pasiūlė keisti smurto apibrėžimą.

Taip pat klausymuose trečiadienį aptartos socialdemokratės Rimantės Šalaševičiūtės pataisos, kuriomis būtų apibrėžiama vaiko paėmimo iš šeimos esant tam tikroms aplinkybėms tvarka.

Šiuo metu įstatymas numato, kad tuo atveju, kai tėvas ar motina smurtaudamas arba kitaip sukeldamas pavojų vaikui piktnaudžiauja tėvų valdžia ir dėl to kyla reali grėsmė vaiko sveikatai ar gyvybei, valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija nedelsdama paima vaiką iš tėvų arba kitų teisėtų vaiko atstovų ir perduoda jį globoti ar rūpintis Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

Socialdemokratės siūlomomis pataisomis numatyta leisti vaikus paimti vien policijai, nedalyvaujant vaiko teisių apsaugos specialistams, taip pat plačiau nusakomos sąlygos, kurioms esant vaikai gali būti paimami.

Pagal pataisą, valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija arba policija, gavusi pranešimą apie būtinumą užtikrinti ir ginti vaiko teises ir interesus - kai tėvai vengia atlikti savo pareigas auklėti vaiką, piktnaudžiauja tėvų valdžia, žiauriai elgiasi su vaiku, daro žalingą įtaką vaikui savo amoraliu elgesiu arba nesirūpina vaiku - nedelsiant vyksta į vaiko gyvenamąją ar kitą jo buvimo vietą, ir, nustačiusi piktnaudžiavimo tėvų valdžia, nesirūpinimo vaiku, žiauraus elgesio ar kt. faktą, priima sprendimą dėl vaiko paėmimo iš tėvų ar kitų teisėtų vaiko atstovų.

Minėtos pataisos susilaikė kai kurių visuomeninių organizacijų, grupių, parlamentarų pasipriešinimo - argumentuojama, jog išplėtus smurto prieš vaikus sąvoką, pakeitus vaiko paėmimo iš šeimos tvarką gali susidaryti situacijos, kai vaikai nuo tėvų bus atskirti be pagrindo.

Tuo tarpu klausymuose dalyvavusi Policijos departamento atstovė tvirtino, jog pareigūnai vaikus iš šeimos paima tik kraštutiniais atvejais, pavyzdžiui, kai namuose sumušta mama išvežama į ligoninę, smurtavęs tėvas - į areštinę, tad mažamečio vaiko negalima palikti namie vieno, ir ši praktika nesikeis.

Pateiktais duomenimis, pernai policijos pareigūnai iš šeimos buvo paėmę 195 vaikus, tais atvejais, kada vaikui reikėjo suteikti pagalbą dėl jo bejėgiškos būklės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų