- Jurgita Andriejauskaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tabako cigarečių vartojimo statistika Lietuvoje išlieka stabili nuo 2004 metų, tačiau specialistams susirūpinimą kelia rūkančiųjų elektronines cigaretes skaičiai, ypač tarp vis jaunesnių paauglių, sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) atstovai.
„Kur kyla grėsmė ir į ką būtinai turime atkreipti dėmesį – yra auganti tendencija mokinių, kurie bandė vartoti elektronines cigaretes būdami 13 metų ir jaunesni. Lenkiame Europos vidurkį, kuris Europoje yra 11 procentų, o Lietuvoje – 19,5 procento“, – sakė NTAKD Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja Evelina Pridotkienė.
Anot vedėjos, nors tabako paplitimas mažėja, elektroninių cigarečių vartojimas tarp jaunimo auga.
Pasak E. Pridotkienės, neramina tai, kad neliko atotrūkio tarp jaunų mergaičių ir berniukų rūkymo, kai dar prieš maždaug du dešimtmečius skirtumas buvo nemažas.
„Mes tikrai esame žemiau ES vidurkio kas liečia įprastinio tabako cigarečių rūkymą, bet pažiūrėkite, kas nutiko – mergaičių atsakymas, kad rūkė bent kartą gyvenime susilygino su berniukų. 2003 metais buvo skirtumas ir atotrūkis“, – teigė vedėja.
Departamentas įžvelgia ir pozityvių ženklų. 2003 metais apie 80 proc. 15-16 metų mokinių teigė bent kartą rūkę, 2019 metais atliktas tyrimas parodė, jog šie skaičiai sumažėjo trečdaliu.
Vyrai rūko daugiau
Pernai departamentas atliko bendrąjį populiacijos tyrimą rūkymo paplitimo klausimais. Jame dalyvavo apie 3 tūkst. respondentų, kurių amžius 15-64 metai.
Pasak E. Pridotkienės, apie 65 proc. respondentų nurodė bent kartą gyvenime rūkę.
„Ką rodo bendrasis populiacijos tyrimas – didėja per dieną surūkomų cigarečių skaičius iki 11,9. Vyrai surūko daugiau – 13,4 cigaretes, moterys – 9,1“, – teigė E. Pridotkienė.
Ką rodo bendrasis populiacijos tyrimas – didėja per dieną surūkomų cigarečių skaičius iki 11,9. Vyrai surūko daugiau – 13,4 cigaretes, moterys – 9,1.
Elektroninės cigaretes nurodė kasdien vartojantys apie 2,1 proc. respondentų. Pokyčio per metus nustatyti departamentas kol kas negali, nes ankstesniuose tyrimuose klausimų apie kaitinamąjį tabaką nebuvo užduodama.
Apie penktadalis 15-29 metų jaunimo nurodė rūkantys tabako cigaretes, 6,9 proc. – elektronines cigaretes. Didžiausia grupė rūkančio jaunimo yra 25-29 metų.
Reguliariai rūkantis jaunimas nurodo per dieną surūkantis apie dešimt tabako cigarečių. Vyrai jų surūko daugiau nei moterys.
Apklausa parodė, jog apie 70 proc. rūkančiųjų bandė šį įprotį mesti. Daugėja dalis tų, kuriems tai padaryti pavyksta: 2016 metais sėkmingai metusių rūkyti buvo 26 procentai, o pastarasis tyrimas parodė, jog skaičiai paaugo iki 38 procentų.
Teršia planetą
Anot Pasaulio sveikatos organizacijos atstovės Lietuvoje Ingridos Zurlytės, pasaulyje daugiau kaip 8 mln. mirčių kasmet yra siejama su tabaku – 7 mln. nuo rūkymo, 1 mln. nuo pasyvaus poveikio.
Europos regione rūkančiųjų yra apie 180 milijonų, kas trečias vyras ir kas penkta moteris vartoja tabaką.
I. Zurlytės teigimu, tabako pramonė turi didelį poveikį klimatui.
Anot atstovės, vienos cigaretės pagaminimui sunaudojama beveik 4 litrai vandens, o kasmet tam prireikia apie 22 mlrd. tonų vandens.
20 tūkst. ha žemės kasmet prireikia tabako auginimui ir džiovinimui. Dėl šio proceso į atmosferą patenka 84 mln. tonų anglies dvideginio, o tai prilygsta 280 tūkstančių raketų paleidimui į kosmosą.
„Daugiau nei dešimt metų praeina kol suyra nuorūka, be to, išskiria 7 tūkstančiai nuodingų medžiagų“, – teigė I. Zurlytė.
Cigaretė, anot atstovės, yra dažniausiai išmetama šiukšlė planetoje.
Teršia ir elektroninės cigaretės, kurių vartojimui prireikia gaminių iš ličio baterijų, plastiko ir kitų elementų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
E. Dobrowolska: pokyčiai mūsų šalies bausmių vykdymo sistemoje – būtini ir neatidėliotini2
Teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos vadovaujama delegacija rugpjūčio 15-19 dienomis su oficialiu vizitu lankysis Norvegijos Karalystėje. ...
-
Alytus gyvena su tiksinčia ekologine bomba pašonėje?5
Prieš trejus metus degusioje Alytaus padangų perdirbimo įmonėje vis dar stūkso daugiau nei 3 tūkst. tonų padangų atliekų, praneša LNK. ...
-
Tauragės rajono savivaldybė sodins naują mišką1
Tauragės rajono savivaldybė šių metų rudenį planuoja pasodinti naują mišką. ...
-
Brangstant energijai biudžetinės įstaigos mažins vartojimą, keis šviestuvus3
Augat šildymo ir elektros kainoms, vyriausybinės ir savivaldybių įstaigos žada taupyti: vienos mažins elektros, šilto vandens sunaudojimą, kitos keis šviestuvus. Dalis įstaigų dar svarsto, kokių priemonių imtis. ...
-
Orai: savaitės pradžia alsuos karščiu
Savaitės pradžioje orai kais iki 30 ir daugiau laipsnių. Pasak sinoptikų, numatomos trumpalaikės liūtys su perkūnija, tikėtinas ir škvalas bei kruša. ...
-
Į Lietuvą neįleisti dar 36 neteisėti migrantai14
Lietuvos pasieniečiai prie sienos su Baltarusija per pastarąją parą apgręžė 36 neteisėtus migrantus, pirmadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Riba tarp Palangos ir Šventosios ilgainiui išnyks?4
Atstumas tarp Palangos ir Šventosios gyvenviečių sparčiai siaurėja, ir riba tarp jų galiausiai turėtų apskritai išnykti, sako nekilnojamojo turto ekspertai ir Palangos savivaldybės atstovai. ...
-
Lietuvos ambasadore prie Šventojo Sosto siūloma skirti Bažnytinio paveldo muziejaus vadovę1
Lietuvos ambasadore prie Šventojo Sosto siūloma skirti dailininkę, menotyrininkę, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorę Sigitą Maslauskaitę-Mažylienę. ...
-
Rugpjūčio 15-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Rugpjūčio 15-oji, pirmadienis, 33 savaitė. ...
-
Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios laiptų akmenys grąžinti į žydų kapines11
Tvarkant Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčią Pylimo gatvėje, aptikta, kad jos laiptams buvo panaudoti žydų antkapiniai paminklai. Jie grąžinti į žydų kapines, pranešė Kultūros infrastruktūros centras. ...