Utenos rajone rasta partizano A. Kraujelio-Siaubūno slėptuvė

 • Teksto dydis:

Utenos rajone rastas ilgiausiai prieš sovietų okupaciją ginklu kovojusio partizano Antano Kraujelio-Siaubūno bunkeris-slėptuvė, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC).

Slėptuvė aptikta Papiškių kaime, buvusioje Pinkevičių sodyboje.

Anot pranešimo, iš visų žinomų partizaninių slėptuvių ši įrengta vėliausiai – 1960 metais.

„Slėptuvė unikali ir dar dviem požymiais: jos sienos ne medinės, kaip įprasta, o sumūrytos iš akmenų, todėl slėptuvės erdvė išliko nepakitusi“, – teigia LGGRTC.

Centro tvirtinimu, netradicinė buvo ir jos įrengimo darbų seka – pirmiausiai įrengta slėptuvė, o tik paskui ant jos sumūryta duonkepė krosnis ir įrengtas namas.

Dalį slėptuvės kagėbistai buvo aptikę 1965 metais, kai ten slėpėsi A. Kraujelis-Siaubūnas. Dėl jos unikalumo slėptuvės maketas naudotas kaip mokomoji priemonė KGB aukštojoje mokykloje Maskvoje.

Remiantis kagėbistų matavimais bei slėptuvės nuotraukomis iki šiol manyta, kad slėptuvė nebuvo įgilinta į žemę, o užėmė tik vadinamojo papečkio erdvę ir buvo sunaikinta. Atlikti archeologiniai tyrimai paneigė šią versiją – rasta į žemę įgilinta slėptuvė.

Tikėtina, kad šis atradimas taps pagrindiniu naujai kuriamo partizano Antano Kraujelio muziejaus eksponatu.

Slėptuvė unikali ir dar dviem požymiais: jos sienos ne medinės, kaip įprasta, o sumūrytos iš akmenų, todėl slėptuvės erdvė išliko nepakitusi.

Slėptuvė buvo įrengta Antano Pinkevičiaus sodyboje, jis buvo vedęs A. Kraujelio žmonos Janinos seserį Oną. Tai buvo paskutinė šio partizano slėptuvė.

Pinkevičių namą yra įsigijęs Antano Kraujelio atminimo įamžinimo labdaros ir paramos fondas. Jam pradėjus ruošti būsimo muziejaus projektą, fondo direktoriaus Viliaus Maslausko iniciatyva šį lapkritį sodyboje atlikti archeologiniai tyrimai.

A. Kraujelis-Siaubūnas į mišką kovoti prieš sovietų okupantus išėjo 1948 metais, partizanavo Aukštaitijoje.

1965 metų kovo 17 dieną KGB pareigūnams apsupus sodybą, kurioje jis slapstėsi, susišaudymo metu sužeistas partizanas nusišovė.

Šio partizano palaikų ieškota kelis dešimtmečius. 2019 metų birželį jie rasti sostinės Našlaičių kapinėse, kur taip pat anksčiau aptikti partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai.

2019 metų spalį A. Kraujelis palaidotas Antakalnio kapinėse Vilniuje.

1997 metais po mirties jam pripažintas kario savanorio statusas, suteiktas vyr. leitenanto laipsnis.

Jis apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu, dabar šis apdovanojimas vadinamas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.

Partizanas po mirties taip pat apdovanotas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu.

Ginkluota kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko nuo 1944 iki 1953 metų. Tačiau pavienis partizaninis pasipriešinimas tęsėsi dar ilgus metus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Chi

Chi portretas
Toks buvo laikotarpis ir iš istorijos tai neišbrauksi. Gaila, kad užaugom karta, kuriai viskas poch.., pinigas valdo.

tam,,.>>>Vatnykuj lietuviuj,,,,,

tam,,.>>>Vatnykuj lietuviuj,,,,, portretas
klausi kiek lietuviu nuzude ?? pagal M,Pociuno, knygos ,,,Kita menulio puse,,statistikos lenteles , istorine dokumentika , pakrumiu bandiugos--partizanai lietuvoj iszude 38 tukstancius lietuviu ,pagal kitus duomenis 28 tukst, ir 200 tukst zydu[vokieciams vadovaujant] tuo paciu savo rankomis ,,,pagamino,, apie 120 tukst, polit kaliniu tremtiniu ....kurie budavo yskusti, reme banditus, sere ,renge juos... banditai nakty ateidavo paesdavo pasigerdavo , o ryte stribai atvaziuodavo su NKVD-istu sukraudavo y vezima ir isvezdavo y gel stoty vaziuot y Sibira gyvuliniam vagone... kurie est banditams neduodavo tuo yskusdavo banditai arba ju rysininkes stribams...ir tiue tuo paciu etapu ,kartu vaziuodavo baltu mesku sukuot...

to ???

to ??? portretas
Kažkam išgelbėjo gyvybes, kažkas prarado... Tai buvo baisus pilietinio susipriešinimo laikotarpis, sukeltas okupantų. Bet kokiai valdžiai tinkantis posakis - kas su mumis, tas ne prieš mus. Ar išdrįsime pamatyti pilną vaizdą, ką tuo metu išgyveno žmonės, tame tarpe ir partizanai. Smerksime ar palaikysime?
VISI KOMENTARAI 15
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių