- Gintarė Kavaliauskaitė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Paukščiams padėti norintys gamtos mylėtojai mėgsta juos palesinti. Tvenkinyje plaukiojančioms antims ar gulbėms dažnas atneša batono, tačiau už tokį veiksmą laukia nemenka bauda.
„Stengiamės tų baudų išvengti, nes žmonės dažnai galvoja, kad gerą darbą daro, jog prisideda prie gyvūnų gerovės, o iš tikrųjų daro priešingai. Pirmiausia, informuojame juos. Jeigu jau susitarti nepavyksta gražiuoju, natūralu, kad būna baudimas. Pirmą kartą iki 120 Eur bauda, pakartotinai iki 230 Eur“, – šnekėjo Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gintaras Leperskas.
Ornitologai, artėjant šaltajam metų sezonui, įspėja gyventojus. Paukščių lesinimas gali sukelti daugiau žalos nei naudos.
„Jie pripranta prie to maisto, gulbės nenori niekur išskristi, pasilieka žiemoti Lietuvoje, mažesniuose vandens telkiniuose. Kai vanduo pradeda užšalinėti, paukščiai kartais nenori greit pasitraukti“, – kalbėjo G. Petkus.
Jie pripranta prie to maisto, gulbės nenori niekur išskristi, pasilieka žiemoti Lietuvoje, mažesniuose vandens telkiniuose.
Tačiau kai kurių net ir baudos neatbaido. Savivaldybė dažnai sulaukia pranešimų iš daugiabučių gyventojų, kurie skundžiasi kaimynais. Sostinės Naujamiesčio rajone gyvenanti moteris sakė, kad jai paukščių gaila, todėl ir lesina.
G. Petkus sakė, kad šiltuoju metų sezonu, taip pat rugsėjį ir spalį, paukščiai patys susiranda maisto. Tad žmonių atneštos gėrybės gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
„Būna ir ligomis suserga, ir hormonų veikla sutrinka. Dėl šių priežasčių nereikia jų maitinti“, – pabrėžė G. Petkus.
Vandens paukščių lesinti negalima net ir šaltuoju metų sezonu, o štai kitiems paukščiams žiemą rasti maisto sunkiau. Juos lesinti ornitologas pataria pasirodžius pirmajam sniegui.
LNK stop kadras.
„Rekomenduojama paberti saulėgrąžas įvairias, riešutus, turi būt nesūdytos, nesugedęs maistas, nekepintas. Tikrai nereikia batonų primėtyti“, – nurodė Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas.
Sostinės Vinco Kudirkos aikštėje būriai balandžių – jau įprastas vaizdas. Ant suolų prisėdę miestiečiai neretai maistu pasidalina ir su paukščiais. Kai kurie gyventojai paukščių lesinimą prisimena, kaip puikią vaikystės pramogą.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Sveikatos specialistai įspėja, kad paukščius, ypač balandžius, lesinti pavojinga. Gyvendamas netoli jų bendruomenių, žmogus rizikuoja susirgti šalyje paplitusia ornitoze – kvėpavimo takų liga, kurią sukelia bakterijos. Jų gausu balandžių išmatose ar plunksnose.
„Gali sirgti visi, imunitetas nesusiformuoja, vadinasi, galima sirgti kelis kartus“, – tvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Milda Žygutienė.
Ornitozės simptomai primena kvėpavimo takų ligas, tad ją sunku diagnozuoti.
„Temperatūra, šaltkrėtis, raumenų skausmai, sausas kosulys“, – sakė M. Žygutienė.
Negydoma ornitozė sukelia komplikacijas, tokias kaip plaučių ar kepenų uždegimas. Specialistai paukščius lesinti rekomenduoja ne bet kur, o tam skirtose lesyklose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gedimino kalno tvarkymui skyrė per 436 tūkst. eurų valstybės rezervo lėšų
Ministrų kabinetas trečiadienį Gedimino kalno tvarkymui skyrė daugiau nei 436 tūkst. eurų. ...
-
Bobų vasara atkeliauja į Lietuvą: paaiškino, kodėl ji taip vadinama
Kol vieni miestai kalba apie šildymo sezoną, sinoptikai praneša apie artėjančią šilumą – jau šiandien, trečiadienį, gali sušilti ir iki 20 laipsnių, o tai reiškia, kad atkeliauja bobų vasara. Ar kada sus...
-
KAM: Gynybos fondas per daugiau nei savaitę surinko 19,7 tūkst. eurų4
Praėjusį antradienį pradėjęs veikti Valstybės gynybos fondas, į kurį internetu gali aukoti visi Lietuvos gyventojai, verslas ir organizacijos, per šiek tiek daugiau nei savaitę – iki šio antradienio – surinko 19,7 tūkst. eur...
-
Kariuomenė užblokavo dar vieną tiltą į Rusiją: kėlė daug nerimo dėl Lietuvos saugumo?23
Kariuomenė užblokavo dar vieną tiltą į Kaliningradą po kritikos ir pašaipų ministrui Laurynui Kasčiūnui, kad fortifikacija labiau reklaminė, o ne grįsta karine logika. Prieš mėnesį fortifikuotas senas šimtametis tiltas per Nem...
-
Kaune – tyliosios gamtos zonos: įvardijo, kas mieste kelia didžiausią triukšmą2
Kaune nustatytos tyliosios zonos, kuriose ribojamas triukšmo lygis. Tačiau miestiečiai turi pastabų dėl nevaldomų mopedų triukšmo, sklindančio naktimis. ...
-
NSGK diskutuos apie meteorologinių oro balionų keliamas grėsmes ir jų užkardymą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį uždarame posėdyje diskutuos apie meteorologinių oro balionų keliamas grėsmes ir jų užkardymą. ...
-
Seimo NSGK svarstys Tauragės ir Šilalės karinių poligonų įstatymą1
Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) svarstys įstatymines pataisas, kuriomis siūloma steigti karinius poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose bei leisti valstybei kompensuoti medžioklės plotus, patenkančius į poli...
-
Asmens dokumentų išrašymo centras bus prijungtas prie Migracijos departamento
Vyriausybė trečiadienį pritarė dėl Asmens dokumentų išrašymo centro reorganizavimo. ...
-
Spalio 9-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Spalio 9-oji, trečiadienis, 41 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 7.35 val., leidžiasi 18.36 val. Dienos ilgumas 11.01 val. Mėnulis (priešpilnis) teka 15.43 val., leidžiasi 21.03 val. Vardadieniai: Dionyzas, Eglė, Gedenis, Germinas, Liudvika...
-
Organizuojant išankstinį balsavimą Kauno savivaldybėje dingo elektra, balsavimas nesutriko8
Artėjant balsavimo pabaigai, Kauno miesto savivaldybės didžiojoje salėje, kur vyksta balsavimas iš anksto, dingo elektra, antradienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...