Siūloma keisti teisės aktus ir suteikti parlamentarams daugiau galių, sprendžiant klausimus dėl dalyvavimo tarptautinėse misijose.
Vieną iš tokių misijų pagal dabartinius įstatymus po poros metų Lietuvos kariai turėtų baigti Afganistane, Goro provincijoje. Lietuvos kariai į tarptautines operacijas Balkanų, Centrinės ir Pietų Azijos, Pietų Kaukazo bei Persijos įlankos regionuose pagal galiojančią tvarką gali būti siunčiami iki 2014 metų.
Afganistane šiuo metu tarnauja beveik 200 Lietuvos karių, nors pagal Seimo mandatą, pasak krašto apsaugos ministrės, galima siųsti 420. Kiek jų į Afganistaną bus siunčiama kitąmet, bus svarstoma patvirtinus kitų metų biudžetą.
„Tikrai nematau priežasčių, kodėl mes turėtumėme jį didinti. Žinoma, jeigu, sakykime, ten 9 ar 10 karių kuriuo nors momentu bus daugiau todėl, kad mum reikės apmokyti Afganistano karius, jų armijos karius, tai, žinoma, bus tokie nedideli skaičiai, kurie, man atrodo, neturi jokio didesnio poveikio“, – sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
Lietuvos kariai ne tik apmoko afganų karius, bet rengia ir policininkus. Tikimasi kad jau 2014-taisiais jie sugebės perimti atsakomybę Goro provincijoje, kurios atkūrime dabar dalyvauja lietuviai. Tačiau, ar Lietuvos misiją Seimas pratęs, politikai neprognozuoja.
„Laukiame, kada ši provincija bus paskelbta arba jai bus suteiktas tas vadinamas tranzicijos statusas. Ir kai bus suteiktas tas statusas, tada žiūrėsim. Klausimas yra toks – kada sąjungininkai, kada Afganistano vyriausybė ir kada Lietuva sutars, kad ši provincija yra saugi ir galima pradėti tranzicijos periodą“, – aiškino užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko, jų netenkina esama padėtis, kai Seimas suteikia mandatą misijose dalyvausiančių karių skaičiui, tačiau visiškai nesprendžia misijos turinio.
„Kad Seime būtų labiau apibrėžtas mūsų vaidmuo, ką mes kokiu momentu galėtume pasiūlyti, galbūt kažkokias kryptis nusakyti, ką reikėtų daryti ir yra siūlymas patvirtintas Seimo valdybai sudaryti darbo grupę, kuri pateiktų siūlymus kaip tiksliau reglamentuoti Seimo vaidmenį priimant sprendimus“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.
Tačiau Komiteto pirmininkas primena, kad 2012 metais bus Seimo rinkimai, tad misijos pratęsimo–nepratęsimo klausimą svarstys jau naujas Seimas.
Naujausi komentarai