Ukrainiečių vaikų atokvėpis Lietuvoje: šypsenos po karo siaubo Pereiti į pagrindinį turinį

Ukrainiečių vaikų atokvėpis Lietuvoje: šypsenos po karo siaubo

2025-07-23 10:51

Atokvėpis nuo karo siaubo – Lietuvoje. Vilniuje atidaryta jau ketvirtoji vasaros stovykla, skirta Ukrainos gynėjų vaikams. Daugumos tėvai – žuvę arba dingę fronte. Net praskrendantis lėktuvas jiems iki šiol kelia baimę.

Ukrainiečių vaikų atokvėpis Lietuvoje: šypsenos po karo siaubo
Ukrainiečių vaikų atokvėpis Lietuvoje: šypsenos po karo siaubo / LNK stop kadras

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje atidaryta ypatinga vasaros stovykla, skirta Ukrainos gynėjų vaikams.

Ceremonijos metu, skambant Lietuvos ir Ukrainos himnams, į dangų kilo abiejų šalių vėliavos.

Ši vasaros stovykla jau tapo gražia tradicija ir solidarumo simboliu – šiemet ji surengta ketvirtą kartą. Kai kurie vaikai čia sugrįžta kasmet.

„Lietuvoje jau trečią kartą. Man labai patinka dalyvauti šioje stovykloje, nes mes, ukrainiečiai, visada susirandame čia draugų, su kuriais bendraujame net pasibaigus stovyklai“, – pasakojo ukrainietis Nazaras.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

Jis pasakojo, kad pernai stovykloje susidraugavo ir su keliais lietuviais – sako, kad iki šiol bendrauja.

„Bendraujame, ir tai puikus būdas mums lavinti anglų kalbą“, – tikino Nazaras.

Stovyklos metu siekiama padėti vaikams bent trumpam pamiršti karo siaubą – kai kurie jų yra itin jautrūs ir pažeidžiami.

„Pamiršti karo baisumus. Kai stovėjome su vaikais rikiuotėje ir virš teritorijos pakilo lėktuvas, vienas vaikas supanikavo. Turime prieiti ir pasakyti: taip, čia viskas ramu, viskas saugu“, – sakė birutietė, stovyklos organizatorė Rasa Buikienė.

Stovyklos atidaryme dalyvavo ir prezidentas Gitanas Nausėda.

„Šios stovyklos sumanymas ir įgyvendinimas – tai jautrus ir prasmingas atsakas į didelį žmogišką poreikį atliepti skausmą, suteikti vilties, parodyti rūpestį“, – kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas priminė, kad Ukraina jau daugiau kaip trejus metus kovoja ne tik už savo laisvę, bet ir už visos Europos saugumą.

Esate viltis, būsimi naujosios Ukrainos kūrėjai.

Šalies vadovas kreipėsi ir į Ukrainos gynėjų vaikus – sakė, kad šiandien juos globoja žmonės, kurie supranta, ką jiems tenka išgyventi.

„Jūs esate ypatingi. Ne tik dėl skausmu paženklintų jūsų šeimų istorijų, bet ir todėl, kad esate karta, nuo kurios priklausys būsimos laisvos, demokratinės ir stiprios Ukrainos veidas. Esate viltis, būsimi naujosios Ukrainos kūrėjai. Tegul jūsų žinios, jūsų patirtys, jūsų vertybės tampa tvirtu pagrindu tam, ką kursite ateityje“, – sakė G. Nausėda.

Dauguma šių vaikų – našlaičiai. Jų tėvai – žuvę arba dingę be žinios. Nepaisant to, jie sugeba šypsotis.

„Sekmadienį priėmiau vaikus – jie buvo kelionėje daugiau negu dvi paras. Buvo pavargę, bet be galo laimingi. Pavalgėme, įsikūrėme, galvojame: viskas, einame miegoti. Bet nieko panašaus – jie buvo pilni energijos, norėjo susipažinti su aplinka, vieni su kitais“, – pasakojo R. Buikienė.

„Girdėjau, kad mūsų laukia nemažai ekskursijų. Labai džiaugiuosi ir labai laukiu – norėčiau nueiti į ekskursiją nors ir dabar“, – sakė Nazaras.

Lietuvoje šie vaikai praleis savaitę. Nors apsistojo Karo akademijoje, ilgai čia neužsibus – jų laukia daug pramogų ir išvykų po Lietuvą.

„Numatytos įvairios pažintinės veiklos Vilniuje, Kaune, Trakuose, kad vaikai galėtų pamatyti Lietuvą, susipažinti su istorija, su kultūra. Turime ir karių veteranų, kurie prisidės, šaulių, kurie taip pat padės“, – tikino Birutiečių sąjungos pirmininkė Asta Vaikšnorienė.

„Važiuosime į Trakus maudytis, suplanuota kelionė pas alpakas, kelionė į danielių ūkį – visos tokios labiau atpalaiduojančios veiklos“, – teigė birutietė, stovyklos organizatorė.

Šiemet į stovyklą iš Ukrainos atvyko 24 vaikai.

„Rekordiškai didelis skaičius – tokio kiekio niekada nesame turėję ankstesniais metais. Tai jau ketvirtas kartas, kai priimame Ukrainos vaikus. Šie vaikai – iš esmės iš dviejų regionų. Apgailestaujame, kad iš Charkivo regiono šiemet galėjo atvykti labai nedaug vaikų, nes padėtis ten darosi labai sudėtinga ir pavojinga keliauti“, – aiškino Birutiečių sąjungos pirmininkė.

Stovyklą organizavo Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjunga kartu su Lietuvoje įsteigta Ukrainos gynėjų šeimų moterų visuomenine organizacija.

Daugiau naujienų