Trumpės generalinio prokuroro kadencija Pereiti į pagrindinį turinį

Trumpės generalinio prokuroro kadencija

2010-02-05 09:21
Savikritiškas: A.Valantinas mano, kad septynerius metus būti generaliniu prokuroru yra per daug.
Savikritiškas: A.Valantinas mano, kad septynerius metus būti generaliniu prokuroru yra per daug. / Gedimino Bartuškos nuotr.

Generalinio prokuroro kadenciją bus siūloma sutrumpinti nuo septynerių iki ketverių ar penkerių metų. Dabartinis Generalinės prokuratūros vadovas su tuo sutinka.

Įtvirtinta įstatyme

Šiuo metu Konstitucijoje nurodoma, kad "generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu". Vyriausiojo šalies prokuroro kadencija Konstitucijoje nenurodoma.

Prokuratūros įstatyme nustatyta, kad generalinio prokuroro kadencija trunka net septynerius metus. Taip buvo nustatyta prieš beveik dešimtmetį koreguojant Konstituciją ir tuomet atitinkamai keičiant šį įstatymą.

Tačiau dar šiemet Prokuratūros įstatymas gali būti pakeistas – generalinio prokuroro įgaliojimų laikas sutrumpintas iki ketverių ar penkerių metų.

Pats generalinis prokuroras Algimantas Valantinas sutiktų su tuo, kad kadencija būtų trumpesnė.

"Įžvelgiu problemą, nes, mano akimis žiūrint, septyneri metai yra per daug. Esant dabartinei visuomenės dinamikai, tam tikrai kaitai, tai iš tikrųjų yra per daug", – antradienį sakė A.Valantinas Lietuvos televizijos laidoje.

Jo nuomone, terminas turi būti trumpesnis: "Ketveri ar penkeri metai yra pakankamas terminas, kad būtų padaryti ar bent "užsukti" tie darbai, kurių esi atėjęs."

Tačiau generalinis prokuroras nurodė, kad jo kadencija nebūtų sutrumpinta. "Jeigu patrumpins, tai ne man patrumpins, o ateinančioms kartoms", – tikino A.Valatinas.

Politikai jau mąsto

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras patvirtino, kad parlamente jau diskutuojama dėl generalinio prokuroro įgaliojimų trukmės. "Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, kuri turi parengti teisės aktų pakeitimus dėl prokuratūros darbo, buvo pirmą kartą susirinkusi šį trečiadienį ir ten, be kita ko, kalbėta apie generalinio prokuroro kadencijos trukmę", – sakė jis.

Jis sutiko, kad generalinio prokuroro kadencija galėtų būti sutrumpinta iki ketverių ar penkerių metų. "Iš tikrųjų, kaip ir pats A.Valatinas pripažino, tas klausimas kyla – ar ne per ilgas dabartinis įgaliojimų laikotarpis, ar jie ne pernelyg skiriasi nuo kitų valdžios institucijų kadencijų", – teigė S.Šedbaras.

Komiteto vadovas patvirtino, kad jeigu būtų nuspręsta šiais metais pataisyti Prokuratūros įstatymą ir sutrumpinti generalinio prokuroro kadenciją, tai būtų taikoma tik ateinantiems prokurorams. "Įstatymai atgal neveikia, dabartinis prokuratūros vadovas paskirtas septynerių metų kadencijai", – teigė jis.

Bando atstatydinti

A.Valantinas generaliniu prokuroru tapo 2005 m. rudenį. Jo įgaliojimai turėtų baigtis 2012-aisiais.

Tačiau pastaruoju metu Generalinio prokuroro veikla smarkiai kritikuojama dėl tariamo neveiklumo vadinamojoje Kauno pedofilijos byloje. Nors Prezidentė Dalia Grybauskaitė kol kas nėra pareiškusi tiesioginio nepasitikėjimo generaliniu prokuroru, dalis juo nepatenkintų Seimo narių ieško galimybių kaip nors priversti A.Valantiną trauktis.

S.Šedbaras labai skeptiškai įvertino Seimo nario Sauliaus Stomos siūlomą pataisą įstatyme, pagal kurią generalinis prokuroras privalėtų atsistatydinti, jeigu parlamentarai nepatvirtintų jo metinės ataskaitos. "Ataskaitas Seimui pateikia labai daugelio institucijų vadovai, įskaitant, beje, ir ministrą pirmininką. Įsivaizduokim, kas būtų, jeigu visi įstatymu būtų įpareigoti atsistatydinti, tų ataskaitų nepatvirtinus", – pabrėžė jis.

Kita vertus, komiteto vadovas teigė, kad ir esant dabartiniam teisiniam reguliavimui, jeigu Seimas nepatvirtintų generalinio prokuroro metinės ataskaitos, "tai būtų signalas ir valstybės vadovei, priimančiai sprendimus dėl šio pareigūno, ir visuomenei, ir pačiam generaliniam prokurorui".

Pasipiktino pataisa

A.Valantinas taip pat griežtai sukritikavo S.Stomos pasiūlymą. "Ta pataisa dar kartą paliudija, kad nereikia nepriklausomo, savarankiško prokuroro, kad reikia valdomo prokuroro, darančio taip, kaip patogu kažkam, – piktinosi A.Valantinas. – Aš labai pritariu tai minčiai, ir mes ketveri metai su trupučiu prie to einam, kad prokuroras būtų nepriklausomas, be to, labai atsakingas. Tai yra jeigu jis yra savarankiškas, nepriklausomas, jis turi žinoti, kad jo byla bus patikrinta aukštesniojo prokuroro, patikrinta teismo, ir jeigu jis padarė klaidų, sulauks atsakomybės", – sakė generalinis prokuroras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų