Užsienio investicijos Lietuvoje - tik burbulas?

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius Europoje pradeda garsėti kaip investicijų medžiotojas. Bepigu jam medžioti, jei užsienio investuotojai Lietuvoje investicijomis gali vadinti ir tai, kas kitiems tėra verslo sąnaudos.

Investuoja į nuomą

Dienraščio žiniomis, už devynių užraktų slepiamoje "Barclays" banko investicijų sutartyje numatyta, kad dešimtis milijonų mūsų šalyje investuoti įsipareigojęs bankas terminą "investicijos" gali interpretuoti labai plačiai. Anot neoficialių šaltinių, netgi pinigai, kuriuos "Barclays" sumoka už patalpų Vilniaus centre, dangoraižyje "Green Hall", nuomą, yra traktuojami kaip investicija. To neneigia ir Ūkio ministerija.

"Pagal bendruosius įmonių valdymo principus besisteigianti įmonė gali kapitalizuoti įvairaus tipo išlaidas ir vertinti jas kaip investicijas. Pagal Investicijų įstatymą investicijomis gali būti traktuojamos išlaidos į materialų ir nematerialų ilgalaikį turtą", – dienraščiui teigė ministerijos Viešųjų ryšių ir protokolo skyriaus vedėja Laura Šebekienė.

Ji teigė negalinti atskleisti, kokios dar "Barclays" išlaidos traktuojamos kaip investicijos. Esą tai padaryti draudžia sutarties konfidencialumas.

Skaičių neatskleidžia

Ministerija atsisako atskleisti, kiek "Barclays" nuomos ar kitokiu pavidalu jau investavo Lietuvoje. Taip pat slepiama, kokias dar išlaidas bankininkai gali vadinti investicijomis – esą tokių faktų atskleidimas gali pakenkti valstybės interesams.

"Vyriausybės ir "Barclays" investicijų sutartyje numatyta konfidencialumo sąlyga neleidžia nė vienai šaliai komentuoti viešoje erdvėje minėtų įvairių skaičių, išskyrus tuos, kurie buvo paskelbti oficialiai. Vis dėlto, atsižvelgdamos į visuomenės teisę gauti išsamią informaciją, tiek Ūkio ministerija, tiek "Investuok Lietuvoje" apie investicinius susitarimus siekia pateikti kiek įmanoma daugiau informacijos. Tačiau bet kuri sutartis dėl investicijų yra derybų rezultatas, ir detalus sutarčių viešinimas silpnina Lietuvos pozicijas kitose derybose", – aiškino L.Šebekienė.

Tokiais pat motyvais ministerija aiškina ir atsisakymą nurodyti, kokio dydžio valstybės dotaciją "Barclays" gavo už atėjimą į Lietuvą.

"Valstybės dotacija vienam didžiausių Jungtinės Karalystės bankų "Barclays" ateiti į Lietuvą sudaro tik mažą dalį mokesčių, kuriuos "Barclays" sumoka Lietuvoje į valstybės ir "Sodros" biudžetus. Ūkio ministerijos skaičiavimais, dotacijos "Barclays" technologijų centrui Lietuvoje įkurti sudaro daugiau kaip keturis kartus mažesnę sumą nei bendra gyventojų pajamų mokesčio ir Sodros įmokų suma, kurią "Barclays" sumokėjo ir sumokės per pirmus trejus veiklos Lietuvoje metus", – tikino L.Šebekienė.

Lig šiol žiniasklaidoje pasirodė įvairių spėlionių apie "Barclays" skirtos dotacijos dydį, tačiau nei ministerija, nei Vyriausybė oficialaus skaičiaus nepateikė.

Lūkesčius pateisina su kaupu

Anot Ūkio ministerijos atstovės L.Šebekienės, "Barclays" atėjimas į Lietuvą neabejotinai pasiteisino. Esą rezultatai dar geresni nei tikėtasi.

"Sutartyje numatyta, kad "Barclays" sukurs mažiausiai 250 darbo vietų. Šiandien centre Vilniuje jau dirba beveik 500 žmonių, – vardijo pašnekovė. – Planuojama, kad šis skaičius dar didės, o tai dvigubai viršija sutartyje numatytą įsipareigojimą sukurti Lietuvoje 250 darbo vietų iki 2011-ųjų pabaigos. Šių darbo vietų sukūrimas prisideda prie Lietuvos ekonomikos vystymo tiek netiesiogiai – didindamas pinigų apyvartą, tiek tiesiogiai – per gyventojų pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokas į Lietuvos biudžetą."

Algos – iš valstybės kišenės

Valstybės dotacija – ne vienintelė valstybės parama Vilniuje veikiančiam "Barclays" IT centrui. Prieš metus, tik rengdamasis žengti į Lietuvą, britų bankas buvo vienintelis pretendentas į investicijų skatinimo programos "Invest LT+" lėšas. Programos apraše numatyta, kad į pinigus pretenduoti gali tos įmonės, kurios nusiteikusios mūsų šalyje investuoti ne mažiau 20 mln. litų. Kaip tyčia, būtent tokią sumą investuoti pažadėjo "Barclays".

"Invest LT+" numatyta, kad valstybė kompensuos darbo užmokesčio išlaidas, materialaus ir nematerialaus turto įsigijimą, inžinerinių tinklų įrengimą, pastatų statybą, prisijungimo prie inžinerinių tinklų mokesčius, pastatų ar žemės sklypų nuomą ir t. t. Pagal šią investicijų skatinimo programą "Barclays" gali atsiimti maždaug pusę Lietuvai pažadėtų 20 mln. litų.

Gediminas Kirkilas

Buvęs premjeras, Seimo narys

Akivaizdu, kad tai yra blogai. Pirma – nesudaromos lygios sąlygos šalies ir užsienio investuotojams. Nesuprantu, kodėl užsieniečiams teikiamas prioritetas. Antras dalykas – šių metų rezultatai rodo, kad investicijos Lietuvoje yra minusinės.

Maždaug 600 mln. litų kapitalo ištekėjo iš Lietuvos – tai yra oficiali statistika. Man atrodo, kad "Barclays" nieko neinvestavo į Lietuvą, išskyrus tai, kad čia yra tas prekės ženklas. Bet ar tai yra tas ženklas, kuris gali pritraukti kitų bendrovių? Ar jis rodo, kad pas mus labai geras investicijų klimatas? Ar tai yra verta to, kas į jį įdėta? Mano požiūriu, ne. Kol kas šita investicija mums kainavo, o ne buvo naudinga. Kol kas tai yra nuostoliai. Apie pelną nekalbu. Kad čia būtų reali investicija – taip pat nematau.

Tai yra visiškai nepamatuotas pataikavimas užsienio investuotojams. Matyt, Vyriausybei ar, šiuo atveju, ūkio ministrui norėjosi kažką parodyti. Tai yra parodomoji investicija. Derybose nusileista dėl visko, net ir dėl smulkių reikalavimų.

Sutarties sąlygų slėpimas – nenormali praktika. Tai visiškai nepriimtina demokratinei visuomenei.

 


Šiame straipsnyje: investicijosBarclays

NAUJAUSI KOMENTARAI

CIA

CIA    portretas
IS KARTO BUVO AISKU , PO KUBILIAUS KALBOS , KOKS IDIOTAS INVESTUOS Y TA SUDARKYTA KONSERVATORIU LIETUVA , KUBILIAUS PRIESRINKIMINE PANEGIRIKA.

to 1

to 1 portretas
o tu avine bent žinai kas yra investicijos, ir kaip jos pritraukiamos, ar tik savo dalbajobinius komentarus rašyti tesugebi.

to 2

to 2 portretas
Is avino ir girdet
VISI KOMENTARAI 9

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių