- Jadvyga Bieliavska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Naujausias tyrimas, kurį praėjusią savaitę Seime pristatė Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) atstovai, rodo, kad jaunieji mokslininkai yra išsekę, skurstantys ir demotyvuoti.
2021 m. baigtas tyrimas parodė, kad pasirinkusiems doktorantūros studijas jaunuoliams labai sunku suderinti mokslinį darbą ir asmeninį gyvenimą. Daugiau kaip 80 proc. doktorantų sakė, kad jaučiasi išsekę. Tyrimą pristatęs Arūnas Žiedelis pažymėjo, kad moterų išsekimas – didesnis negu vyrų.
Seimo nariai socialdemokratai Orinta Leiputė ir Algirdas Sysas įsitikinę, kad esamas sąlygas būtina keisti.
Seimo narys socialdemokratas A. Sysas įsitikinęs, kad socialinių garantijų ir išmokų klausimus būtina spręsti nedelsiant, kad asmeninio gyvenimo ir mokslinės karjeros derinimas nebūtų egzistencinis iššūkis jaunoms mokslininkėms.
Parlamentaras pažymi, kad socialdemokratų ginama keturių dienų darbo savaitės idėja „skinasi kelią valdžios koridoriuose“ – tokį palengvinimą jaunoms mamoms jau siūlo Seimo pirmininkė.
A. Sysas stebisi vis dar egzistuojančiu vyrų ir moterų darbo pajamų atotrūkiu biudžetiniame sektoriuje. „Iš kur tas atotrūkis, jei darbas vertinamas vienodai?“ – klausia parlamentaras.
Seimo narė socialdemokratė O. Leiputė viliasi, kad dvi smarkiai kritikuojamos reformos – sveikatos sistemos ir švietimo įstaigų tinklo – nepablogins būtiniausių paslaugų prieinamumo, nors valdžia planuoja „naikinti gydymo įstaigas, mokyklas, darželius“.
Ties 30-aisiais metais baigiasi motinystės išmokos. Jeigu įstojai į doktorantūrą po 30-ies ir susilauki vaikų, esi visiškai priklausoma nuo vyro arba turi kažkaip derinti šeimą, papildomą darbą ir studijas.
„Labai nesinorėtų, kad dėl nepakeliamų sąlygų jaunos moterys mestų mokslinę karjerą. Lietuvai reikia jaunų protų, idėjų, mokslo. O politikai privalo atlikti namų darbus“, – sako parlamentarė.
LJMS pirmininkė Salomėja Vanagienė atkreipė dėmesį į tai, kad doktorantų amžiaus vidurkis – 30 m.
„Pagal amžių esame vieni aktyviausių visuomenės narių, norime kurti šeimą, apsirūpinti būstu. Bet esame traktuojami kaip studentai. Ties 30-aisiais metais baigiasi motinystės išmokos. Jeigu įstojai į doktorantūrą po 30-ies ir susilauki vaikų, esi visiškai priklausoma nuo vyro arba turi kažkaip derinti šeimą, papildomą darbą ir studijas“, – aiškina S. Vanagienė.
Doktorantai gauna stipendijas. „Mokesčių nemokame. Toks statusas vertas diskusijų. Vienu metu doktorantai yra turėję darbuotojų statusą. Bet mes norime ir studentų privalumų“, – sako LJMS pirmininkė.
S. Vanagienė pasisako už trumpesnę darbo savaitę: „Pailsėjęs žmogus gali daugiau nuveikti.“
Pasak LJMS pirmininkės, mūsų mokslo sistema vis dar archainė: „Mokslo ir studijų institucijose 55 proc. moterų. Moterys sudaro 58 proc. doktorantų. Bet aukštose pozicijose moterų nėra. Moterys dirba asistentėmis, lektorėmis“, – pažymi mokslininkė.
LJMS mokslo politikos grupės narė Vaida Kirkliauskaitė iliustravo situaciją savo asmeniniu pavyzdžiu.
„Aš ir doktorantė, ir universiteto dėstytoja, ir jauna mama, ir prižiūriu sergančią močiutę. Kasdienius darbus darau savo mokslinio darbo sąskaita. Savaitgaliais turiu „atidirbti“ tą laiką“, – pasakoja mokslininkė.
Jos vertinimu, 288 eurų išmoka būnant motinystės atostogose – „juokinga suma“. „Su savo 600 eurų alga samdžiausi auklę, kuriai mokėjau 800 eurų. Tai reiškia – mano vyras finansavo auklę, kad aš galėčiau dirbti universitete“, – pasakoja jaunoji mokslininkė.
Kanadoje studijavusi moteris pasakoja, kad toje šalyje studentų miesteliuose veikia vaikų darželiai, vaikai priimami nuo 4 mėn., kas 2 valandas mamos gali pamaitinti savo kūdikius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trys Karaliai atkeliavo į Kauną: skelbiama švenčių pabaiga
Didžiausias metų šventes vainikavo į miestą atėję Trys Karaliai. Teatralizuota Trijų Karalių eisena keliavo nuo Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios iki Vienybės aikštės, kurioje šiemet stovi pagrindinė Kauno ...
-
Sostinės gatvėmis žygiuojant Trims Karaliams išlydėtos žiemos šventės1
Pirmadienio popietę Vilniaus senamiesčio gatvėmis žygiavę Trys Karaliai užbaigė šventinį laikotarpį. ...
-
Nausėda pasveikino šalies sentikius ir stačiatikius su šv. Kalėdomis3
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasveikino sausio 7-ąją Kalėdas švęsiančius šalies stačiatikius ir sentikius. ...
-
Prezidentūra dėl privalomosios karo tarnybos pasisakė kategoriškai5
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Giedrimui Jeglinskui užsiminus apie galimybę ilginti privalomosios karo tarnybos laikotarpį, Prezidentūra pabrėžia – tokiems planams reikėtų didelių investicijų į karinę infras...
-
Gyventojai gaus naujas kalio jodido tabletes3
Baigiantis anksčiau išdalytų kalio jodido tablečių galiojimo laikui, gyventojams ir savivaldybėms bus dalijamos naujos tabletės, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Kretingos rajono meras: situacija tikrai pagerėjo
Praėjusią savaitę Vakarų Lietuvos upėse pakilus vandens lygiui, ekstremalią situaciją dalyje seniūnijų paskelbusioje Kretingoje situacija stabilizavosi, sako rajono meras Antanas Kalnius. ...
-
Valstybė – bedantė: imigrantai dirba, bet mokesčių nemoka14
Šalyje pastebima neraminanti tendencija. Pagal individualią veiklą dirbantys užsieniečiai vengia mokėti mokesčius. Nuo finansinės atsakomybės dažniausiai bėga kurjeriai ir pavežėjai. Darbdaviai ir mokesčių inspekcija tikina nuolat informuo...
-
Lietuvos vadovai apie mirusį stačiatikių metropolito emeritą: tai žmogus, kuris įeis į istoriją
Lietuvos vadovai pirmadienį pareiškė užuojautą dėl stačiatikių metropolito emerito Chrizostomo mirties. ...
-
Paluckas įvertino kalbas apie karo tarnybos ilginimą
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad nėra pagrindo pradėti diskusijos dėl privalomosios karo tarnybos ilginimo, nes šiuo metu pagrindinis dėmesys skiriamas divizijai vystyti. ...
-
Medicinos darbuotojų laukia pokyčiai: tai palies ir pacientus1
Nuo Naujųjų medikai jau gali kūno vaizdo kameromis filmuoti agresyvius pacientus ir nesuteikti pagalbos. Tokias Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisas priėmė praėjusios kadencijos Seimas. Bet ligonių filmavimo tvarkos Sveika...