Pereiti į pagrindinį turinį

Slaptame pasitarime ministrai aptarė atominių statybas Lietuvos kaimynystėje (papildyta 14 val.)

2011-03-21 17:29
Slaptame pasitarime ministrai aptarė atominių statybas Lietuvos kaimynystėje (papildyta 14 val.)
Slaptame pasitarime ministrai aptarė atominių statybas Lietuvos kaimynystėje (papildyta 14 val.) / Kęstučio Cemnolonskio nuotr.

Radiacinės saugos klausimai, Baltarusijai ir Rusijai planuojant Lietuvos kaimynystėje pastatyti naujas atomines elektrines, aptarti itin slaptame Vyriausybės pasitarime pirmadienį.

Liepta palikti mobiliuosius telefonus

Į iš anksto neskelbto pasitarimo darbotvarkę buvo įrašyti trys klausimai. Tačiau nekonkretizuota, kokie jie.

Iš to, kad į Vyriausybės pasitarimą atvyko Valstybės saugumo departamento (VSD), Radiacinės saugos centro (RSC) vadovai bei kitų institucijų, nagrinėjančių su saugumu susijusius klausimus, atstovai, žurnalistai padarė išvadą, kad svarstomi rusų bei baltarusių planai statyti naujas atomines elektrines visiškai šalia Lietuvos.

Beveik dvi valandas trukęs uždaras pasitarimas surengtas ypatingo slaptumo užtikrinimo sąlygomis. Ne tik į posėdį pakviestieji, bet ir Vyriausybės nariai, tarp jų ir premjeras Andrius Kubilius, prieš įeidami į posėdžių salę buvo priversti Ministro pirmininko tarnybos darbuotojoms palikti savo mobiliuosius telefonus. A.Kubilius dėl to net išreiškė nuostabą, tačiau įvykdė visiems be išimties pasitarimo dalyviams taikomą reikalavimą.

„Draudžiama įnešti mobiliuosius telefonus, nešiojamus kompiuterius, diktofonus, vaizdo kameras, fotoaparatus, MP3 grotuvus ir kitus prietaisus, skirtus informacijai įrašyti ar galinčius informaciją siųsti elektromagnetinėmis bangomis“, - pakabintas skelbimas prie įėjimo į Vyriausybės rūmų pasitarimų salę.

Lietuva nenukentės nuo Fukušimos

Pasibaigus uždaram pasitarimui iš jo išėję pareigūnai nekomentavo posėdžio eigos ir svarstytų klausimų. „Tai ne mano kompetencija. Tegu komentuoja įgalioti Vyriausybės nariai“, - sakė RSC direktorius Albinas Mastauskas.

„Neturiu teisės ir įgaliojimų komentuoti ar ką nors pranešti“, - pareiškė ir VSD vadovas Gediminas Grina.

Lietuva reiškia susirūpinimą, kad Baltarusija žada vos už 55 kilometrų nuo Vilniaus pastatyti naująją branduolinę jėgainę, nesuderinusi su kaimynais nei statybos projekto, nei poveikio aplinkai vertinimo. Lietuvos nepasitenkinimą kelia ir Rusijos planai branduolinę jėgainę pastatyti Kaliningrado srityje.

Pasitarime pirmadienį Vyriausybei taip pat pateikta trumpa informacija apie tai, ar gali Lietuva nukentėti, jeigu Fukušimos atominėje elektrinėje Japonijoje įvyks didelė avarija. „Netgi jeigu Lietuvą ir pasieks kažkiek radioaktyvių dalelių, jos neturės jokio esminio poveikio mūsų žmonių sveikatai“, - ramino A.Mastauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad itin pavojingos avarijos Fukušimoje galimybės mažėja. Anot RSC vadovo, pagal paskutinius duomenis, situacija nuo žemės drebėjimo ir cunamio nukentėjusioje braduolinėje jėgainėje Japonijoje stabilizuojasi.

Informacija „nėra labai slapta“

Premjeras A.Kubilius pripažino, kad posėdyje buvo sutarta, jog pateikta ir apsvarstyta informacija „nėra labai slapta“. Todėl Vyriausybės vadovas šiek tiek pakomentavo pasitarime svarstytus klausimus.

„Pirmiausia, buvo pateikta informacija apie Fukušimos atominę elektrinę. Atrodo, situacija lyg ir gerėja, nors galimybė, jog įvyks visokie nemalonūs incidentai, tebėra nemenka. Ekspertai patikino, kad Lietuvos nepasieks tarša iš Japonijos, netgi jeigu ten įvyktų didesnės avarijos. Todėl panikos nevertėtų kelti“, - tvirtino A.Kubilius.

Kalbėdamas apie Rusijos ir Baltarusijos planus pasistatyti atomines šalia Lietuvos, premjeras pabrėžė, kad įvykiai Japonijoje „svarbūs ne tik jai pačiai, bet ir visam pasauliui, nes iškilusios problemos parodė, jog saugumo užtikrinimo klausimai branduolinėse jėgainėse yra itin aktualūs“.

Vyriausybės vadovas pakartojo anksčiau Lietuvos ne kartą pareikštą nuostatą, jog rusų ir baltarusių projektuojamų jėgainių poveikio aplinkai įvertinimo procedūros nėra baigtos. „Statybos nepabaigus šių studijų, neatsakius į visus klausimus yra neleistinos“, - kalbėjo A.Kubilius.

Aptarė su Prezidente

Lietuvos ministras pirmininkas pranešė turįs informacijos, kad Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje ketinama statyti visiškai naujus, niekur dar nestatytus, eksperimentinius rusiškus branduolinius reaktorius. Jų saugumas irgi kelia susirūpinimą Lietuvai.

„Dabar matome pagrindinį tikslą – tarptautiniu mastu kelti su šių jėgainių saugumu susijusius klausimus“, - pastebėjo A.Kubilius.

Vilnius siūlys ES institucijoms uždrausti pirkti elektros energijos iš tų trečiųjų šalių, kurios gamins ją elektrinėse, pastatytose nesilaikant tarptautinių reikalavimų. Šį pasiūlymą ketinama pateikti jau artimiausiame ES viršūnių susitikime, kuris turėtų būti skirtas energetikai. Apie tai A.Kubilius pirmadienį ryte kalbėjosi tradiciniame susitikime su Prezidente Dalia Grybauskaite.

Premjeras nenorėjo sutikti su kritikais, teigiančiais, jog Lietuvos Vyriausybė iki šiol „miegojo ir nieko nedarė“, stabdydama Rusijos ir Baltarusijos „atominius“ planus. „Situacija yra pakankamai dinamiška ir mes atitinkamai dinamiškai reaguojame į ją. Atkreipčiau dėmesį, kad tik po pernai gruodį įvykusių vadinamųjų prezidento rinkimų Baltarusijoje su rusais buvo pradėta konkrečiai tartis dėl investicijų ir atominės elektrinės statybos finansavimo. Tai naujas posūkis šioje istorijoje. Bet ir iki to laiko mes ne kartą reagavome į Baltarusijos ir Rusijos planus, pirmiausia ragindami vykdyti tarptautinius susitarimus ir su kaimynais suderinti poveikio aplinkai studijas“, - tvirtino A.Kubilius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų