Vyriausybė neįvykdė savo įsipareigojimo dar šių metų pirmą pusmetį apsispręsti dėl Lietuvai strategiškai svarbios požeminės dujų saugyklos statybos vietos ir projekto.
Įsipareigojo ir pamiršo
Vasarį patvirtintame Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane įrašytas ir toks punktas: "Dujų tiekimo patikimumui padidinti paspartinsime labai suvėlintus požeminės dujų saugyklos Sidariuose tyrimus ir, jeigu tyrimų išvados bus palankios, pradėsime įgyvendinti saugyklos projektą."
Šio punkto įgyvendinimo data buvo nurodyta 2009 m. antras ketvirtis.
Kaip pateikiama plane, per šį laiką Vyriausybės Strateginio planavimo komitetui turėjo būti pateikti pasiūlymai dėl požeminės dujų saugyklos projekto įgyvendinimo. "Jeigu tyrimų išvados dėl saugyklos Sidariuose nebus palankios – parinkti kitą saugyklai tinkamą vietą, pradėti tyrimus ir, jeigu tyrimų išvados bus palankios, įgyvendinti saugyklos projektą", – rašoma oficialiai patvirtintuose Vyriausybės planuose.
Antras šių metų ketvirtis jau prieš mėnesį baigėsi, tačiau nebuvo jokių naujienų, ar atsiras Lietuvai strategiškai svarbi požeminė dujų saugykla.
"Lemputė neužsidegė"
Paaiškėjo, kad planas įrengti požeminę saugyklą, kuri padėtų Lietuvai apsisaugoti nuo galimų gamtinių dujų tiekimo sutrikimų, gerokai stringa.
Beje, Vyriausybės plane klaidingai įrašytas tokios saugyklos galimos statybos vietovės pavadinimas. Iš plano lyg ir būtų aišku, kad saugykla turėtų atsirasti Sidariuose. Tokia gyvenvietė yra Radviliškio rajone. Tačiau iš tikrųjų šis objektas turėtų būti pastatytas šalia Syderių – mažučio kaimelio Telšių rajone, Viešvėnų seniūnijoje, maždaug už 10–12 km nuo Telšių.
Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis nustebo sužinojęs, kad iš mirties taško nepajudėjęs požeminės dujų saugyklos Syderiuose projektas. "Šiaip mes turime gana stiprią kontrolės sistemą, kaip vykdomas Vyriausybės programos įgyvendinimo planas. Vaizdžiai tariant, užsidega raudona lemputė, kai artėja tam tikrų punktų įgyvendinimas", – pasakojo jis.
Tačiau kancleris pripažino, kad punkto dėl dujų saugyklos atveju "kontrolės sistema, matyt, deramai nesuveikė". D.Matulionis išvis nustebo, kad šią priemonę įgyvendinti buvo numatyta 2009-ųjų antrą ketvirtį.
"Turbūt dėl ekonominio sunkmečio ir finansinių nepriteklių šį projektą tenka kiek atidėti", – sakė dabar atostogaujantis Vyriausybės kancleris. Pasak jo, pasitaiko atvejų, kai Vyriausybės programos įgyvendinimo planus dėl įvairių priežasčių tenka kuriam laikui atidėti.
Neskyrė pakankamai pinigų
Syderių apylinkėms iki galo ištirti išties galėjo pritrūkti lėšų. Preliminariai skaičiuota, kad šis tyrimas turėtų kainuoti apie 12 mln. litų. Vyriausybė prieš kurį laiką buvo skyrusi lygiai pusę šios sumos – 6 mln. litų. Dėl to, kad neskirti likę būtini pinigai, tyrimai nebuvo atlikti.
Energetikos ministerijos Strateginių projektų skyriaus vedėjas Arvydas Darulis informavo, kad šiuo metu rengiama techninė užduotis ir dokumentai atviram konkursui atlikti geologinius geofizinius tyrimus. Tokį konkursą planuojama surengti 2009 m. trečią ketvirtį.
"Atlikti geologiniai geofiziniai tyrimai duotų tikslias išvadas dėl gamtinių dujų požeminės saugyklos įrengimo galimybių, atsakytų, ar Syderių vietovė Telšių rajone yra sandari, ar joje būtų galima įrengti požeminę dujų saugyklą. Taip pat būtų atsakyta, koks būtų saugyklos plotas, kiek kainuotų ją įrengti, – tvirtino A.Darulis.
Pasak jo, numatoma tyrimų pabaiga – 2010 m. antras ketvirtis, jeigu viskas bus gerai organizuojant konkursą, rengiant jo rezultatus ir finansuojant tyrimus.
Ši data yra visais metais vėliau, nei buvo numačiusi Vyriausybė. Vadinasi, ir paties projekto įgyvendinimas nusikeltų dar vėlesniam laikui.
Vaškų projektas atmestas
Syderių požeminėje dujų saugykloje, preliminariais galimybių studijos skaičiavimais, tilptų 500 mln. kub. m gamtinių dujų. Šių atsargų turėtų užtekti maždaug dviem mėnesiams.
Bendrovė "Lietuvos dujos" taip pat turėjo planų pasistatyti požeminę dujų saugyklą. Ji tyrė Pasvalio rajone esančią Vaškų vietovę, esančią netoli kelio Pasvalys–Joniškis.
"Atlikus preliminarius geodezinius tos vietovės tyrimus paaiškėjo, kad galimybė ten pastatyti saugyklą yra maždaug 50 ir 50. Vėliau patikslinus, atlikus kiek detalesnius tyrimus, galimybė Vaškuose pastatyti saugyklą dar sumažėjo. Todėl nustatyta, kad ten projektuoti ir statyti dujų saugyklą yra neperspektyvu", – taip "Lietuvos dujų" Strateginio vystymo skyriaus viršininkas Saulius Bilys aiškino, kodėl atsisakyta Vaškų projekto.
Turi atsargų Latvijoje
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas požeminės dujų saugyklos statybą Lietuvoje vadina vienu iš prioritetinių strateginių projektų, kuris padės šaliai užsitikrinti energetinį saugumą. Šis projektas paprastai minimas su kitais svarbiais planais: elektros jungtimis su Vakarais, nauja atomine elektrine, suskystintų dujų terminalu.
Dėl pastarojo yra tam tikrų bėdų. Šiuo projektu susidomėjo prokurorai, jie terminalo statyboje įžvelgia viešojo intereso gynimo stoką ir projekto teisėtumo problemų.
Latvija jau daugelį metų turi požeminę dujų saugyklą Inčiukalnio vietovėje. Šioje saugykloje dalis dujų priklauso Lietuvai, kuri gali pasinaudoti atsargomis, jeigu sutriktų dujų tiekimas. "Lietuvos dujos" yra įsipareigojusios turėti dujų atsargų bent dvidešimčiai dienų.
Dar kokiai savaitei pakaktų dujų, likusių vamzdžiuose. Be to, didžiosios energetikos įmonės taip pat privalo turėti rezervinio kuro atsargų bent mėnesiui.
Šioks toks apsidraudimas
Nuo kitų metų pradžios, kai bus uždaryta Ignalinos atominė elektrinė, Lietuvai gali prireikti beveik dvigubai daugiau gamtinių dujų, nei panaudojama dabar.
"Lietuvos dujų" atstovas S.Bilys tvirtino, kad dėl papildomo kiekio žaliavos tiekimo jau susitarta su Rusijos dujų koncernu "Gazprom". Sutartis su juo pasirašyta iki 2015 m. "Todėl dujų neturėtume pristigti", – įsitikinęs S.Bilys.
Vis dėlto baiminamasi, kad Rusija gali ne tik dėl ekonominių, bet ir dėl politinių priežasčių sumažinti ar net visai nutraukti gamtinių dujų tiekimą Baltijos šalims. Rusai neretai atjungia dujas savo kaimynams – Ukrainai, Baltarusijai.
Tiesa, ministras A.Sekmokas ir energetikos specialistai pastebi, kad rusai vargu ar imtųsi politinių sankcijų prieš Lietuvą. Mat per Lietuvą eina vienintelis dujų vamzdis į Rusijai priklausančią Kaliningrado sritį. Todėl dujų atjungimas Lietuvai reikštų tas pačias sankcijas Kaliningradui, kuris neturi alternatyvių būdų pasipildyti dujų atsargas. "Tai šioks toks apsidraudimas", – pabrėžė energetikos ministras.
Naujausi komentarai