- LNK nf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Greitosios medikams, kaip ir policininkams, siūloma leisti naudoti vaizdo kameras. Esą jos pagelbėtų kovojant su agresyviais pacientais, apsaugotų nuo kylančių rizikų. Gyventojai sako, kad dėl įrašų neprieštarautų. Tačiau kol kas neaišku, kaip būtų tvarkomi pacientų duomenys.
Gelbėti pacientų greitosios medikai jau greitai gali atvykti su vaizdo kameromis. Seime svarstoma greitosios medicinos pagalbos darbuotojams leisti naudoti vaizdo ir garso įrašymo priemones. Taip medikai būtų labiau apsaugoti nuo smurto ir agresijos protrūkių.
„Medicinos darbuotojas nežino, kur eina, nežino, ką sutiks, todėl tos kameros padėtų užtikrinti saugumą“, – kalbėjo Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos Vilniaus filialo atstovas Alvaras Bacevičius.
Medikai tikina, kad kamerų prašo jau ne vienerius metus, mat fizinio ar psichologinio smurto pasitaiko beveik kasdien.
„Darbuotojai atvyksta į butą, į apleistus butus nežinodami, kas laukia tuose namuose. Važiuoja naktį. Būna asmenys, kurie kviečia neįvardindami priežasties, tiesiog sako, kad reikia pagalbos. Tos kameros tikrai pagelbėtų“, – sakė A. Bacevičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Svarstoma, kad naujos kameros galėtų būti įrengiamos greitosios pagalbos pastatuose, transporto priemonėse. Taip pat būtų tvirtinamos prie darbuotojų drabužių. Kol kas nemažai klausimų kelia pacientų duomenys. Kas užtikrintų saugumą, kiek laiko jie būtų saugomi? Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija sako, kad Sveikatos apsaugos ministerija turi paruošti aprašą, kaip tokius duomenis tvarkyti.
„Turėtų būti atsižvelgiama ir į tai, ar numatomas vaizdo duomenų tvarkymas bus vykdomas kiekvieno iškvietimo metu, ar tik išskirtinai apibrėžtais atvejais. Taip pat nustatyta, kaip bus informuojami pacientai apie vykdomą vaizdo stebėjimą. Tokių įrašų saugojimo trukmė priklausytų nuo to, ar buvo fiksuotas įvykis, ar ne. Jei įvykis buvo fiksuotas, vaizdo įrašų terminas galėtų būti ilgesnis“, – raštiškai pasisakė Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija.
Medikai įsitikinę, kad kameros užfiksuotų ne tik jų, bet ir pacientų saugumą, mat kiekvieną probleminį atvejį būtų galima nagrinėti individualiai.
„Viena iš tokių galimybių gauti objektyvią informaciją, jeigu norėtume atkurti kažkokią paslaugų teikimo situaciją, ją analizuoti, žiūrėti, mokytis. Galima naudoti ją tyrimo metu“, – teigė A. Bacevičius.
Kameromis jau ne vienerius metus naudojasi ir policijos pareigūnai. Sako, kad jos neretai apsaugo tiek pareigūnus, tiek nekaltus gyventojus.
„Pranešus žmonėms, kad bus daromas vaizdo įrašas, jie elgiasi žymiai kultūringiau. Tie patys pažeidėjai arba įtariamieji. Dingsta emocijos, dingsta įžeidinėjimai. Esame labai patenkinti, planuojame ir toliau naudoti kamerą policijos veikloje“, – tikino policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Pareigūnai tikina, kad kūno kamera praverčia kasdien, o už gyventojų duomenis prisiima atsakomybę patys.
„Turime vidinius teisės aktus, kurie numato, kad jie tikrai turi būti saugomi, kad juos gali peržiūrėti tik ribotas asmenų kiekis. Kad tie įrašai nepatektų tretiesiems asmenims, kurie neturi teisės jų matyti“, – tęsė R. Matonis.
Dingsta emocijos, dingsta įžeidinėjimai.
Gyventojai sako, kad medikus palaiko, o išsikvietę pagalbą dėl įrašų neprieštarautų.
„Kodėl gi ne, žinoma sutikčiau“, – sakė gatvėje sutikta moteris.
„Tikrai būtų nebloga priemonė. Kaip ir policija važiuoja su vaizdo registratoriais. Dėl jų saugumo būtų geriau“, – kalbėjo praeivis.
„Taip, ypatingai tamsiuoju paros metu, kadangi juos reikia saugoti nuo mūsų agresyvių piliečių“, – šnekėjo kalbinta praeivė.
Pagal dabar galiojančius reglamentus medikai gali atsisakyti teikti pagalbą tik tuo atveju, jeigu paciento elgesys kelia pavojų jų gyvybei. Už medikų garbės ir orumo pažeidimus gresia bauda nuo 50 iki 300 eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Juodajame plastike – sveikatai pavojinga medžiaga7
Maisto gaminimo įrankiuose iš juodo plastiko aptikta toksinės medžiagos – bromo. Tyrimą atlikę amerikiečiai skelbia, kad cheminė medžiaga nepastebimai išsiskiria į maistą, tad ilgainiui gali pažeisti žmogaus imuninę sistemą ar...
-
Auga sergamumas paslaptinga ligos forma: norint išgirsti tikslią diagnozę – teks susimokėti30
Neįprasta situacija tarp sergančiųjų. Kai kurios poliklinikos sako, kad šiuo metu dažniau už gripą pacientams diagnozuojama atipinė pneumonija – paslaptingesnė plaučių uždegimo forma. Pacientus kamuoja daugiau nei mėnesį trunkantis k...
-
Drastiškas šių specialistų trūkumas: situacija artėja prie blogiausio11
Lietuvoje jau greitai gali trūkti daugiau nei 4 tūkst. slaugytojų – Lietuvos medikų sąjūdis ragina jau dabar imtis sprendimų, kad neįvyktų visiškas krachas. Patys slaugytojai sako, jog pirmiausia reikalingas orus atlyginimas ir adekvatus ...
-
Medikų ir pilietiškų klaipėdiečių dėka išgelbėta vyro gyvybė1
Jūrininkų sveikatos priežiūros centro automobilių aikštelėje – netikėtas įvykis. Staiga sukniubo mašinoje prie vairo sėdėjęs vyriškis. Jį pastebėję klaipėdiečiai neliko abejingi ir ištraukę vyrą iš aut...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Simonai Milinytei diagnozuotas vėžys46
JAV gyvenanti atlikėja ir aktorė Simona Milinytė socialiniuose tinkluose pranešė, kad jai diagnozuotas vėžys. ...
-
Kaip atskirti gripą, COVID-19 ir paprastą peršalimą?2
Šaltuoju sezonu dažnai sergame, tačiau pamirštame, kad, pajutus pirmuosius simptomus, tereikia sustoti ir pailsėti. Apie žiemą lydinčias ligas ir kaip jas atskirti – LNK žurnalisto pokalbis su Antakalnio poliklinikos šeimos gy...
-
Penkiose Vilniaus rajono ambulatorijose grąžinami laboratoriniai tyrimai
Rudaminos, Juodšilių, Kalvelių, Skaidiškių ir Pagirių ambulatorijose gyventojai ir vėl galės atlikti laboratorinius tyrimus, pranešė Vilniaus rajono savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje išaugo sergamumas kvėpavimo takų infekcijomis
Klaipėdoje sumažėjo sergamumo gripu ir COVID-19 rodikliai, bet išaugo sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Nors epideminis sergamumo lygis nebuvo pasiektas, sveikatos specialistai ragina laikytis higienos taisykli...
-
Kauno klinikos ruošėsi pacientų antplūdžiui: ar susitvarkė su krūviu?4
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninė Kauno klinikos ruošėsi didesniam pacientų srautui sausio 8–9 dienomis. Perkeliant LSMU Kauno ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos skyrių, šiomis dienomis skubią pagalb...