„Viena Lietuva“ ruošiasi į opoziciją? Pereiti į pagrindinį turinį

„Viena Lietuva“ ruošiasi į opoziciją?

2009-09-22 18:21
„Viena Lietuva“ ruošiasi į opoziciją?
„Viena Lietuva“ ruošiasi į opoziciją? / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Laimonto Diniaus vadovaujama Seimo frakcija „Viena Lietuva“ nebelaiko savęs valdančiosios koalicijos nare, atmetė anksčiau pateiktą pasiūlymą likti joje negavus jokio posto Vyriausybėje, bet delegavus Seimo vicepirmininką, tvirtina, kad nėra kviečiama derybų dėl tolimesnio dalyvavimo valdžioje, ir svarsto, ar artimiausiu metu pasiskelbti opozicijos dalimi.

Gali apsispręsti ketvirtadienį

„Mūsų frakcija nėra koalicijos narė“, - antradienį portalui sakė L.Dinius. „Tačiau, kol pagal Seimo Statutą nesame pasiskelbę opozicija, nesame ir jos narė“, - čia pat pridūrė jis.

Kadaise vieningai Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijai priklausiusi „Viena Lietuva“ dabar vienija 13 Seimo narių. Jai paskelbus, kad nebepriklauso valdančiajai koalicijai, pastarojoje liko Tėvynės sąjunga, Liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga bei TPP lyderio Arūno Valinsko šalininkų frakcija, kuri kelis mėnesius vadinosi „Ąžuolo“ vardu, bet dabar susigrąžino TPP frakcijos pavadinimą.

Valdančiojoje daugumoje dabar formaliai yra 71 narys, tai yra vos vienu daugiau, nei pusė visų parlamentarų.

„Viena Lietuva“ kol kas neapsisprendė, kokiam sparnui priklausyti – valdančiajai koalicijai ar opozicijai. „Yra akivaizdus spaudimas iš abiejų pusių priimti kokį nors radikalų sprendimą. Bet kol kas nesame jo priėmę“, - sakė L.Dinius.

Paklaustas, kada frakcija galėtų apsispręsti, seniūnas paminėjo šios savaitės antrąją pusę. „Ketvirtadienį bus eilinis frakcijos posėdis, kuriame bus kalbama šiais klausimais“, - teigė jis.

Į pusryčius neitų

Praėjusią savaitę valdančiosios koalicijos atstovai pasiūlė „Vienai Lietuvai“ derėtis dėl dalyvavimo valdžioje. Tačiau koalicijos partneriai nepateikė „vienalietuviams“ pasiūlymų dėl galimybės šiai frakcijai deleguoti savo ministrus į Vyriausybę. Premjeras Andrius Kubilius pasisakė griežtai prieš bet kokius pakeitimus dirbančioje Vyriausybėje, kurioje „Viena Lietuva“ formaliai neturi nei vieno savo atstovo.

Vietoje to L.Diniui pasiūlyta užimti vieną iš naująja Seimo pirmininke išrinktos Irenos Degutienės pavaduotojų postų. Koalicijos partneriai leido suprasti „Vienai Lietuvai“, kad ši kol kas turėtų apsiriboti šia pareigybe ir turimais vieno Seimo komiteto bei dviejų komisijų pirmininkų postais.

Tačiau „Viena Lietuva“ atmetė tokį siūlymą. „Pirmiausia, buvo tik neformalus pasiūlymas dėl Seimo pirmininko pavaduotojo. Oficialaus niekada ir nebuvo. Be to, mes nusprendėme, kad mums pirmiausia turi rūpėti ne postai, o programiniai dalykai. Tikrai vargu ar verta eiti į koaliciją, jeigu jos veiklos programoje ir toliau išliks tos pačios biudžetų mažinimo ir mokesčių didinimo priemonės, kurios buvo taikytos iki šiol“, - samprotavo L.Dinius.

Jis pastebėjo, kad nuo praėjusios savaitės valdančioji koalicijos nebekviečia „Vieną Lietuvą“ tolimesnėms deryboms dėl galimybės šiai frakcijai išlikti valdžioje. „Formalios derybos nevyksta, nesame į jas pakviesti, nors neformalūs pokalbiai tarp visų frakcijų vyksta nuolat“, - tvirtino politikas.

L.Dinius atsakė neigiamai į klausimą, ar jis dalyvautų premjero trečiadieniais rengiamuose koalicijos atstovų pusryčiuose, jeigu tokia tradicija būtų artimiausiu metu atnaujinta.

Palauks apsisprendimo

L.Dinius neatmetė, kad jau šį ketvirtadienį arba kitą savaitę „Viena Lietuva“ gali apsispręsti dėl pasitraukimo į opoziciją. Jeigu toks sprendimas būtų priimtas, apie jį būtų pranešta artimiausiame Seimo plenariniame posėdyje.

„Bet kol kas jokio apibendrinančio sprendimo tikrai nesame priėmę“, - pabrėžė politikas.

„Vienalietuvininkų“ vadovas pripažino, kad ne visi frakcijos nariai pasisako už traukimąsi į opoziciją, tačiau atsisakė spėlioti, kiek yra norinčiųjų „bet kokiomis sąlygomis“ likti valdžioje.

Vienas toks frakcijos narys yra žinomas. Tai Saulius Stoma. Jis antradienį „Vienos Lietuvos“ posėdyje pateikė ultimatumą – arba frakcija „nustoja maivytis“ ir apsisprendžia, kurioje politinių barikadų pusėje ji dirbs, arba jis palieka frakcijos gretas ir išeina į Tėvynės sąjungos frakciją.

Anot S.Stomos, „Vienos Lietuvos“ frakcija ultimatumą nulydėjo „karštų emocijų pliūpsniais“, tačiau kol kas jokių sprendimų nepriėmė. Jis pats taip pat buvo įtikintas palaukti iki ketvirtadienio, nes esą „atsirado racionalaus mąstymo, kad nebereikia blaškytis ir reikalauti postų, kurių mes nesame verti“.

S.Stoma tikino, kad kartu su juo frakciją paliktų dar 3–5 asmenys, tačiau jų neįvardija. Be to, jis pripažino, kad frakcijos posėdyje neatsirado nei vieno „vienalietuvio“, kuris atvirai paremtų S.Stomos poziciją. „Mėgstu gerą kompaniją, bet nesu iš tų žmonių, kurie dėl kompanijos gali pasikarti“, - sakė politikas.

Tikisi „racionalaus mąstymo“

Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Jurgis Razma pareiškė tikįs, kad „racionalus mąstymas nugalės“ ir „Viena Lietuva“ nesitrauks į opoziciją.

J.Razma irgi nebelaiko „vienalietuvių“ formaliais valdančiosios koalicijos dalimi, tačiau pareiškė tikįs, kad jie netaps opozicija ir prisijungs prie valdžios. „Jie dabar tokiame neutraliame būvyje. Nors formalios derybos dėl jų tolimesnio dalyvavimo koalicijoje nevyksta, nuolat įvairiais formatais kalbamasi su „Vienos Lietuvos“ atstovais dėl jų tolimesnio darbo koalicijoje. Kol kas galiu geranoriškai padėkoti tai frakcijai, kad ji bent jau nebalsuoja prieš koalicinės Vyriausybės pasiūlymus“, - kalbėjo didžiausios valdančiosios frakcijos vadovas.

J.Razma tvirtino neturįs patikimų žinių, ar „Viena Lietuva“ ruošiasi pasiskelbti opozicine frakcija. Jis taip pat teigė, kad ši frakcija neatmetė siūlymo užimti laisvą Seimo vicepirmininko poziciją, nors ir leido suprati, jog reikalauja daugiau postų, pirmiausia Vyriausybėje.

„Kaip subjektas, ši frakcija yra tokiame neaiškiame teisiniame santykyje su koalicija. Bet pokalbiai, konsultacijos su jais tęsiami, todėl tikėtina, jog ši problema bus artimiausiu metu išspręsta“, - optimistiškai kalbėjo J.Razma.

Naujoji Seimo pirmininkė I.Degutienė praėjusią savaitę pareiškė, kad „Vienai Lietuvai“ atsisakius dalyvauti koalicijos darbe ją galėtų pakeisti 10 narių turinti opozicinė Darbo partijos frakcija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų