Vieniši filosofo L. Donskio prisilietimai

"Branginkime vienišo mąstytojo humanisto palikimą", – pratarė Vytautas Landsbergis, pasklidus žiniai apie staiga užgesusį eruditą, filosofą, intelektualą ir pasaulio pilietį Leonidą Donskį. Jį su gimtąja Klaipėda siejo ne tik vaikystės ir ankstyvosios jaunystės sentimentai. Čia liko ir jį mena bičiuliai, buvę studentai bei artimos sielos žmonės, kuriems L.Donskio netikėta mirtis buvo tarsi perkūnas iš giedros žydrynės.

Apie mirtį – orų komentaruose

"Mirė Donskis. Donskis mirė oro uoste ką tik!" – interneto eterį vakar rytą be trijų minučių šeštą valandą išsprogdino liudininko šauksmas delfi.lt orų komentaruose.

Čia pat po keliolikos minučių atsirado dar vienas patvirtinimas: "Faktas tikras – Donskis mirė. Infarktas oro uoste, turėjo skristi per Rygą į Maskvą! Nepavyko atgaivinti."

Taip Lietuva išgirdo sunkiai įtikimą žinią – užgeso šviesulys, kurį galbūt ne visi suprato, tačiau jo unikalia atmintimi, stulbinama iškalba, išmintimi ir išskirtiniu aristokratiškumu nesižavėti buvo neįmanoma.

"Santykis buvo su juo labai šiltas ir be galo skaudu, kad nebėra L.Donskio. Itin skaudu jo artimiesiems, jo studentams, kuriuos jis mylėjo ir tikėjo, skaudu ir platesniam ratui žmonių, su kuriais vienaip ar kitaip jis bendravo. Kartu su L.Donskiu dirbome Europos Parlamente. Deja, ir aš pats nebeturėsiu išmintingo, labai išsilavinusio ir geranoriško, palankios sielos pokalbininko, bet mes visi jo neturėsime. Susimąstykime, ką turėjome, ir branginkime vienišo mąstytojo humanisto palikimą", – ragino profesorius V.Landsbergis.

Per Klaipėdą veriasi pasaulis

"Per Klaipėdą veriasi pasaulis. Per Klaipėdą jis atrandamas", – taip viename savo straipsnių apie iškiliausius klaipėdiečius dar 2012-aisiais rašė L.Donskis.

Bet ir jis pats seniai buvo tarp jų. Nors tai išgirdęs turbūt būtų nustebęs. Ir nenuostabu, nes kuklumas šiam korektiškam žmogui buvo įgimtas.

"Širdimi dar nesuvokiu, kad Leonido nebėra. Žinia apie jo mirtį buvo sukrečianti. Šio žmogaus netektį ne tik Lietuva, bet ir Europa veikiausiai įvertins tik po kurio laiko. Netekome ne tik filosofo humanisto, bet labai šviesaus žmogaus, turėjusio savo poziciją ir visada nuosekliai jos besilaikiusio. Jis buvo pavyzdys, kaip reikia išlikti pilietiškam ir būti piliečiu bei neatsitraukti nuo vertybių net ir sudėtingose situacijose", – dėstė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Uostamiesčio vadovas tikino, jog L.Donskio mirtis klaipėdiečius palietė itin skaudžiai, nes jis – Klaipėdos krašto sūnus, ir prasitarė, kad reikėtų pagalvoti apie Leonido atminimo įprasminimą.

"Išėjo žmogus iš didžiosios raidės, išėjo asmenybė, kuria tikėjo ir niekada nenusivylė labai daug žmonių. Ir tai didelis dalykas", – teigė V.Grubliauskas.

Išpranašavo didžią ateitį

Tai, kad L.Donskis nepaprastas vaikas, dar labai ankstyvose klasėse pastebėjo jo mokytojai. Leonidas mokėsi Klaipėdos 19-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar M.Mažvydo progimnazija).

Muzikos mokytoja Vilmanta Gailiūnaitė pamena, kad su L.Donskiu susidūrė pačiais pirmais metais tik atėjusi dirbti į vidurinę. Jis esą labai išsiskyrė ne tik intelektu, bet ir pagarba mokytojams.

Anot pedagogės, jis ją vis paguosdavęs, kai mokiniai neklausydavo muzikos, nes "jie prie to nepriaugę".

Leonidas dar mokykloje domėjosi klasikine muzika, mokytoja pamena, kad su juo buvo labai įdomu diskutuoti apie muzikos istoriją.

Kita M.Mažvydo mokyklos pedagogė Danutė Kiškionienė asmeniškai pažinojo Leonidą ir jo šeimą, nes gyveno kaimynystėje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gedim

Gedim portretas
Gedim iškilios asmenybės.

apgailėtinai gėdinčiam

apgailėtinai gėdinčiam portretas
Įmynė,įmynė Lionė.Visi tą matėm. :)

apgailėtina

apgailėtina portretas
Skaitau komentarus ir šlykščiuosi, dažniausiai tokius rašo nieko šalies labui nenuveikę žmonės...Menkystos, įsivaizduojantys save patriotais, nors negali išvardinti nei vieno prasmingo darbo. Nustokit dergtis, verčiau pagalvokite, ką patys gero galite nuveikti šiame gyvenime, apart pavydėję kitiems net po jų mirties. Donskis įmynė gilų pėdsaką, o jūs su savo purvais niekam neįdomūs.
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių